szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Az a mennyiség is csökkenhet ezáltal, amit a Molnak az ukrán–fehérorosz határon át kell vennie a Lukoil kitiltása miatt.

Szijjártó Péter külügyminiszter a napokban Kazahsztánban járt, ahol legemlékezetesebb tette az volt, hogy a kazah külügyérrel közös sajtótájékoztatón a Párizsban összegyűlő néhány európai vezető tanácskozását úgy állította be, hogy háborúpárti és Trump-ellenes politikusok próbálják megakadályozni a az ukrajnai békekötést (amit aztán az orosz kormány szócsöve, a TASZSZ hírügynökség lelkiismeretesen szemlézett is kiemelt helyen).

A Portfolio azonban kiszúrta, hogy jutott ideje azért másra is: a kazah energiaügyi minisztérium közleménye szerint megállapodás született arról, hogy Magyarország idén tesztjelleggel kazahsztáni olajat vásárol a Barátság kőolajvezetéken keresztül.

A kazah minisztériumi közlemény jelzi, hogy a tárgyalások során fokozott figyelem irányult a KazMunayGas és a Mol Csoport közötti olaj- és gázipari együttműködésekre, és egy gázmező fejlesztési céljának megnevezése után jött a közlemény azon része, amely a kazah kőolaj tesztjelleggel történő szállításáról szól.

A lap kiemeli: eddig közvetlenül nem érkezett kazah kőolaj Magyarországra. A két kőolajtípus között nincs nagy eltérés, azok nagyjából ugyanolyan minőségűek, Kazahsztán például évek óta szállít Németországba kőolajat a Barátság-vezeték északi ágán keresztül.

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter és Kaszim-Zsomart Tokajev kazah elnök Asztanában 2025. február 17-én.
Szijjártó Péter Facebook-oldala

A Mol olajfinomításért felelős illetékes képviselője, Szabó Gábriel már február 5-én tárgyalt Kazahsztánban. A magyar olajipari cég ezzel két legyet ütne egy csapásra, hiszen egyrészt a lépés segíthet abban, hogy a két finomítóban tovább növekedjen a nem orosz eredetűnek mondott nyersolaj bekeverési aránya, ezzel legalább névleg haladva az oroszoktól való leválás felé.

A másik előny, hogy ezzel csökkenhet az a volumen, amelynek tulajdonjogát a Molnak szeptember óta már a fehérorosz–ukrán határon át kell vennie, és saját szakállára, illetve költségére átszállítania Ukrajnán. Erre azért kényszerült a cég, mert Ukrajna tavaly júniusban kitiltotta a Lukoilt az országon áthaladó csővezetékből.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!