Az uralkodó lakberendezési irányzatot nehéz meghatározni, hiszen az egyes stílusok hosszú folyamat eredményeként alakulnak ki, és egyéni igények, elképzelések szerint változnak. Egy azonban biztos: a minimalistának, organikusnak vagy modern stílusnak nevezett irányzat mindenképpen meghatározó – mondja Kacsari Gyenei Attila, a VAM Design Center belsőépítésze. A lakásokba egyre kevesebb bútor kerül, a kisebb berendezési tárgyak, a csecsebecse-szerű kis polcok, az apró bútorok kiszorulnak a modern otthonokból. Egyre jobban terjednek a nyitott, átlátható terek, az „arányos” lakások; a lakberendezés, a belsőépítészet és az építészet egyaránt ebbe az irányba halad.
Színek és anyagok
© sxc.hu |
A természetes anyaghasználat továbbra és hódít: fénykorát éli a fa, a nád, a gyékény, de akár a papírajtókat, vagy a szizál- és kókuszszőnyegeket is említhetnénk. A padlóburkolatok közül eddig a sötét venge faburkolat és parketta volt a legdivatosabb, de egyre jobban terjed a savazott és a natúr tölgy is. Ez a szín ugyan kevésbé karakteres, viszont jól kiemeli a parketta, a hajópadló és a trepni erezetét, természetes mivoltát. A fürdőszobában viszonylag új keletűek a szögletes szaniterek, egy időben szinte mindenhol ezeket lehetett látni. Már megjelentek a rózsaszirom, a kör és háromszög alakú mosdók is, így nem lehet tudni, meddig tartják magukat a lekerekített, szögletes formák. Újabban a vizes helyiségek falát sem feltétlen kővel burkolják, sokszor beérik egy intenzív színű mosható festékkel.
Általános trend, hogy a lakás helyiségeinek egyre inkább „nappali-hangulata” lesz, és a fürdőszobát és a konyhát is csak funkciója különbözteti meg a többi szobától. Kezdenek eltűnni az eddig általánosan alkalmazott sablonok is, ma már az sem meglepő, ha egy hálószobában franciaágy és éjjeliszekrény helyett dobogó van tatamival, azaz küzdőpásttal. Egyre inkább előtérbe kerül a keleti, organikus stílus is, és kicsit finomított formában újra és újra feltűnnek a 10-20 évvel ezelőtti divatirányzatok. A természetes, általában világosbarna anyagok mellett megjelennek a rikító, retró-érzést erősítő berendezési tárgyak, és a bútorok formáiban is visszaköszönnek a 80-as évek. Jó példa erre a tojástartó alakú székek reneszánsza.
Hibrid stílusok
© sxc.hu |
Egyes dizájnerek előszeretettel vegyítik a legkülönfélébb stílusokat, Philippe Starck és még néhány tervező például minden további nélkül fölakaszt egy barokk csillárt egy modern kanapé fölé, vagy éppen antracit színűre fest, és egyedi kárpittal lát el egy eredetileg aranyozott empire fotelt. Az ilyen megoldásokkal roppant karakteressé lehet tenni a lakást, és meg lehet határozni annak hangulatát. Bár hazánkban ilyesmivel egyelőre csak próbálkoznak, a bútorüzletekben és a galériákban már ezzel az irányzattal is találkozhatunk. Nyugat-Európában, főleg Olaszországban vannak olyan stílusteremtő dizájnerek is, akik életcéluknak tekintik, hogy folyamatosan formálják az emberek ízlésvilágát, és ennek megfelelően divatos, ám nem feltétlenül praktikus bútordarabokat terveznek. Nálunk ilyesmire csak nagyon szűk rétegnek van igénye, hiszen egy többmilliós kanapét kevesen vásárolnak meg pusztán azért, hogy kísérletezzenek vele. Emiatt hiába érnek el hozzánk is a legújabb trendek, csak arra van kereslet, ami egyben praktikus is − mondja Kacsari Gyenei Attila.
Trendek az irodában (Oldaltörés)
© sxc.hu |
A minimál dizájn az irodákban is hódit, a bútorok leegyszerűsödése abszolút tetten érhető. A formailag letisztult vonalvezetést, és a funkcióhoz való igazodás mellett kialakult egy légiesnek mondható stílusirányzat is. Mindez párhuzamba vonható az új, kevesebb helyet igénylő technikai megoldásokkal, a laptopok és a síkképernyős monitorok megjelenésével − mondja Eric Fruhinsholz, a Steelcase SA Magyarországi kereskedelmi képviseletének vezetője. A szakember szerint hosszú távú trendként hazánkban is a multifunkcionális és mobil bútorok széleskörű elterjedése várható, hiszen szaporodnak azon munkakörnyezetek (például call centerek), amelyekben a dolgozók "forró váltásban" adják át egymásnak a teret. Ezeken a helyeken egy-egy személyre állítható bútordarab, elsősorban szék hatalmas segítséget nyújthat.
Egyedi arculatok
A népszerű stílusirányzatokon túl, továbbra is meghatározó a Magyarországon irodát nyitó multinacionális cégek beszerzés-politikája: ők szeretik ugyanazt a stílust, ugyanazt a gyártót továbbvinni, amely nyugati irodáikban már bevált. Emiatt cégenként más és más arculati elemek jelennek meg a munkahelyeken, azok berendezéseiben. A színek ugyanakkor állandók, ezeket a minimál dizájn mellett leginkább a „techno” stílus elterjedtsége határozza meg, amely teret enged a hideg, fémes színeknek, az acélszürkéknek, a világos és matt ezüstöknek, a krómnak és az alumínium színeknek. A mai irodák elmaradhatatlan stílusjegyei a hideg tónusokat barátságosabbá tevő hagyományos, világos fa színek, a juhar, a bükk, és a merészebb, direkt színek, mint például a banánzöld, a napsárga, a türkizkék vagy a narancs.
Tartalmi partnerünk a BookmarkMedia ingatlanpiaci hírügynökség