Öt hely, ahol teljesen pang az ingatlanpiac
Miközben egyes országrészeken és fővárosi kerületekben gőzerővel folynak a fejlesztések, vannak olyan területek, ahol a kutya sem keres ingatlant, a keresleti árak pedig mélyponton vannak. Összeszedtük a legkevésbé népszerűeket.
Szolnok: kieső terület
Szolnok városa túl messze van a fővárostól, már nem tartozik az agglomerációhoz, ahhoz viszont nincsen elég messze, hogy önálló központként működhessen. A város környékén munkalehetőség sem nagyon van, ami kihat az ingatlanpiacra is: aki csak tud, költözni szeretne, vásárolni viszont senki nem akar, így nem tudják eladni a meglévő ingatlanokat. A településen a panellakások és a családi házak piaca egyaránt pang. A négyzetméterárak 140−220 ezer forint körül alakulnak, ami elég olcsónak számít. A belvárosban persze új fejlesztés is akad: ezek négyzetméterét 250 ezer forinttól kezdődő áron mérik.
Velencei-tó: soha nem látott kínálat
A Velencei-tó környéki települések ingatlanpiaca szintén mélyponton van. A kereslet inkább a telkekre és az olcsóbb nyaralókra koncentrálódik, régi, korszerűtlen üdülőket pedig csak ár alatt lehet értékesíteni. Az ingatlanok 70-80 százaléka ráadásul tizenöt-húsz éve, vagy annál is régebben épült. A drágább nyaralók iránt sincs tülekedés, de gond van a régebbi építésű családi házakkal is − mondja Murányi Ákos, a Duna House vezető elemzője, aki szerint élénkülés egyedül a termál- és wellness-beruházások környékén várható. A helyzetet tovább nehezíti, hogy a Balatonig mindössze fél órával kell többet utazni, mint a Velencei tóig, így a vízpart kedvelői inkább az előbbit választják. A tóparti településeken jelenleg 140−300 ezer forintos négyzetméteráron lehet házat venni.
Szabolcs-Szatmár-Bereg megye: Nyíregyháza mindent visz
A Nyíregyháza környéki kis falvak házai szintén eladhatatlanok, egyedül a kis értékű otthonokat lehet könnyedén elkótyavetyélni. Még Nyíregyházán is nehéz eladni a régi építésű ingatlanokat: itt már 110 ezer forintos négyzetméteráron is vehetünk ilyesmit. Noha a városban az ukránok komoly keresletet jelentenek, a környékbeli falvakban még ők sem vásárolnak. A környező településeken, így például Apagyon, Kocsordon és Tiszavasváriban ennek megfelelően már 10 millió forintért is lehet nyolcvan-száz négyzetméteres családi házat venni.
Sopron: odébb költözött a határ
Sopronban az uniós csatlakozás után kezdett csökkenni a kereslet, ma pedig sokszor azok is szabadulnának ingatlanjaiktól, akik az idegenforgalom miatt egykor az ország másik végéből költöztek a hűség városába. A belvárosi műemlékházakat ma már a külföldiek sem keresik: a 3,5 méteres belmagasságú, magas fűtésdíjú, műszakilag és alaprajzilag egyaránt korszerűtlen ingatlanokat szinte lehetetlenség eladni. Ezek négyzetmétere felújítatlanul 200 ezer forintba kerül, felújítva pedig 300–320 ezer forintot kóstál. A soproni családi házak árai teljesen elszabadultak: 10 milliós és 160 milliós kertes ház egyaránt akad, az ár viszont köszönő viszonyban sincs a kereslettel.
Nagytétény: tömeges túlárazás
Nagytétény a főváros legkevésbé keresett településrésze: nagyon rossz a tömegközlekedése, ingatlanjai pedig túl vannak árazva. Nagytétény egy része, a Metallochemia üzemének ólommal szennyezett környéke sosem volt népszerű, és a budatétényi területeken is vannak olyan panelházak, amelyek az azbesztről híresültek el. Bár az azbeszt-mentesítést azóta elvégezték, az épületek megítélése nem sokat változott. Paneleket ebben a városrészben 200 ezer forint körüli négyzetméteráron lehet venni, és már kisebb családi házat is szerezhetünk 20 millió forintos áron.