szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A bíró különösen visszataszítónak értékelte, hogy olyan dolgozókat is kirúgtak az elégtelen teljesítményükre hivatkozva, akik néhány hónapja még ragyogó értékeléseket kaptak.

Egy szövetségi bíró elrendelte, hogy a Trump-kormánynak vissza kell vennie több ezer korábban elbocsátott dolgozót – írja az AP.

A döntés a veteránügyi, a mezőgazdasági, a védelmi, az energiaügyi, a belügyi és a pénzügyi tárcák február 13-án és 14-én elbocsátott, próbaidős dolgozóit érinti, akiknek a száma több tízezer is lehet.

William Alsup San Franciscó-i kerületi bíró azzal indokolta a döntését, hogy a próbaidős munkavállalók leépítését a Személyügyi Iroda (OPM) intézte, ám ennek erre nem lett volna felhatalmazása. 

Alsup utasította az OPM-et, hogy hét napon belül igazolja, hogy miként hajtotta végre a bíróság döntését minden egyes korábban elbocsátott személy esetében.

A bírói döntés egy több szakszervezetből álló pertársaság keresetének eredményeképpen született meg, amit a kormányszerveknél megindult példátlan leépítési hullám miatt nyújtottak be.

Alsup szerint a kormány megpróbálta a vonatkozó törvényeket és szabályokat megkerülni a leépítésekkel, és különösen visszataszítónak értékelte, hogy olyan dolgozókat is kirúgtak az elégtelen teljesítményükre hivatkozva, akik néhány hónapja még ragyogó értékeléseket kaptak.

A kormányt képviselő ügyvédek szerint ugyanakkor az elbocsátások törvényesek voltak, mivel a hivatalok maguk döntötték el, hogy az egyes próbaidős dolgozók alkalmasak-e arra, hogy tovább foglalkoztassák őket.

Alsup azonban ezt nem hitte el és bizonyító meghallgatást akart tartani az ügyben csütörtökön, ám az OPM-et vezető Charles Ezell nem jelent meg a bíróságon. A bíró az ítélet kihirdetése után arra buzdította a kormányt képviselő jogi csapatot, hogy nyújtsanak be nyugodtan fellebbezést. Ha megteszik, akkor mégis sor kerülhet a bizonyító meghallgatásra.

A kormányzati hivataloknál nagyjából 200 ezer próbaidős alkalmazott dolgozik, de ezek nem mindegyike kezdő munkatárs, azok is idetartoznak, akik a közelmúltban kaptak előléptetést.

A felperesek panaszukban azt állították, hogy számos ügynökség tájékoztatta a munkavállalókat arról, hogy az OPM rendelte el a felmondásokat, és utasítást adtak arra, hogy használjanak sablon e-mailt, amelyben arról tájékoztatják a munkavállalókat, hogy az elbocsátásuk teljesítménybeli okokból történt.

Mindehhez érdemes hozzátenni, hogy az elbocsátáscunamit a valós hatáskörrel nem bíró, Elon Musk-féle kormányzati hatékonyságért felelős hivatal (DOGE) indította el, bár, amikor Musk szembesült a tömeges leépítések miatt érlelődő népharaggal, akkor gyorsan megpróbálta a kormányhivatalokra tolni ezért a felelősséget.

Rideg technokrata hadsereget vezényelt Washingtonba Elon Musk, hogy végrehajtsa minden idők leépítését

Minden adathoz hozzá akar férni, minden hivatalba saját embert követel: Elon Musk szabad kezet kapott Donald Trumptól a szövetségi államapparátus karcsúsítására, és ezt mérnöki feladatnak fogja fel. Saját cégeitől valóságos ármádiát irányított át a feladatra, amelynek tagjai hajlandók heti 60-80 órát is dolgozni a nagy célért.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!