szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Milliós beruházást jelent, ha egy családi ház meleg vizét napenergiával állítjuk elő úgy, hogy még a fűtés havi költségét is csökkenteni akarjuk. Kiszámoltuk, mennyi energiát takaríthatunk meg, és környezetbarát rendszerünk mikortól lesz nyereséges.

A legtöbben napelemként ismerik azokat az egyébként szakszerűen napkollektornak nevezett üvegtégla lapokat, amelyek mind több ház tetején láthatók. A napelem és a napkollektor közötti alapvető különbség az, hogy amíg az előbbi a Nap fényenergiáját hasznosítja, és abból villamos áramot állít elő, addig az utóbbi a Nap hősugárzását használja ki, és abból gyűjt hőenergiát. A napelem fajlagosan sokkal drágább, és a napenergiát is másképpen, kevésbé hatékonyan hasznosítja. A hagyományos háztartásokban éppen ezért meleg víz készítésére, fűtésrásegítésre és uszo­da­fűtésre a napkollektor használa­ta javasolt. A kollektor lehet sík és vákuumcsöves. A síkkollektorok felületét edzett sík üveglap borítja. A működés során a hőelnyelő (abszorbens) felület a napból érkező hősugarakat elnyeli, és az energiát átadja a fagyálló folyadékot vagy vizet tartalmazó, réz csővezetékeknek. Az energiát hőcserélő egységekkel vesszük ki a rendszerből.

Egész évre vákuumcső

Napfűtötte ház. Megtérülnek a költségek
© sxc.hu
A vákuumcsöves szerkezetben a vákuum a kollektor hőszigetelését javítja, ezért ugyanannyi napsütésből – mivel kisebb a vesztesége – többet energiát képes hasznosítani. Van olyan típusa, amelyik csak csővel szigeteli a belső gyűjtőfelületet, és olyan is, amelyik kettős üvegfalú csővel (a termoszhoz hasonlóan) szigetel. Ez utóbbiak jobb minőségűek, ám egyben drágábbak is.

Nyári, erősen napos időszakban a vákuumcsöves és a síkkollektorok energiatermelésében nincs jelentős eltérés. A különbség főként ősszel és télen mutatkozik, vagy ha szórt a sugárzás, felhős az idő, mondja Véghely Tamás villamosmérnök, a Gaiasolar ügyvezetője. A mérleg ekkor általában a vákuumcsöves kollektorok javára billen, mivel ezek ilyen körülmények között, típustól és felülettől függően, 8–20 százalékkal hatékonyabbak. Az ökölszabály szerint éves használatra jobb a vákuumcsöves kollektor, míg nyári, szezonális célra kiválóan megfelel a síkkollektor is.

A legtöbbet akkor spórolhatunk a kollektorokkal, ha a villanybojlert váltjuk ki velük, szögezi le Nagy Péter, a Wagner Solar Hungária szakembere. Egy 200 literes villanybojlert 2-3 síkkollektorral vagy 16–32 csövet tartalmazó, vákuumcsöves kollektorral helyettesíthetünk. A méretezésnél az dönt, hogy hány fős család használja a meleg vizet: egy vákuumcső nagyságrendileg 10 liter víz melegítésének megfelelő feladatot tud elvégezni. Kettőnél kevesebb kollektort nem érdemes fölszerelni, mert minimum ennyi szükséges ahhoz, hogy 2-3 ember melegvízellátása folyamatos legyen. Ha fűtésrásegítés is szükséges, már legalább 6–12 kollektort kell a tetőre helyezni. A darabszám természetesen a ház energiaigényétől függ, így a méretezés mindig az egyedi igények figyelembevételével történik, magyarázza Véghely Tamás (lásd még Megtérülés: 15 év című keretes írásunkat).

Nem tartanak örökké

A hagyományos síkkollektorok élettartama 20–30 év. A vákuumcsöves kollektorok csak néhány éve jelentek meg, így hosszú élettartamukat csak kísérletek igazolják, mondja Lendvay Gábor épületgépész-mérnök, a Naplopó Kft. ügyvezetője. Az utóbbiaknál problémát jelenthet a magas üresjáratú hőmérséklet, amely hosszú távon nem tesz jót a kollektornak. A vákuumos változatok hatásfoka emiatt csökkenhet, és a síkkollektoroknál hamarabb tönkremehetnek, ráadásul a magas hőmérséklet miatt gyakran le kell cserélni a fagyállót, ezért szervizköltségük is magasabb. A szelektív síkkollektorok ezzel ellentétben karbantartásmentesen üzemelnek. Vannak olyan síkkollektorok is, amelyek hozamban megközelítik, esetleg meg is előzik a vákuumcsöves típusokat. Magyarországon több mint 30 gyártó termékei között válogathatunk. Egy 2,5 négyzetméteres, standard síkkollektor ára nettó 80–90 ezer forint. Az úgynevezett szelektív kollektorok valamivel drágábbak, teljesítményük viszont 5–10 százalékkal jobb. Áruk nettó 85–100 ezer forint körül alakul.

A fűtés marad (Oldaltörés)

A vákuumcsöves kollektorok árában már jóval nagyobb a szórás, mivel az a csövek és a regiszterek számától is függ. Egy német gyártmányú, jó minőségű, 10 éves garanciával árult, 16 csöves kollektor például 115–125 ezer forintba kerül, egy 20 csöves, kínai csőrendszerből összeállított kollektort pedig 110 ezer forintért vehetünk meg. Vásárláskor mindig az ár/éves energiahozam arányt kell szem előtt tartanunk.

A működéshez kiegészítők, köztük szivattyúk, keverőszelepek, érzékelők, hőszigetelők, csővezetékek és tartályok is szükségesek. A 2–3 főt használati melegvízzel ellátó rendszerek szerelés nélkül 360–600 ezer forintba kerülnek, szereléssel pedig 600–940 ezer forintba. Ha a fűtésrásegítés is rájuk van bízva, már 1,5–2,5 millió forintot kell költeni. Napkollektorral a mi klímánkon fűtést kiváltani nem lehet, mert a nyári hozamokhoz képest télen mindössze ötöd-, hatodannyi energiát tudunk csak hasznosítani.

Megtérülés: 15 év

Kiszámoltuk, mennyi idő alatt takarít meg annyi energiát egy napkollektoros rendszer a földgázzal és villanyárammal működő kazánokhoz képest, hogy megérje a beruházás. Családi ház használati melegvízkészítő rendszerét vettük alapul, 6 négyzetméter napkollektor-felülettel, két hőcserélős, 300 literes melegvíztárolóval, minden egyéb szükséges tartozékkal, csővezetékrendszerrel, kivitelezés munkadíjjal. Az egyszerűsített megtérülési időt úgy lehet meghatározni, ha a napkollektoros rendszer beruházási költségét elosztjuk a rendszer révén elért, éves megtakarítással. A kalkuláció végeredményén változtat az energiárak esetleges emelkedése.

Teljes napkollektoros rendszer (6 m2) ára: 950 ezer forint.
Egyébként szükséges tároló ára: 150 ezer forint.
Fajlagos bruttó rendszerár kivitelezéssel: 133 ezer forint/m2
Éves energiatermelés: 600 kW/év.
A gáz bruttó ára (nem támogatott): 97,632 Ft/m3
1 m3 gázból 70 százalékos hatásfokkal előállítható hőenergia: 6,61 kW.
A gázból előállított hőenergia ára kerekítve: 15 Ft/kWh.
A villamos energia ára évi 1320 kWh fogyasztás felett: 39,36 Ft/kWh.
„B" lakossági vezérelt (úgynevezett éjszakai áram): 22,92 Ft/kWh.

Energiahordozó fajtájaVillamos áram
„A” (nappali)      „B” (éjszakai)
Gáz
Napkollektoros rendszer fajlagos beruházási költsége (K):                    133 000 Ft/ m2
Éves energiamegtakarítás a napkollektorokkal (Qk):                     600 kWh/m2
Energia bruttó egységára (Pe):39,36 Ft/kWh   22,92 Ft/kWh15 Ft/kWh
Éves megtakarítás egy négyzetméter napkollektorral (Mév = Qk x Pe):23 616 Ft/év     13 752 Ft/év9000 Ft/év
Egyszerűsített megtérülési idő (K/Mév): 5,63 év            9,67 év14,77 év

A teljes, részletes számítás megtekinthető a Kalkulátorok rovatban.

Szabó Emese
HVG/hvg.hu Ingatlanmenedzser

Mennyi idő alatt térül meg a napkollektor?

Kiszámoltuk, mennyi idő alatt térül meg a napkollektor, ha egy családi ház használati-melegvíz készítő rendszeréhez használjuk. A számítás 6 négyzetméternyi napkollektor felületet, két hőcserélős, 300 literes melegvíz-tárolót, minden egyéb szükséges kollektor-tartozékot, csővezeték rendszert, kivitelezési munkadíjat is figyelembe véve készült. (A számításhoz a Naplopó Kft. adatait használtuk.)

Kulcsár Hajnal (hvg.hu) Gazdaság

Mivel fűtsünk: a Nap erejével vagy a föld melegével?

Miközben drágul a földgáz, és kisebb-nagyobb gondok vannak a vezetéken át érkező orosz gáz mennyiségével is, érdemes áttekinteni, milyen más lehetőségünk van, hogy a kemény mínuszok idején is megőrizzük lakásunkban a kellemes hőmérsékletet. Szakvélemények szerint az új energiaforrások elterjedését leginkább a gáz támogatott ára gátolja.

MTI Tech

Napelemeket telepítenek a Vatikánba

A Szentszék néhány épületének tetejére napelemeket terveznek szerelni, mivel XVI. Benedek pápa is egyre jobban aggódik a Föld erőforrásainak elapadása miatt.

Nagy Márton meghúzta a határt a szervizdíjnak

Nagy Márton meghúzta a határt a szervizdíjnak

Ismét közelít egymáshoz a dízel és a benzin ára

Ismét közelít egymáshoz a dízel és a benzin ára

Szexuális zaklatással vádolják a világ legnagyobb LMBT-híroldalának főnökeit

Szexuális zaklatással vádolják a világ legnagyobb LMBT-híroldalának főnökeit

Több száz nyugágyon álltak bosszút a turizmus ellen tiltakozók a Kanári-szigeteken

Több száz nyugágyon álltak bosszút a turizmus ellen tiltakozók a Kanári-szigeteken