Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A francia Auchan javítani akarja pénzügyi mutatóit anélkül, hogy még több embert bocsátana el. Ehhez találnia kell vevőt azokra az áruházaira, amelyeket egyébként bezárna.
Az Auchan azt fontolgatja, hogy eladja 19 franciaországi üzletét a Lidlnek. Előbbi vállalat ugyanis nem igazán elégedett pénzügyi mutatóival, ami arra kényszeríti, hogy karcsúsítsa boltláncát, ám nem akarja rontani imázsát hazai piacán azzal, hogy a korábban bejelentett elbocsátásokon felül még több embert tesz az utcára.
A kiszemelt üzletek egy része jelenleg az Auchan hálózatában üzemel, a többiek a Groupe Casino. Ez utóbbi kiskereskedelmi láncot nemrégiben vásárolta fel az Auchan. A Lidllel zajló üzlet még idén lezárulhat, ha a versenyhatóság is áldását adja rá.
A történethez hozzátartozik, hogy a francia áruházlánc spanyolországi érdekeltsége, az Alcampo májusban jelentette be, hogy átalakítási programjának részeként bezárja 25 szupermarketjét Spanyolországban. Emellett elbocsátanak 700 alkalmazottat a megmaradó boltokból, 145 szupermarketből és nyolc hipermarketből.
Az ESM Magazine kiskereskedelmi szakportál pedig sajtóhírekre hivatkozva azt írta, hogy az Auchan 2024 novemberében 2389 munkahely megszüntetéséről döntött, hogy megmaradó dolgozóinak jobb szociális kiegészítő csomagot ajánlhasson. Emellett meg akarják szüntetni a közvetlen házhoz szállítást, ami 224 munkahelyet érint.
Az Auchan árbevétele legutóbbi üzleti évében 2,1 százalékkal, 31,67 milliárd euróra emelkedett. A bővülés javát ugyan a második féléven érték el, ám a legalább egy éve nyitva tartó üzletek értékesítése 2,8 százalékkal csökkent. Ezt a visszaesést főként Franciaországban szenvedték el az árcsökkentések és a nem élelmiszer termékek eladásainak csökkenésén. Az EBITDA eredmény (azaz a kamatok, adózás és értékcsökkenési leírás előtti eredmény) 877 millió euróval csökkent. Ez is jobban alakult a második félévben, mint az elsőben, ám nem tartalmazza az akvizíciókra fordított kiadásokat.
Mindkét érintett lánc erős pozíciókkal rendelkezik a magyar piacon, igaz, a múlt évet ellentétesen zárták. A Trade Magazin ranglistája szerint a Lidl tavaly 1611 milliárd forintos bruttó árbevételt ért el, ami 14 százalékos emelkedést jelentett éves szinten. Az Auchan 530 milliárd forintos tavalyi bevétele ugyanakkor valamivel több mint 1 százalékos visszaesést jelentett.
A Lidl ezzel messze a legnagyobb forgalmú boltláncnak számít Magyarországon. A második helyen áll a Spar a múlt évi 1111,6 milliárdos forgalmával, a harmadikon pedig a Tesco 912 milliárdot meghaladó összeggel. Az immár részben magyar tulajdonú hazai Auchan csak a nyolcadik helyen áll a Penny mögött.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
A háború mellett harc folyik az élelmiszerért, és repedezik a klánok és a Hamász hallgatólagos paktuma.
Vihart kavart a Kneecap fellépése a Sziget Fesztiválon, a kormány után több mint 150 művész is azt követelte, hogy mondják le a koncertet.
Az influenszernek bíróság elé kellett állnia, de hozzászólása még a bírót is megnevettette.