Mennyiért vehetünk parcellát vidéken?
A vidéki városok telekérai igen tág határok között változnak: míg a Balaton partján akár 40 ezer forintot is elkérhetnek egyetlen négyzetméternyi földdarabért, addig Poroszló belvárosában 3−4 ezer forintos négyzetméteráron is vehetünk telket. Mennyiért szerezhetünk parcellát vidéken?
A vidéki nagyvárosok belvárosaiban már alig akad üres telek, az árak pedig egyre csak emelkednek. Az önkormányzati parcellázások nyomán viszont több helyen bővül a kínálat − derül ki az Otthon Centrum tanulmányából.
Kecskeméten például folyamatosan szűkült a telekkínálat, és az árak is egyre feljebb araszoltak. Ma a város belsejében, közműves, lakásépítésre alkalmas, gyakran lebontandó régi házzal együtt kínált, 300−500 négyzetméteres kis telkeket 25−40 ezer forintos négyzetméteráron vehetünk meg. A város környékén, Helvécián és a Szabó Sándor telepen jóval olcsóbban, akár már négyzetméterenként 2500 forintért is szert tehetünk önkormányzat által parcellázott, közel 700 négyzetméteres házhelyre.
Debrecenben is akadnak még építési telkek. Közülük a legdrágábbakat a belvárosban, valamint a város nyugati és északi részén találjuk. A keleti városrészben valamivel olcsóbban lehet földterülethez jutni, a parcellák pedig a város déli területein a legolcsóbbak. A telkek négyzetméterára ennek megfelelően 8 és 65 ezer forint körül alakul. A nem közművesített, zártkerti ingatlanokat még ennél is alacsonyabban áron meg lehet szerezni: ilyen jellegű telkeket 500–3000 forintos négyzetméteráron lehet venni. A környező falvakban a városi árszintnél jóval kedvezőbb árfekvésben lehet közművesített telkeket vásárolni – négyzetméterét 3−4 ezer forintos áron.
Tiszafüreden beépíthető házhelyből hiány van, ám ha mégis akad telek, akkor az hamar elkel. Itt egy 700−800 négyzetméteres terület 3−4 millió forintot ér. A külsőbb városrészekben már 1−1,5 millió forintért megszerezhető egy 800−1000 négyzetméteres, közműves telek. A helyzet Poroszlón is hasonló. Míg a városközpontban 3−4 ezer forintért, addig a város szélén négyzetméterenként 1−2 ezer forintért is lehet telket kapni. Az önkormányzat erre való tekintettel ki is parcellázott csaknem 50, átlagosan 750 négyzetméteres telket 1250 forintos négyzetméteráron.
Miskolcon viszonylag kevés a jó adottságú belvárosi telek, viszont egyre több zártkerti ingatlant is belterületté nyilvánítanak, hogy ott zöldövezeti, kertvárosi lakóparkokat alakíthassanak ki. Az összközműves építési telkek négyzetméterét 8−15 ezer forint körüli áron mérik. Az agglomeráció, így például Miskolctapolca már jóval drágább, itt 16−20 ezer forintért lehet parcellát venni négyzetméterenként. Emiatt itt csak családi házak épülnek, hiszen ilyen magas telekárat nem lehet társasházi lakások árában érvényesíteni.
Szélsőséges árak a Balaton partján
A Balaton iránt ismét növekszik az érdeklődés. Általános azonban az a tapasztalat, hogy ez az érdeklődés szinte kizárólag az örökpanorámás telkekre irányul, a kínálat pedig jóval meghaladja a keresletet. Badacsonyban például relatíve nagyméretű, 2300−3200 négyzetméteres panorámás telkek vannak, így az áruk csak 2800−4800 forint négyzetméterenként. Hévíz parcelláinak árfekvése kissé meghaladja Keszthelyét, míg környező falvaikban általában olcsóbban juthatunk azonos minőségű ingatlanokhoz. Keszthelyen például a 800−900 négyzetméteres, közműves házhelyek átlagos négyzetméterára 10 ezer forint körül van, míg a közvetlen mellé épült Gyenesdiáson 10−12 ezer forint között mozognak az árak. Hévízen beépíthető telkek már csak a város külsőbb részein találhatók. Négyzetméteráruk 15 ezer forint körüli, míg Cserszegtomajon az 1200−1500 négyzetméteres parcellákért 4−6 millió forintot is le kell tenni. Alsópáhokon az átlagos négyzetméterár 1800 forint, de egy-egy jó fekvésű, 900−1000 négyzetméteres területért 4−6 milliót is elkérnek. Zamárdiban elég magas, 17−28 ezer forint körül alakul a négyzetméterár. Siófokon a többi balatoni településsel megegyezően a vízparthoz közeledve utcánként drágulnak a telkek, és a parton egyáltalán nem létezik már üres házhely. A parttól egy utcányira akár 40 ezer forintig is felszökhet a négyzetméterár. A nemrég belterületté nyilvánított Foki-hegyen nemrég történt parcellázás, itt 10−12 ezer forint a négyzetméterenkénti ára a 700 négyzetméteres területeknek.
Dunántúli kínálat
Székesfehérváron leginkább a frekventált helyen lévő, például öreghegyi, társasház építésére alkalmas, nagyméretű, 20−25 millió forintos telkeket keresik. A külvárosi telkek jóval olcsóbbak, a 600−800 négyzetméteres parcellákat 10 millió forint körüli áron kínálják. Velencén a telekárak jellemzően a 7−12 ezer forintos sávban mozognak, főként a tóparttól való távolság függvényében. Ennél érezhetően drágább az igen népszerű Bence-hegy, ahol akár 17 ezer forintig is felcsúszhat az ár. Az önkormányzatok időnként parcelláznak, legutóbb Gárdonyban hoztak létre 34 építési telket, amelyeket közművesítve 10 ezer forintos négyzetméteráron vásárolhatunk meg. Aki a tóparthoz közel szeretne építkezni, annak meg kell barátkozni azzal a szabályozással, hogy kizárólag 550 négyzetméternél nagyobb telken lehet lakóházat építeni és maximum 15 százalékos lehet a beépíthetőség.
Győrött a jelenlegi építőipari boom mellett alig vannak már szabad építési telkek, ám a város szélén történnek parcellázások befektetői részről. A családi házak építésére alkalmas területek ára fekvéstől függően 15−25 millió forint között szóródik, a város 15 kilométeres vonzáskörzetében viszont ennek feléért is telekhez lehet jutni. Egyre távolodva a várostól az árak ismét csökkennek. Lebontásra ítélt ingatlanok persze Győrben is akadnak: egy 400 négyzetméteres telken álló romos épületért 15−20 millió forintot kell letenni, míg a város környékén 4−15 millió forintért szerezhetjük meg ugyanezt. A legújabb, befektetői parcellázások helyén magasra rúgnak az árak, így a legfeljebb ezer négyzetméter körüli telkek ára 20 millió forint is lehet.
Soproni telkekre is nagy a kereslet. A legnagyobb igény az ikerház vagy a négylakásos társasház építésére alkalmas ingatlanokra van. A legnépszerűbbek a belső területeken lévő foghíjparcellák vagy bontandó épületek, amelyeket akár 30−40 ezer forintos négyzetméteráron is kínálnak. Az óvárosban viszont egyáltalán nincsenek eladó telkek. A kintebb eső kertvárosi részeken 10 ezer forintos négyzetméterár a maximum, a még Sopronhoz tartozó Tómalmon és Jánostelepen pedig már 6−7 ezer forintért vehetünk összközműves parcellákat. Az ottani, 800 négyzetméteres, 30 százalékos beépíthetőségű telkekre tipikusan kétlakásos ikerházakat építenek.
Szombathelyen a rengeteg új beruházás miatt már szinte teljesen elfogytak a belváros környéki építési telkek. A költségek csökkentése érdekében mind befektetők, mind pedig a magánemberek körében igen gyakori, hogy egy házhelyen ikerházat hoznak tető alá. Telekből van kínálat, mert a város több pontján is voltak parcellázások. A nagyrészt 800−1000 négyzetméteres, teljes közművel, utakkal kiépített házhelyeket elhelyezkedéstől függően 9−10 ezer, esetleg 12 ezer forintos négyzetméteráron kínálják. Ez utóbbi magasabb ár a kiemelt városrészeket – mint például a parkerdő, szabadidőközpont környéke – jellemzi.