Lakáshitel negyven évre
A pénzintézetek tapasztalatai alapján a hitelfelvevők többnyire a törlesztőrészlet nagysága szerint választanak lakáshitelt, ennek nagyságát pedig leginkább a futamidő befolyásolja. A bankok ennek megfelelően elkezdték emelni a hitelek futamidejét, és ma már 40 évre is vehető föl lakáshitel.
Egy adott hitelösszeg felvételekor a törlesztőrészlet nagyságát sok tényező befolyásolja, így például a kapcsolódó díjak nagysága, a futamidő, a lakástakarék-pénztári szerződéssel kombinált hitelnél pedig a várható támogatások nagysága. A pillanatnyi kiadások leszorításában az akciós kamatok, és a futamidő megválasztása játszik kiemelt szerepet. A törlesztőrészletek még előnyösebben alakulnak, ha a hitelt lakástakarékpénztári szerződéssel kombináljuk.
A futamidő alkalmas kiválasztásához sok szempontot meg kell vizsgálnunk, a jó választás gyakran pontos tervezést is igényel. A havi jövedelmünk terhelhetőségétől kezdve számba kell vennünk a jövőbeli terveinket és főleg bevételeinket, életminőségi preferenciáinkat. Fontos, hogy mikor szeretnénk új otthonunkból elköltözni, szükségünk lesz-e újabb hitelre, várható-e esetleg rendkívüli bevétel a hitel futamideje alatt.
A választható futamidő minimumát és maximumát a hitelintézetek határozzák meg. A magyar lakáshitelek piacán maximumaként elsőként a BG Hitel&Lízing emelte 40 évre a választható futamidőt, 2007. szeptemberétől. A piacon az alsó határ 5 év körül alakul, de találhatunk 2 évre szóló ajánlatot is. A futamidő kiválasztásában az abszolút korlát mellett az életkor is szerepet játszik. A hitelezési szabályok szerint a hiteligénylő a futamidő lejáratának időpontjában nem lehet egy meghatározott életkornál idősebb. Ez általában 70 évet jelent Magyarországon, de van olyan bank, amelynél 68 év a felső korhatár. Ezt a korlátozást adóstárs bevonásával viszonylag egyszerű kiküszöbölni.
A futamidő sávok és a maximális életkor meghatározása bevett gyakorlat a nyugati jelzálogpiacon. A sávok országonként eltérhetnek, de leggyakrabban 35 vagy 40 éves maximális futamidővel találkozhatunk. Az életkor határok hazánkhoz hasonlóan 70 év körül alakulnak. Ezek a korlátok is rugalmasak, és hazánkhoz hasonlóan bővülhetnek is. Az angolszász jelzáloghitelezés egyik termékmódozata például kifejezetten az időseket célozza meg. A 60 év feletti lakástulajdonosok jelzáloghitelhez juthatnak a tulajdonukban álló ingatlan terhére. Az így kapott hitel szabad-felhasználásúnak minősül, és nyugdíjas éveik során használhatják fel a tőkét.
Lakáshitelek átlagos futamideje |
2006-ban a lakáshitelek KSH által nyilvántartott átlagos futamideje 14 év volt. A használt lakás vásárlás céljából felvett hitelek átlagos futamideje 13 év, míg az új lakások esetében 18 év az átlagos futamidő. 2001 óta a lakásvásárlásra felvett jelzáloghitelek átlagos futamideje folyamatosan emelkedett: az akkori 9 évről 2006 év végéig 14 évre nőtt a szerződések átlagos futamideje. |