szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Minden héten válaszol az olvasók ingatlanjoggal kapcsolatos kérdéseire Németh Zoltán László jogász, a Magyar Ingatlan Tanács főtitkára. Ezúttal szó esik az utólagos hőszigetelést ellenző szomszédokról, az áramlopásról, valamint a csatornadíjból levonható öntözővízről.



Tisztelt Ügyvéd Úr!

Társasházunk szeretné utólagosan hőszigeltetni az épületet, ám ebbe nem egyezik bele elegendő lakó. Emiatt mindnyájan magasabb fűtésdíjat fizetünk, pedig ezt elkerülhetnénk az egyszeri beruházással. Van valami mód arra, hogy a tulajdonostársaktól beleegyezést csikarjunk ki? Kérhetünk tőlük például kártérítést, végül is kárt okoznak a többi lakónak azzal, hogy miattuk kell magasabb fűtésdíjat fizetniük.

Köszönettel:

Szilágyi Mihály

Tisztelt Szilágyi Mihály!

Nem lehet a tulajdonostársaktól külön beleegyezést kicsikarni, mert csak az állagmegóvó munkálatok azok, amelyeket külön megkérdezés nélkül bármely tulajdonostárs elvégeztethet. A fűtésdíjjal történő spórolás azonban nem ez a kategória, így többségi határozathoz kötött. A közgyűléseken persze állandóan napirenden lehet tartani a kérdést, de ezért külön perelni nem lehet, és kártérítést sem lehet kérni.


Tisztelt Ügyvéd Úr!

Panelházunk egyik lakója ráccsal leválasztotta az ajtajához tartozó folyosószakaszt, ami még nem is lenne probléma, hiszen csak ő használja. A nagyobb baj az, hogy a folyosóról, a közös konnektorból hosszabbítóval bevitte a lakásába az áramot, és otthonában valószínűleg ezt használja. Mit tehetünk ilyen helyzetben? Minek minősül az ilyesmi?

Köszönettel:

Árva Jánosné

Tiszta Árva Jánosné!

A lakó bűncselekményt követ el, mivel gyakorlatilag lopja az áramot. A cselekményt a társasház sérelmére követi el, bár ennek bizonyíthatósága nehézkes. A közös áram magáncélra történő használatát meg kell neki tiltani, és ha ez műszakilag megoldható, el kell számoltatni. Valamilyen módon meg kell akadályozni azt is, hogy a továbbiakban a lakó közös áramot használjon a lakásában.



Tisztelt Ügyvéd Úr!

Családi házunkhoz emésztő tartozik, bár fut az utcában csatorna is. Emiatt talajterhelési díjat kell fizetnünk. Érdekelne, hogy a nyári időszakban a locsolásra fordított vízmennyiség után is kell-e fizetnünk, hiszen ez nem szennyvíz lesz, és ha lenne csatornánk, akkor is a locsolásra használnánk több köbméter vizet.

Köszönettel:

Varga Zsolt

Tisztelt Varga Zsolt!

Kérdése két külön dologra vonatkozik: talajterhelési díjat akkor kell fizetnie, ha a műszakilag rendelkezésre álló közcsatornára nem köt rá. A talajterhelési díj alapja a szolgáltatott, vagy egyedi vízbeszerzés esetén a méréssel igazolt felhasznált vízmennyiség, mérési lehetőség hiányában pedig az átalány alapján meghatározott víz mennyisége, csökkentve a külön jogszabály szerinti locsolási célú felhasználásra figyelembe vett víz mennyiségével.

A locsolásra fordított vízmennyiséget a csatornadíjból is le lehet vonni: ha megfelelő nagyságú kert is tartozik az ingatlanhoz, a vízdíj 10 százalékát kedvezményként érvényesíteni lehet. 2004 áprilisától külön méréssel arra is lehetőség van, hogy a locsolóvíz ellenértékét levonhassa a csatornadíjból.

Bejelentették, hogyan fog működni a nyugdíjasok áfa-visszatérítése

Bejelentették, hogyan fog működni a nyugdíjasok áfa-visszatérítése

Lájtos, de nem üzemidőben: teszten az aksibajnok Honor Magic7 Lite

Lájtos, de nem üzemidőben: teszten az aksibajnok Honor Magic7 Lite

Nagy orbáni szja-csökkentés: mi lesz a nyugdíjjal és az egészséggel? Fontos javaslat érkezett

Nagy orbáni szja-csökkentés: mi lesz a nyugdíjjal és az egészséggel? Fontos javaslat érkezett

Bojár Gábor 3,5 millió forintot adott a Kétfarkú Kutya Párt hegyvidéki kampányára

Bojár Gábor 3,5 millió forintot adott a Kétfarkú Kutya Párt hegyvidéki kampányára