Ezért nem érdemes az egyetlen nagy Ő-t keresni
Minden szerelmi és szeretetkapcsolatunk, amelyet csak életünk során kialakítunk, az önmagunkkal való egészséges viszonyból táplálkozik - mutat rá Sheleana Aiyana író. Részlet a Szeresd meg önmagad! című könyvből.
Gyakran kérdezik tőlem, mit tanácsolok, ha valaki meg akarja találni a nagy Ő-t. Sokan csalódottan veszik tudomásul, amikor válaszul kifejtem, hogy én nem vagyok híve a nagy Ő körüli szokványos felfogásnak. Mégpedig azért, mert azt ugyan teljes szívemből hiszem, hogy megtalálhatjuk a társunkat, aki lelki szinten kapcsolódik hozzánk, de ha az egyetlen nagy Ő-t akarjuk felkutatni, annak alapvető önkorlátozó üzenete az, hogy egy másik ember nélkül nem vagyunk teljesek.
Társas lények vagyunk: az emberi természethez hozzátartozik, hogy kapcsolatban élünk. A szívünk mélyén mind szeretnénk megtapasztalni az igaz szerelmet és szeretetet, mégsem a párkapcsolat határoz meg minket és tesz teljessé. Ezért mindig az a válaszom a szerelmet keresőknek, hogy a keresést önmagukban kezdjék.
Ne feledjük: nincs szükségünk külső megerősítésre valaki mástól, hogy tudjuk, önmagunkban is teljesek vagyunk. Ha működésünket a múltbeli sebek határozzák meg, vagy önmagunkon kívül keressük a teljességet, előfordulhat, hogy úgy tekintünk a randizásra és a kapcsolatainkra, mint egy előadásra. Azt mutatjuk magunkból, amiről úgy gondoljuk, jó benyomást tesz a másikra, vagy amivel érzésünk szerint sikerül fenntartani az érdeklődését. Pedig nem nyerhetjük el a szerelmet, ha másvalakinek adjuk ki magunkat. És nem is szabadna erre törekednünk. Ehelyett, ha az értékeinkből és a teljességünkből kiindulva mutatjuk meg, kik vagyunk, mi válunk a nagy Ővé önmagunk számára.
Az évek során több ezer bátor és hihetetlen nő vett részt a Szeresd meg önmagad! (Becoming the One) elnevezésű kapcsolati tréningemen. Vannak köztük szinglik, vannak, akik bonyolult kapcsolatban élnek, és olyanok is, akiknek éppen most töri össze valaki a szívét – mégis sokan kérdezik ugyanazt: „Mit csinálok rosszul? Miért futnak zátonyra újra és újra a kapcsolataim?”
Először is szögezzük le: semmi gond nincs velünk, ha nincs mellettünk társ, vagy ha úgy érezzük, minden jel szerint képtelenek vagyunk „jól csinálni” a dolgokat a szerelemben. Nincs semmi baj azzal, ha eddig még senki nem „választott” minket. A tündérmesék románcain nőttünk fel. Erről szóltak a könyvek, amiket olvastunk, a mesefilmek és a reklámok, amiket a tévében láttunk – bármerre nézünk, mindenhol ezzel találkoztunk és találkozunk.
Azt tanítják nekünk, hogy valószerűtlenül „tökéletesnek” kell lennünk, és akkor majd kiválasztanak. Hogy valahol a világon létezik egy varázslatos férfi, aki eljön, levesz a lábunkról és megment. Közben pedig tippeket kapunk az üzenetváltásainkhoz, forgatókönyveket a randizáshoz, amelyekből megtudhatjuk, hogyan viselkedjünk és kik legyünk, hogy még vonzóbbnak tüntethessük fel magunkat.
Valahol útközben azt is megtanuljuk, hogy ha azt akarjuk, hogy szeressenek, oda kell adnunk magunkat, a saját igényeinket háttérbe kell szorítanunk, vagy meg kell hajolnunk mások elvárásai előtt. Folyamatosan bombáznak az üzenetek, miszerint nem elég, vagy éppen túl sok, amit nyújtani tudunk. Mindebből végső soron az önfeladás kultúrája bontakozik ki, amelyet a szerelem megtalálása és megőrzése feletti igyekezetünkben vállalunk.
Ám az egészséges szerelem érdekében nem kell feladnunk a saját énünket vagy háttérbe szorítanunk önmagunkat. Nem kell hozzá megváltoztatnunk alapvető személyiségjegyeinket és rejtegetnünk a hibáinkat. Ehelyett viszont a lehető legalaposabban ismernünk kell magunkat, mert az az igazság, hogy a tudatos kapcsolat kialakítása nem akkor kezdődik, amikor találkozunk valakivel. Hanem akkor, amikor eldöntjük, hogy mostantól a saját magunkkal való kapcsolat lesz számunkra a legfontosabb.
Szeresd meg önmagad! című könyvem arról szól, hogy válasszuk saját magunkat. Helyezzük vissza magunkat a saját erőterünkbe és ismerjük fel, hogy a szeretet számos különböző létformája vesz körül minket. Minden szerelmi és szeretetkapcsolatunk, amelyet csak életünk során kialakítunk – a mély barátságok, a szoros családi kötelékek, a munkánk iránt érzett szenvedélyes lelkesedésünk és a romantikus kapcsolataink –, az önmagunkkal való egészséges viszonyból táplálkozik.
Nagyon kevés dolgot irányíthatunk az életünkben önmagunkon kívül. Nem mi határozzuk meg, mikor lépnek be életünkbe a társaink, és azt sem, meddig maradunk együtt. Az a feladatunk, hogy otthonra leljünk önmagunkban, akármit hoz is az élet, és merjünk örülni és erősnek lenni, akár kapcsolatban élünk éppen, akár nem.
Könyvem nem más, mint egy felhívás, hogy szerezzük vissza énünk olyan részeit, amelyeket mostanra elveszítettünk, vagy amelyektől eltávolodtunk. Egy belső utazás, amellyel eljuthatunk a gyógyulásig, és amelynek köszönhetően mélyebb kapcsolatot alakíthatunk ki a saját szívünkkel.
Az utazás során felfedezhetjük, mi a fontos számunkra – milyen a saját értékrendünk, melyek a kapcsolatainkra vonatkozó céljaink és álmaink –, hogy önazonosan és magabiztosan válasszuk meg az életünkben jelen levő szeretetet, szerelmet.
A fenti cikk Sheleana Aiyana író Szeresd meg önmagad! című könyvének szerkesztett részlete. A kiadványt itt rendelheti meg kedvezménnyel.