Tetszett a cikk?

Orbán Viktor azzal, hogy pártja minden eddigit felülmúló módon túlnyerte magát a helyhatósági választásokon, meglehetősen bizarr szituációba manőverezte hajóját. Úgy csiholt kvázi-forradalmi hőfokot, hogy feltehetően nemhogy forradalmat, de még kormányváltást vagy előrehozott választást sem akart igazán

© hvg.hu
A Fidesz-elnök számára jelen helyzetben a legnagyobb elérhető magaslat a dicséretesre kihozott önkormányzati diadal. Minden ezen túllépő ambíció  vállalhatatlan kockázattal jár, haszna pedig alig látható. A koalíció múlt héten letette a garast Gyurcsány mellett. Ezen nem változtat sem az Orbán-Semjén-koprodukcióban zajló, folytatásos politikai szappanoperába átmenő tüntetésszéria, sem Lamperth Mónika, vagy Szekeres Imre, akiknek mondatai az őszödi verbális repeszbomba után már csak petárdapukkanásként hatnak.

Medgyessy Péter úgy nyerte kiütéssel a 2002-es önkormányzati voksolást pártjának, hogy az ország bukszájának tartalmát jócskán meghaladó szinten osztogatott, Orbán pedig akképp triumfált a mostani során még nagyobbat, hogy az alkotmányos és belpolitikai praxis lehetőségein jócskán túllépő hatásokkal kecsegtette a választókat: csomagvisszaküldő népszavazásról, a nadrágszíj összehúzásának felülírásáról, a miniszterelnök lecseréléséről regélt. Miközben vélhetően sejtette: a megszorítások visszavonására semmi esély. Tét nélkül, a meccs után immár ő is beismeri, szükség van rájuk.

Országgyűlési választások kiírásának, de még egy új összetételű szocialista-liberális kormánynak sincs egyelőre komoly valószínűsége. Ennek oka egyfelől pártpolitikai praktikum. Az MSZP csak ráduplázna a helyhatósági buktára, az SZDSZ pedig talán még a parlamentből is kiesne. Az ellenzék számára pedig a győzelem azt jelentené, nekik kellene lenyeletni ama émelygős konvergenciapirulát, mely ellen oly sokat fenekedtek. A házon belüli fejcserét pedig nemcsak megnehezíti, de jóformán lehetetlenné is teszi, hogy Gyurcsánynak nincs olyan piacképes alternatívája, aki bírná az MSZP (és a koalíciós partner) feltétlen támogatását.

Másrészt egy hetekig-hónapokig elhúzódó parlamenti kormányváltás/válság tovább rontaná a forint helyzetét, az ország most sem rózsás pénzpiaci megítélését. Fletó hazugságainak kibukása randa ügy, és e sorok írója lesz az utolsó, aki vétkeit semmissé tévő menlevelet adna a kormányfőnek, de tény: eme affér önmagában nem rendelkezik váltást kikényszerítő közjogi erővel, erkölcsi dilemmáival együtt sem.

Csapdahelyzet (Oldaltörés)

A Fidesz vezetése, de lelke mélyén a tagok-szimpatizánsok józan többsége is belátja, hacsak nem jön valamilyen számukra politikai csodának beillő megakrach, akkor felkészülhetnek a tartós ellenzéki létre. Orbán az október 1-ikei választási győzelem ellenére sem közölhette a feltüzelt mezei kampányaktivisták, polgári körös talpasok seregével, hogy menjetek haza, nem lesz sem rendszer- sem pedig kormányváltás, örüljetek a narancsszínűre festett országnak. A legnagyobb ellenzéki párt csúcsvezetése abban bízik, a tüntetők az egyre hűvösebb időben fogyatkozni kezdenek. Belefáradnak a hiábavaló szélmalomharcba, s morogva bár, de lassan elszállingóznak.

És a végére a happening törzsközönsége ősmagyar nemezsityakban és Bocskai-mentében parádézó börleszkfigurákra, gulyáságyú beüzemelésének reményében összegyűlő hajléktalanokra, hírnevüket az MTV-ostromnál megalapozó bőrfejű futballhuligánokra, csikorgó térdkalácsú munkáspárti Kádár-hívő bácsikákra, mentálisan rokkant világmegváltó exhibicionistákra redukálódik. Míg aztán Tél tábornok előőrsei és/vagy a rohamrendőrök ki nem tisztogatják e szürreális kavalkádot a Parlament tőszomszédságából. Ezt (is) hívhatjuk kis magyar szürreálpolitikának.

Orbán Viktor alkotmányos lehetőségeit kimerítette, alkotmányon kívüliekhez viszont nem akar nyúlni. E csapdahelyzeten a bohózatba illő kivonulások, de még a zsinórban napvilágra kerülő hangfelvételek sem változtatnak. A szocialista párttanácskozásról utóbb kiszivárgott Lamperth-beszéd már sokat nem ront a koalíció morálisan amúgy is roggyant, leamortizált helyzetén. Úgy tűnik hát, a büdzsén keresztül az ország pénzügyeit azoknak kell rendbe rakni, akik tönkretették.

Ami persze nem jelenti, hogy a szükségből erényt kéne kovácsolni: ettől még szégyellhetik magukat. Ha egy aszfaltbetyár úgy hasba rúg, hogy elterülünk a flaszteron, aztán – meglátva a sarkon beforduló rendőrt – segítséget imitálva nyújtja felénk a kezét, ugye nem kell a meghatottságtól ismét hanyatt vágódnunk?
Neymar visszatért, de valami hiányzik belőle

Neymar visszatért, de valami hiányzik belőle

Piacra dobták az első kutyaeledelt, ami laboratóriumi húsból készült

Piacra dobták az első kutyaeledelt, ami laboratóriumi húsból készült

„A magyar állami filmfinanszírozás csődje és szégyene” – nyílt levélben tiltakoznak a filmesek Orbán fóti beszéde miatt

„A magyar állami filmfinanszírozás csődje és szégyene” – nyílt levélben tiltakoznak a filmesek Orbán fóti beszéde miatt

A maszturbálós jelenetnél egy apró jellel adta a tudtomra, hogy kísérletezni szeretne – interjú az új Emmanuelle film rendezőjével

A maszturbálós jelenetnél egy apró jellel adta a tudtomra, hogy kísérletezni szeretne – interjú az új Emmanuelle film rendezőjével