HVG Könyvek
HVG Könyvek
Tetszett a cikk?

Ki lehet-e gyógyulni egy gyerekkori traumából? Mit tehet egy anya, aki megbánta gyermeke születését? Hogyan függ össze a pornónézés és az izoláció? – többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Feldmár András és Ács Dániel Agymosó című kötete. Kovács Balázs szexuálpszichológiai szakpszichológus recenziója.

Feldmár András nevét aligha kell bemutatni az önismeret és a pszichológia iránt fogékony magyar közönségnek. A Kanadában élő, de Magyarországon is sokat vendégeskedő pszichoterapeuta könyvei régóta jelennek meg nagy sikerrel itthon.

Az Ács Dániellel közösen jegyzett, Agymosó című kötet a 2017 és 2020 közötti, Heti agymosó című műsor válogatását kínálja. A videosorozatban Feldmár András a tőle megszokott nyíltsággal és őszinteséggel válaszolta meg a levélírók kérdéseit. Ezeket a könyv most hat fő fejezetbe foglalva tárgyalja: én és magam, én és mások, én és a szüleim, én és a párom, én és a gyerekem, én és a terapeutám.

Az Őszinte kérdések és spontán válaszok alcím jól tükrözi, mire számíthat, aki kezébe veszi a válogatást. A levélírók dilemmái és Feldmár András azokra adott válaszai nyomán például a következő, sokszor tabunak számító kérdéseken gondolkodhatunk el:

Ki lehet-e gyógyulni egy gyerekkori traumából, és mik ennek a lépései? Hogyan tudja értelmezni a mai kor embere a tízparancsolatot? Létezik-e szabad akarat, és szétválasztható-e ennek nyomán a gonoszság és az őrület? Mit tehet egy anya, aki úgy érzi, megbánta gyermeke születését, mert így elveszítette az alkotói munka szabadságát? Személyes felelősség vagy mentális probléma-e, ha valaki nem tud határt szabni az alkoholnak? Hogyan függ össze a pornónézés és az izoláció?

Feldmár András ezúttal is a rá jellemző spontaneitással enged szabad utat gondolatainak. A válogatásban nemcsak a pszichoterapeuta formabontó látásmódja, hanem sok évtized terapeutaként eltöltött tapasztalata is tükröződik. A levélírókkal együtt mi is megkapjuk a válaszait, amelyek szinte mindig meglepőek, csattanósak. Néha megmosolyogtatnak, máskor akár meg is döbbenthetnek, de pont ezért annyira izgalmasak és továbbgondolásra késztetőek.

HVG Könyvek

Feldmár ugyanis semmit, még magukat a feltett kérdéseket sem veszi készpénznek. Gyakran indít hátralépéssel, hogy elsőként a levelekben rejlő, sokszor a kérdező számára sem tudatos alapigazságok érvényességét vizsgálja meg, amivel esetenként az alapproblémát is új megvilágításba helyezi.

Ebben az új fénytörésben fogalmazza meg aztán gondolatait, veti fel kérdéseit, lehetőséget adva Ács Dánielnek is a bekapcsolódásra. Teszi mindezt tabukat nem ismerő kíváncsisággal, egyfajta szabad intellektuális játékként fogva fel az összefüggések iránti kutakodást.

Mindeközben végig hangsúlyozza saját alaptételét, miszerint az élményeink valóságában igen, de azok jelentésében soha nem lehetünk biztosak.

A fenti cikk Kovács Balázs szexuálpszichológiai szakpszichológus recenziója. Feldmár András és Ács Dániel Agymosó című könyvét itt rendelheti meg kedvezménnyel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!