szerző:
ingatlanmenedzser.hu
Tetszett a cikk?

Az elmúlt hónap bővelkedett csapadékban, ami sajnos a gyümölcs és zöldség termést is megtépázta.

Az elmúlt hónap bővelkedett csapadékban, ami sajnos a gyümölcs és zöldség termést is megtépázta. Magyarországon a termés egyharmadát elmosta az eső, hiszen a termés víz alá került vagy a sok csapadék hatására megrohadt. Az áradásokat, esőzéseket sok jégeső és szélvihar is tarkította. Így várhatóan az árak is sokkal magasabbak lesznek az idén, hiszen a kiesett mennyiséget külföldről kell pótolni az üzleteknek.

Ám a kertekben és szántóföldeken nem csak az eső, de a meleg hiánya is kárt okozott, hiszen napfény nélkül a növények nem fejlődnek, és nem hoznak termést. Így a legtöbb kertben kb. fél -egy hónappal később fog beérni a termés. Szerencsére az időjárás előrejelzés szerint most már vége az esős időszaknak és most már igazi nyárnak örvendhetünk, ám a csapadék hatása nem múlt el nyomtalanul.

A nagy esőzés és szélviharok miatt egész ültetvények mentek tönkre az almafákról a szél sodorta le a termést, sőt gyakran egész gyümölcsfákat tépett ki gyökerestől. A cseresznye a sok víz hatására megrepedt és rothadni kezdett, a dinnye palánták a legtöbb helyen víz alá kerültek vagy a sok csapadék hatására nem tudtak fejlődésnek indulni.

De szinte ugyanez a helyzet a búzával, kukoricával, borsó van, babbal. Hiszen ahol nem is esett olyan sok eső, a napfény és meleg hiánya, vagy épp az állandó szélviharok és jégesők miatt nem fejlődtek időben a növények. Sajnos az eper földeknek sem tett jót a sok csapadék, hiszen a hazai epertermés 30-35 % már elrohadt, de a többi sem eladható, mert a már termő eper íze sokkal gyengébb lesz, és méreteiben is elmarad a várttól.

A dinnyetermelők és sok más gazda még megpróbálja egy újra vetéssel behozni az elmaradást, ám azokon a területeken ahol árvíz van vagy a belvíz miatt áll a földeken a víz már semmi remény nem maradt a veszteség elkerülésére. Az eper és zöldség termesztésben azok a gazdák jártak, jól akik fóliával védték a termést, ott ugyanis sokkal jobb terméshozamra számíthatnak

Az eső elmúltával megjelennek a kártevők és a betegségek ilyen pl. a gombás megbetegedés, a rozsdásodás, a levéltetvek és a meztelen csigák. Ha kertünkben a sok csapadék hatására a gyümölcsfákon rozsdás vagy gombás betegség jeleit tapasztaljuk, most van itt az ideje egy védekező permetezésének. A meztelen csigák ellen is számos hasznos védekező szer kapható a mezőgazdasági boltokban. Az őszibarackfákon a molina ellen kell védekezni, és a levélfodrosodás is komoly károkat okozhat.

A védekezés és megelőző permetezés mellett alaposan kapjuk körbe kertünk növényeit, hogy az esetleges csapadék a mélyebb rétegekbe tudjuk szivárogni, és érdemes ebben az időszakban egy héten többször is kisétálni a kertbe és a gyomokat kiszedni.

Kovács Erika
Virágcenter

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!