Csiki-csuki
Van is polgármestere Lénárddarócnak, meg nincs is. A felfüggesztett börtönbüntetéssel sújtott korábbi községvezetőt áprilisban újraválasztották, de azóta sem tudta letenni az esküt.
A népnek kell a kezébe vennie a hatalmat az Ózd melletti Lénárddarócon. Van ugyan választott polgármestere a községnek, ám őt a képviselő-testület nem fogadja el, nem tart ülést, így a faluvezető nem tudja letenni az esküt, s így nem vehette át hivatalát, s tiszteletdíjat sem kaphat. A helyzetet bonyolítja, hogy a közigazgatási hivatalok átszervezése miatt megoldatlan az önkormányzatok törvényességi felügyelete, vagyis alighanem az lenne a célravezető, ha a lénárddaróciak közös erővel vennék rá választott képviselőiket a kiegyezésre a település működőképessége érdekében.
Teljes egyetértésben jelentette fel polgármesterét 2007 júniusában belső ellenőrzés után pénzügyi szabálytalanságok miatt Lénárddaróc ötfős képviselő-testülete. A független Papp Lászlót végül pénzbüntetéssel és két évre felfüggesztett féléves börtönbüntetéssel sújtották jogosulatlan gazdasági előny megszerzése és jogosulatlan hitelfelvétel miatt, és e döntés tavaly szeptemberi jogerőssé válásával a törvény alapján elveszítette polgármesteri posztját. Ám mivel a közügyektől nem tiltották el, indulhatott a 2009. április 5-én megtartott időközi választáson. És nyert.
Mi vezetett idáig az Ózd melletti 315 lelkes faluban? Az öttagú testületből hárman, valamint a körjegyző beszélt az előzményekről a HVG-nek. Elmondásuk szerint a 2006-os választások után megalakult pénzügyi bizottság szabálytalanságokat tárt fel a polgármesteri hivatal 2004-ben elkezdett, de még befejezetlen felújítása kapcsán. Volt időszak, amikor a falunak 35 millió forint adóssága volt. Kikapcsolták az önkormányzati telefonokat, a gázszolgáltató elzárta az intézmények gázcsapját, az áramszolgáltató a közvilágítás leállítását tervezte. A lízingre vásárolt polgármesteri hivatali Suzuki utolsó részletét a képviselők a saját zsebükből fizették ki. Kifogásolták az akkor még főállású polgármester 325 ezer forintos havi fizetését, amit még a korábbi testület szavazott meg, és amihez 64 ezer forint költségtérítés, valamint magas benzin- és telefonszámla-keret is járt. Legjobban azonban az bántotta a grémiumot, hogy számos pénzmozgásról nem volt tudomásuk, és történt képviselő-testületi hozzájárulás nélküli hitelfelvétel is.
Mindez hiába, áprilisban a faluban népes rokonságú Papp 115 szavazatot kapott, míg Bárdos Istvánné alpolgármesterre 91 voks érkezett. A képviselők az újraválasztás ellenére azt mondják, ha eddig félrevezette őket a polgármester, ezután miért is bízhatnának benne. Így aztán nem hajlandók összeülni, hogy a polgármester letegye a törvényben előírt esküjét. A testület önmagát sem akarja azonban feloszlatni, mert az újabb képviselő- és polgármester-választás 600 ezer forinttal terhelné a falu kasszáját. Ráadásul előfordulhat, hogy Pappot akkor is újraválasztják. Ami nem is lenne meglepő, mert hívei szerint neki is köszönhető például, hogy van gáz a faluban, s az utak aszfaltosak.
„Követtem el szabálytalanságot, mert a polgármesteri munka rugalmas ügyintézést követel meg, és néha nincs idő a törvényes eljárások maradéktalan betartására. Ezzel nem vagyok egyedül” – mondta az idén ötödször megválasztott, eredetileg gépésztechnikus polgármester a HVG-nek. Papp április 9-e óta nem tudta összehívni a képviselőket, és a bizottságoktól sem kap információt, pedig nagy szüksége lenne rá, mert 2008. június 1-jétől betegállományban volt, így nincsenek friss adatai. Akkor ugyanis átadta az ügyeket az alpolgármesternek, aki az ellenlábasa volt a mostani választáson.
A falu csendes. Kis közösségről van szó, ahol szinte mindenki rokona mindenkinek, így egyelőre tart az állóháború a felek között. A település gazdálkodása csak azért nem omlott eddig össze, mert van elfogadott költségvetése, a tartozásból pedig 22 millió forintot ebben a ciklusban már visszafizettek. Ugyanakkor a patthelyzet bármikor csődhöz vezethet, hiszen számos döntéshez – például ha a falu állami pénzre pályázik – képviselő-testületi határozat szükséges. A vita akár a jövő áprilisig is elhúzódhat, csak egy év után veszti el ugyanis a mandátumát az, aki nem vesz részt a képviselő-testület munkájában.
KOVÁCS ISTVÁN