Kína megtiltotta a légitársaságainak, hogy Boeing-gépeket vegyenek

A hírre az amerikai vállalat részvényeinek értéke közel 5 százalékot esett.

  • HVG HVG
Kína megtiltotta a légitársaságainak, hogy Boeing-gépeket vegyenek

A Bloomberg értesülése szerint Peking a megrendelések tilalmán felül arra is utasította a kínai légitársaságokat, hogy függesszék fel az amerikai cégektől származó repülőgép-alkatrészek és egyéb kapcsolódó berendezések vásárlását.

A döntés azt követően született, hogy Kína pénteken bejelentette saját, 125 százalékos vámjait az amerikai termékekre, válaszul arra, hogy Donald Trump amerikai elnök is ekkora sarcot vezetett be, ami 20 százalékos, márciusban hozott vámtarifával együtt már 145 százalékra rúg a Kínából érkező termékekre vonatkozóan (Trump azóta több mentességet is adott bizonyos szektoroknak).

Ezek a vámok önmagukban is több mint kétszeresére emelnék az amerikai gyártású repülőgépek és alkatrészek árát, ami gyakorlatilag ellehetetlenítené a Boeing-gépek átvételét a kínai légitársaságok számára – jegyzi meg az amerikai üzleti lap.

Donald Trump bejelenti a kereskedelmi partnereire kivetett vámokat
AFP / BRENDAN SMIALOWSKI

A Boeing részvényei a Bloomberg beszámolója után 4,6 százalékot estek, míg hétfőig a cég papírjai tíz százalékot veszítettek értékükből az év eleje óta. A hír azért is nagy csapás a vállalat számára, mert például 2018-ban a Boeing gyártásának negyede Kínába került, az előrejelzések szerint pedig a következő két évtizedben Kína részesedése az új repülőgép-vásárlásoknál elérheti a 20 százalékot.

A hírek szerint tíz Boeing 737 Max repülőgép várja, hogy kínai légitársaságok flottájába kerüljön. Néhány gép a Boeing seattle-i gyárközpontja közelében parkolnak, míg mások egy kelet-kínai végszerelő üzemben állnak.

Előfordulhat, hogy néhány géphez kapcsolódó szállítási dokumentáció és kifizetés még az április 11-én bejelentett és április 12-én hatályba lépett kínai vámintézkedések előtt megtörtént, és ezek a repülőgépek eseti alapon még beléphetnek az országba – mondták a Bloombergnek nyilatkozó névtelen források.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?