szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A lakosság majdnem fele a romló egészségügyet, közel 40 százalékuk pedig az ország gazdasági-politikai helyzetét jelölte meg, mint napjaink legaggasztóbb tényezőjét.

A drágulás aggasztja a legjobban a magyarokat, derül ki az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ) új, országos, reprezentatív kutatásából.

Tízből hat válaszadó mondta azt, hogy az infláció napjaink legaggasztóbb fejleménye. Ezt követi a romló egészségügy (49%), illetve a magyarországi gazdasági és politikai helyzet (39%).

A januári béremelésekben sem nagyon látszik a repülőrajt, beesett a reálkereset-emelkedés

Januárban az átlagkeresetek csak bő 10 százalékkal nőttek éves alapon, a medián (közepes) keresetek csak bő 9 százalékkal. A közepes havi kereset nettója 374 ezer forint volt. A reálkereset csak 4,6 százalékkal nőtt.

A forint gyengülése, a romló oktatás, a nemzetközi politikai bizonytalanság (veszélyek, háborúk stb.), a válaszadó saját egészségének romlása, valamint a lakások, albérletek drágulása hasonló súlyú problémának látszik: ezek miatt a megkérdezettek negyede-negyede aggódik. Jövedelme csökkenésétől, az időskori elszegényedéstől, a klímaváltozástól, a megtakarításai elértéktelenedésétől, illetve a munkanélküliségtől a válaszadók ötöde-ötöde tart.

ÖPOSZ

Ami a nemek közötti különbségeket illeti, az infláció és a saját egészségének romlása a nőket aggasztja nagyobb mértékben, miközben a hazai gazdasági és politikai helyzettel kapcsolatos aggályok terén pont fordított a helyzet: ez a férfiak közel felét tölti el aggodalommal, szemben a nők egyharmadával.

A kormány majdnem egy teljes százalékponttal lerontotta az idei GDP-növekedési várakozásait

Nagy Márton borúsabb jóslata Varga Mihály múlt heti borongását követi.

Életkor szerinti bontásban az adatok azt mutatják, hogy az árak emelkedése különösen a 30–39 éves korosztály számára jelent problémát, kétharmaduk említette a legégetőbb gondok között. A lakhatás drágulása a leginkább a 30 év alattiakat érinti érzékenyen, míg az egészség romlásával kapcsolatos aggodalmak – nem meglepő módon – az életkor előrehaladtával nőnek, és a 60 felettiek esetében a legjellemzőbbek. Az időskori elszegényedés veszélye miatti aggodalom az életkor előrehaladtával először a 40-esek körében nő jelentősen (22%), de igazán fenyegetővé az 50–59 éves korosztályban válik (40%).

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!