A Nemzetgazdasági Minisztérium vizsgálja, hogy valóban kirúgná-e az összes magyar dolgozóját a CATL

Annak ellenére indítottak ellenőrzést, hogy a vállalat és a debreceni önkormányzat is tagadja, hogy csökkentenék a hazai munkaerő arányát.

  • hvg.hu hvg.hu
A Nemzetgazdasági Minisztérium vizsgálja, hogy valóban kirúgná-e az összes magyar dolgozóját a CATL

Csütörtökön a Telex alapján írtuk meg, hogy a Debrecenben akkumulátorgyárat építő kínai CATL a próbaidősök mellett a határozatlan szerződéssel rendelkező magyar dolgozók egy részének is felmondott júniusban.

Az üggyel kapcsolatban az Index megkereste a Nemzetgazdasági Minisztériumot, ahonnan Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár elárulta, hogy egyeztetést folytatott a CATL képviselőivel.

„Az egyeztetés eredményeként az NGM azonnali hatállyal elrendelte a CATL munkaerőpiaci és foglalkoztatásfelügyeleti ellenőrzésének megindítását” – nyilatkozta Czomba, és hozzátette, hogy a vizsgálat érinti az összes kiadott és folyamatban lévő, a CATL foglalkoztatásra irányuló kérelmét. Továbbá az eredményektől függően a korábban kiadott engedélyek visszavonását is kilátásba helyezték.

A CATL egyébként a Telex cikkének megjelenése után kiadott egy közleményt, amelyben tagadta a lap értesüléseit. Úgy fogalmaztak: „Nem történt csoportos leépítés a CATL-nél, és ilyen intézkedés a jövőben sem szerepel a terveik között.” Mint írták, a debreceni csapatuk nemhogy csökkent, valójában nőtt is, a létszámuk nemrég meghaladta a 800 főt, és a bővülés várhatóan az év második felében is folytatódik.

A debreceni önkormányzat is kiadott csütörtök délután egy közleményt, amelyben a városvezetés a CATL pártjára állt, és azt írják, hogy a vállalat a Telex mindkét, ebben a tárgyban írt cikkének állításait „cáfolta”, mert „a CATL egyértelművé tette, hogy nem történt csoportos létszámleépítés, és nem szerepel a cég tervei között a hazai munkaerő arányának csökkentése”. Ennek ellenére a helyzet tisztázása érdekében munkaerőpiaci ellenőrzést kért a vállalat ellen a megyei kormányhivataltól.

A közlemények ellenére a Telex által megkérdezett jelenlegi és volt dolgozók szerint a helyzet május közepétől változott meg gyökeresen a munkahelyükön. Márciusban lépett ugyanis hivatalba az új vezérigazgató, Shen Feng, aki Jason Chent váltotta, és több új kínai középvezetőt is hozott magával. A hangulat ekkor állítólag romlani kezdett, egyre több megjegyzés hangzott el a magyar dolgozók létszámára, munkamoráljára és hatékonyságára vonatkozóan, volt, akit egy 30 fős chatcsoportban fenyegettek meg nyíltan kirúgással.

1,3-1,5 ezer milliárd forintot akar a CATL, hogy továbbépítse a debreceni akkugyárat

A kínai akkumulátorgyártó óriás várhatóan az év legnagyobb részvénykibocsátását hajtja végre, amikor belép a hongkongi tőzsdére. A remélt beáramló tőke nagy része Debrecenbe menne. A gyárhoz a kormány is bőkezű támogatást ígért, A cellagyártás tesztüzeme még ősszel beindul, több száz Fülöp-szigeteki vendégmunkás segítségével.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek