Nem félünk eléggé
Az elmúlt években drámaian nőtt a kibertámadások gyakorisága és súlyossága. A hazai cégek – különösen a kis- és középvállalkozások – kockázatérzékelése és felkészültsége azonban érdemben elmarad a helyzet által indokolt mértéktől.
A Független Benzinkutak Szövetsége szerint a forgalmuk 30 százalékát vesztették el, ezért sokan le is húzták a rolót.
A Fővárosi Törvényszéken elkezdődött az a per, amelyet a nagy láncokhoz nem tartozó töltőállomásokat képviselő Független Benzinkutak Szövetsége (FBSZ) indított a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) ellen a Mol 2022-es magatartása miatt – írja a Népszava.
A lapnak az FBSZ jogi képviselői, Bassola Bálint és Csillik Kristóf elmondták, hogy 2021 végétől egy éven át érvényes 480 forintos benzinárstop idején a külföldi nagykereskedők elhagyták az országot, így a nagyjából ezer kis kút csak a Moltól kérhetett üzemanyagot.
Szerintük ezeket a megállapodásokat nagyon lassan kötötték meg, és az új partnereknek a Mol a korábbiaknál rosszabb feltételeket biztosított. A jogi képviselők szerint az olajcég nem nyújtott szállítási szolgáltatást, és a kiadott mennyiségeket is folyamatosan – 2022 novemberére egészen a nulláig – csökkentette.
A vádak közé tartozik az is, hogy míg a kis kutak az ügyfeleiket egyre kevésbé tudták kiszolgálni, a Mol az emiatt elégedetlenkedő ügyfeleiket hosszú távú szerződésekkel az önmaga által sokkal inkább ellátott saját hálózatához csábította. Az FBSZ becslései szerint így addigi forgalmuk 30 százalékát vesztették el. A KSH nyilvántartása szerint az idő tájt 53 független kút be is zárt.
Bár a Mol mindvégig üzleti döntései törvényességét hangsúlyozta, a versenyjog szerint egy erőfölényben lévő cégre fokozott ellátási felelősség hárul, és nem élhet minden, egy többszereplős versenyben alkalmazható eszközzel; új ügyfeleit tehát nem különböztethette volna meg a többiekhez képest hátrányosan – vélekedett Csillik Kristóf.
Bár az ügy miatt a kiskereskedők a Gazdasági Versenyhivatalhoz fordultak, az nem vizsgálta az ügyet, ezért fordultak a bírósághoz. A mostani tárgyaláson a versenyhatóság ismét kifejtette, hogy a versenyfelügyeleti eljárás megindításának feltételei nem álltak fenn, ám ezt a kis kutak továbbra sem fogadták el. A per szeptemberben folytatódik.
Az elmúlt években drámaian nőtt a kibertámadások gyakorisága és súlyossága. A hazai cégek – különösen a kis- és középvállalkozások – kockázatérzékelése és felkészültsége azonban érdemben elmarad a helyzet által indokolt mértéktől.
A vállalkozások számára egyre vonzóbb lehetőség saját célra villamos energiát termelni, különösen a napenergia hasznosítása révén.
A forint jelentős árfolyamingadozása érdemben megnehezíti az olyan beruházások finanszírozását, amelyek importhányadot tartalmaznak.
Fél évig 5-6 ember volt kíváncsi a kertészeti tanácsaira, ma már közel kétszázezres követő tábora van Szomoru Miklós „Egy kertész kertje Pilisszentkereszten” blogjának. A kertészmérnök szerint, aki brit mintára magánkert-látogatásokat is szervez, nem kell heti 8 óránál többet dolgozni azért, hogy bárkinek virágzó oázássá váljon a kertje. Erre a legjobb példa virágpompában úszó birodalma.
Lehetséges forgatókönyvek.
Súlyos betegség Romániában azonosított juhhimlő, amely gazdasági károkat is okozhat.
Diego ügyvezetőjével beszélgettünk.
Furcsa részeletek derültek ki a HUN-REN Irányító Testületének üléséről. Miért szavaz valaki igennel az átalakításra, ha aztán lemond?