szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Gyermekünknek valószínűleg több játéka van, mint az a legfeljebb nyolc-tíz darab, amennyit egyszerre ajánlatos kitenni a polcra. De akkor mit kezdjünk a többivel? Erre a kérdésre a játékok rotálása jelent megoldást. Részlet a Montessori-otthon című könyvből.

Tulajdonképpen egyszerű a dolog: gyermekünk aktuális érdeklődési körét és képességeit alapul véve válasszunk ki korlátozott számú játékot vagy a kedvelt tevékenységekhez szükséges eszközt, ezeket tegyük ki a polcra, minden mást pedig átmenetileg tároljunk valahol máshol, ahol nem láthatja és nem érheti el.

A tárolás módja attól is függ, mennyi játéka van. Tarthatjuk őket egyszerűen egy dobozban, egy szekrény felső polcán, vagy ha nagyobb mennyiségről van szó, kinevezhetünk erre a célra egy polcrendszert egy nagyobb szekrényben. Egyes családok szerint érdemes a polcok tartalmát egy meghatározott ütemterv alapján rotálni (mondjuk hetente vagy havonta), de valójában jobb, ha nem nyomasztjuk magunkat szükségtelenül.

Ehelyett inkább kövessük a gyermekünket! Mindennap figyeljük néhány percig játék közben, hogy lássuk, mely játékok vagy tevékenységek vonzóak éppen számára. Ezeket érdemes elöl hagyni. Jegyezzük meg, mely tárgyakhoz nem nyúlt egy ideje. (Még az is lehet, hogy ezeket már belepte a por.)

Lehet, hogy a figyelmen kívül hagyott játékok már túl egyszerűek, vagy még túl nagy kihívást jelentenek számára, de az is elképzelhető, hogy csak másfajta tevékenységek kötik le mostanában. Például inkább építőkockából szeret tornyot építeni, ahelyett, hogy kirakózna.

Akármilyen okból is hanyagol bizonyos játékokat, ezek azok, amelyeket érdemes eltávolítanunk, amikor a legközelebb rászánjuk magunkat a rotálásra. Tegyük el a figyelmen kívül hagyott játékokat az erre kijelölt helyre, és cseréljük ki őket valami másra, ami jobban megfelel gyermekünk aktuális érdeklődésének.

Nehezen indul el a gyerekével otthonról? Ezek a tippek segíthetnek!

Tippek az otthonról való elindulással sokat szenvedő kisgyerekes szülőknek A Montessori-otthon című könyvből. Részlet.

A rotálással kapcsolatos szabályok

Azt is el kell döntenünk, szeretnénk-e, hogy a játékok rotálása közben jelen legyen a gyermekünk. Az életkorától és a temperamentumától függően még az is elképzelhető, hogy akkor is ki tudjuk cserélni a polcon lévő tárgyakat, amikor éppen mellettünk játszik.

Ez viszonylag könnyen megy csecsemők és kisebb tipegők esetén, mert ők még nincsenek teljesen tudatában, hogy mi éppen mivel foglalatoskodunk. Ám ahogy egyre közelebb kerülünk az óvodáskorhoz, gyermekünk már sokkal jobban figyel, érdekli, hogy mit csinálunk a játékaival, hol tároljuk őket.

Ekkor már egyszerűbb kivárni egy olyan pillanatot, amikor nincs jelen. Ez lehet a délutáni alvás ideje, vagy este, lefekvés után, esetleg, amikor óvodában vagy iskolában van, vagy egy másik felnőtt vigyáz rá.

Végül felvetődhet, hogy vajon mit tegyünk, ha gyermekünk elkér egy olyan játékot, amely épp nincs a polcon. Ilyenkor két lehetőségünk van. Finoman tudathatjuk vele, hogy a játék jelenleg el van téve, de a következő csere alkalmával visszakerülhet a polcra. De azt is megtehetjük, hogy egyszerűen odaadjuk neki a kívánt játékot, különösen akkor, ha nem sűrűn kér ilyesmit, és ha mi is egyetértünk vele.

Azt viszont nem árt tudnunk, hogy ezzel óhatatlanul is arra szoktatjuk, hogy amikor csak kéri, bármit előhozunk neki a későbbre eltett játékok közül, és nem biztos, hogy ezt a szabályt szeretnénk bevezetni. Döntsük el tehát előre, hogyan kezeljük ezt a kérdést, majd tartsuk magunkat ehhez!

A Montessori-otthon
HVG Könyvek

Megjegyzés a könyvek rotálásáról

Ahogyan a polcra kitett játékok választékát is felfrissítjük időnként, gyermekünk könyveit is érdemes rendszeresen rotálni. Megint csak érdemes az ő jelzéseit szem előtt tartani, és időről időre kicserélni az éppen kevésbé forgatott könyveket olyanokra, amelyek jobban megfelelnek aktuális érdeklődésének és képességeinek, valamint követik az évszakok változását, összhangban vannak az aktuális ünneppel, illetve mindazzal, amivel éppen ismerkedik.

Ügyeljünk arra is, hogy mindig helyet kapjon a könyvespolcon néhány jól bevált, örök kedvenc is. Ha a szokásos heti programunkba beiktatunk egy-egy könyvtárlátogatást, az remek alkalom lehet, hogy kipróbáljuk, beválik-e egy-egy új könyv, anélkül, hogy pénzt kellene rájuk költenünk.

A fenti cikk A Montessori-otthon című könyv szerkesztett részlete. A könyvet itt rendelheti meg kedvezménnyel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!