szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A Független Benzinkutak Szövetsége szerint a forgalmuk 30 százalékát vesztették el, ezért sokan le is húzták a rolót.

A Fővárosi Törvényszéken elkezdődött az a per, amelyet a nagy láncokhoz nem tartozó töltőállomásokat képviselő Független Benzinkutak Szövetsége (FBSZ) indított a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) ellen a Mol 2022-es magatartása miatt – írja a Népszava.

A lapnak az FBSZ jogi képviselői, Bassola Bálint és Csillik Kristóf elmondták, hogy 2021 végétől egy éven át érvényes 480 forintos benzinárstop idején a külföldi nagykereskedők elhagyták az országot, így a nagyjából ezer kis kút csak a Moltól kérhetett üzemanyagot.

Több száz kisvállalkozás kárán éri el a kormány, hogy a nagy kutakon olcsóbban tankolhatunk

Teljesen átszabta egy kormányrendelet a benzinkutakra kirótt extraprofitadót: a legnagyobb bevételű társaságok terhe 2024-től másfél százalékkal csökken, a kisebbeké viszont hússzorosára nő. Csak a legkisebb, családi töltőállomások maradnak sarc nélkül, de ha a nemzetközi helyzet berobbantja az árakat, ők is az adóztatott sávba csúszhatnak.

Szerintük ezeket a megállapodásokat nagyon lassan kötötték meg, és az új partnereknek a Mol a korábbiaknál rosszabb feltételeket biztosított. A jogi képviselők szerint az olajcég nem nyújtott szállítási szolgáltatást, és a kiadott mennyiségeket is folyamatosan – 2022 novemberére egészen a nulláig – csökkentette.

A vádak közé tartozik az is, hogy míg a kis kutak az ügyfeleiket egyre kevésbé tudták kiszolgálni, a Mol az emiatt elégedetlenkedő ügyfeleiket hosszú távú szerződésekkel az önmaga által sokkal inkább ellátott saját hálózatához csábította. Az FBSZ becslései szerint így addigi forgalmuk 30 százalékát vesztették el. A KSH nyilvántartása szerint az idő tájt 53 független kút be is zárt.

Bár a Mol mindvégig üzleti döntései törvényességét hangsúlyozta, a versenyjog szerint egy erőfölényben lévő cégre fokozott ellátási felelősség hárul, és nem élhet minden, egy többszereplős versenyben alkalmazható eszközzel; új ügyfeleit tehát nem különböztethette volna meg a többiekhez képest hátrányosan – vélekedett Csillik Kristóf.

Bár az ügy miatt a kiskereskedők a Gazdasági Versenyhivatalhoz fordultak, az nem vizsgálta az ügyet, ezért fordultak a bírósághoz. A mostani tárgyaláson a versenyhatóság ismét kifejtette, hogy a versenyfelügyeleti eljárás megindításának feltételei nem álltak fenn, ám ezt a kis kutak továbbra sem fogadták el. A per szeptemberben folytatódik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!