szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Egyesül Államokban az ingatlanforgalmazás közel száz százalékban ügynökségeken keresztül történik, az eladásra kerülő házak értékét pedig 1−2 százalékos pontossággal meg tudják határozni. Európa nagy részében 60−70 százalékos az ingatlanügynökök piaci részvétele, míg hazánkban az ingatlanok kevesebb, mint 30 százaléka cserél ügynökségen keresztül gazdát. Mi áll ennek hátterében?

Az elmúlt években jelentősen átalakult a budapesti ingatlanhelyzet. A keresleti piacból kínálati piac lett, a minőségtől független áremelkedés pedig megállt. A költségek növekedésével és a hitelfeltétel szigorodásával számos lakást egyre nehezebb eladni, befektetési célból pedig csak nagyon jó adottságú ingatlanokat érdemes megvenni. Az eladók gyakran a piaci helyzetet figyelmen kívül hagyva próbálják értékesíteni ingatlanjukat. Emiatt a Budapesten forgalmazott használt ingatlanok jelentős része nem az értékének megfelelően van árazva, ami sem a vevőnek, sem az eladónak nem jó.

Irreális árak
A budapestien lakásokat átlagosan 10−15 százalékkal reális áruk felett hirdetik meg. Így nem csoda, hogy a kereslet-kínálat csak lassan és nehézkesen találkozik. Ez az tapasztalata Priszler Frigyes ingatlanszakértőnek is, a RE/MAX Classic ingatlaniroda tulajdonosának. „Természetes, hogy az eladó a lehető legmagasabb árat szeretné kapni ingatlanjáért, ugyanakkor szembe kell néznie a realitásokkal is. Az ingatlan állapotán és a fenntartási költségeken túl ugyanis számos olyan elem van, amely meghatározza az ingatlan értékét: egyre fontosabb a szobák elrendezése, a lakáson belül a hálóhelyiségek és a nappali/étkező funkció elkülönülése. Ennek számos belvárosi lakás nem tesz eleget. Szintén felértékelődik a közlekedés, a parkolás és a zaj szerepe. Sajnos az árképzés a legtöbb esetben kizárólag négyzetméter alapon történik, az egyéb adottságokat pedig nem veszik figyelembe. Pedig száz négyzetméter felett a belvárosi lakások értéke már csökken, a hatványozottan magasabb fenntartási és rezsi költségek miatt.” − fogalmaz a szakember. Ha viszont egy ingatlan túl van árazva, a vevők elvesztik bizalmukat a lakás iránt. Ilyenkor az eladók hiába csökkentik később az árat, a lakást kevesebben nézik meg. A lakások emiatt lassabban, és sokszor reális értékük alatt kelnek csak el.

Döntésképtelen vevők
Sokszor a vevők sincsenek tisztában azzal, hogy milyen adottságú ingatlanra van szükségük. Emiatt aránytalanul sok lakást néznek meg, és nehezebben hozzák meg a vásárlási döntést. „Az ingatlan adásvétel Magyarországon érzelmi kérdés, az emberek nehezen költöznek. Amikor viszont lakásvásárlásra kerül a sor, a döntést aránytalanul határozza meg az ár, emiatt pedig elkerülhető kompromisszumok születnek. Az ingatlanokat ugyanakkor évtizedekre veszünk, így nagyobb tere lenne a jól átgondolt, racionális alapokon nyugvó döntésnek, és az azt megelőző kiválasztási és vásárlási folyamatnak.” – mondja Priszler Frigyes.

Hazánkban ennek ellenére közös jellegzetesség, hogy sem az eladók, sem a vevők nem bíznak a külső szakértőken, és mindenki saját maga igyekszik utánanézni az áraknak. Az eladók nem fogadják el az ingatlanügynökségek értékbecslését és szakértelmét, a hitelek kiválasztásáshoz nem vesznek igénybe pénzügyi tanácsadót vagy alkuszt, és nem hisznek a másik fél ügyvédjének sem. Pedig a szakértők jelentősen meggyorsíthatják, egyszerűbbé és megbízhatóbbá tehetik az adásvételi folyamatot.
Hihetetlen, de jelenleg nem tudjuk, hányan és milyen betegségtől szenvednek az országban

Hihetetlen, de jelenleg nem tudjuk, hányan és milyen betegségtől szenvednek az országban

Csodálkozik a magyar underground szélsőjobb, hogy milyen közel került a Fideszhez

Csodálkozik a magyar underground szélsőjobb, hogy milyen közel került a Fideszhez

Jöhet a lex Milák

Jöhet a lex Milák

Itt az ötpontos követelés, amellyel az ukránok kiegészítenék Trump békejavaslatát

Itt az ötpontos követelés, amellyel az ukránok kiegészítenék Trump békejavaslatát