Hogyan keressünk lakást?
Gyakran hónapokig keresünk új otthont, holott egy-két trükk segítségével redukálhatjuk a keresésre fordított időt, és a későbbi csalódásnak is elejét vehetjük. Mire ügyeljünk lakásvadászatkor?
1. Szánt szándékkal
Sose keressünk ingatlant konkrét elképzelés nélkül. Mindig tisztában kell lennünk azzal, mit akarunk pontosan, ellenkező esetben több hónapos kínszenvedéssel, ráadásul fölöslegesen járhatunk be akár több tucat lakást is. Döntsük el, mekkora otthont szeretnénk, milyen beosztásút, milyen építésűt, és legyünk tisztában anyagi lehetőségeinkkel is. Derítsük ki, mekkora kölcsönt kaphatunk, mert fönnáll annak lehetősége is, hogy nem a megfelelő árkategóriában kezdünk keresgélni. Előfordulhat az is, hogy csak a bankban szembesülünk azzal, hogy a kiszemelt ingatlanra nem kapunk elegendő hitelt. Kalkuláljuk ki a fizetendő rezsi összegét is. Egy olcsón megszerzett panel esetén könnyen megeshet, hogy az emelkedő távfűtési díjjal nem számolunk, és a családi költségvetés nem bír el plusz tízezreket a havi törlesztőrészleten felül.
2. Terv szerint
Új lakásban "csak" a garanciális hibáktól kell tartani © hvg.hu |
3. Kreatív ötletek
A alaprajzon látszanak a főfalak is, így az is kiderül, mennyire alakítható az adott lakás. Ha valaki hajlandó „falakat tologatni”, teljesen átrendezni az otthon belső szerkezetét, a nem megfelelő beosztás sem feltétlen akadály. Ehhez azonban tisztázni kell, ki mennyire mer hozzányúlni leendő otthonához, milyen áldozatokra képes a kényelemért: a többség csupán kifesteni hajlandó, néhányan viszont képesek ízekre szedni a megszerzett lakást.
4. Zűrös viszonyok
Ha sürgősen szeretnénk költözni, kerüljük a rendezetlen tulajdonviszonyú ingatlanokat. Az sem szerencsés, ha több tulajdonosa van a lakásnak: 6-8 örökössel aláíratni az adásvételi szerződést sokszor akkor is problémás, ha néhány hónapon belül sikerül előkeríteni valamennyi érintettet. Problémás lehet a hitel vagy haszonélvezeti jog miatti elidegenítési tilalom is, mivel így hosszú idő is eltelhet, mire sikerül megszerezni az áhított ingatlant. Bár a jelzálogjog bejegyzés is áthidalható, ennek rendezése is időbe telik, és költségvonzata is lehet. Az ilyen ingatlan ugyan birtokba adható – ilyet elvileg lehet csinálni, de a gyakorlatban szinte sosem fordul elő –, de a papírmunka elkészültéig nem lehetünk tulajdonosok.
5. Nézzünk a körmére!
Lakás, tartozékokkal. Fontos, hogy ki építette © sxc.hu |
6. Garancialesés
Az új lakások burkolatait mindenképpen érdemes a beruházóval lerakatni, mivel ebben az esetben erre is vonatkozik a garancia. Ezt a lehetőséget csak akkor érdemes kihagyni, ha a családban van megbízható mesterember, esetleg olyan egyedi igényeink vannak, amelyet a beruházó már nem vállal. Gyakori elvárás a beépített konyhaszekrény is, ezzel azonban nem árt vigyázni: a bekerülő konyhabútor nem mindig a legjobb minőségű, és nem minden esetben képes kiszolgálni az egyedi igényeket.
Tartalmi partnerünk a Bookmark Media ingatlanpiaci hírügynökség