szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Bár a kormány elszántan küzd bármilyen ingatlanadó, illetve vagyonadó ellen, a Fidesz által uralt önkormányzatok mégis így tágítják gazdasági mozgásterüket – számolt be a tendenciákról többek között a Nemzetgazdasági Minisztérium adataira hivatkozva a Népszabadság.

A Népszabadság által a Nemzetgazdasági Minisztériumtól kikért adatok szerint számos település állított csatasorba eddig nem alkalmazott helyi adót a költségvetési lyukak betömködésére. A megyeszékhelyek, nagyvárosok közül Sopron, Komárom, Tatabánya, Keszthely, Veszprém is új adókat vezetett be, van, ahol a telekadó került be a helyi közteherviselésbe, máshol a magánszemélyekre kivetett kommunális adóról született rendelet.

Emellett a kisebb településeken sem voltak restek adót emelni vagy újakat bevezetni, például Orbán Viktor miniszterelnök szűkebb pátriájában, Alcsútdobozon (a település Felcsúttal együtt közös körjegyzőségbe tartozik) januártól bevezették az idegenforgalmi adót.

Az Ado.hu listája szerint ugyanez történt Felcsúton is, bár e település honlapján erről a lap nem talált tájékoztatást, illetve egy képviselő-testületi ülésről szóló jegyzőkönyv szerint idén év elején módosítaniuk kellett a tavaly év végén az idegenforgalmi adó bevezetéséről szóló rendeletüket.

Vannak olyan, az önkormányzatok idei adóváltoztatásairól készült listák, amelyek szerint a 3200 településből kétszáz új adónemet vezetett be 2012-ben. Nagyságrendileg tehát az önkormányzatok nyolc százaléka döntött úgy, hogy bővíti az adópalettáját. Jóval nagyobb számban vannak azok a települések, ahol a meglévő adóikat emelték. A BKIK összegzése alapján például egyetlen olyan fővárosi kerület sem akad, ahol ne változtak volna az adómértékek 2012-ben.

Vagy az építményadót emelték, alkalmasint sávossá változtatva azt, vagy a telek utáni befizetési kötelezettség nőtt, és több kerület élt azzal a lehetőséggel is, hogy az idegenforgalmi adóból szedjen be több bevételt az adómérték növelésével, vagy úgy, hogy a korábbi fix tarifa helyett százalékos mértékben állapította meg a kötelezettséget.

Mindez pedig azt jelenti, hogy miközben a kormány a központi adóelvonások mértékén próbál – inkább kevesebb, mint több sikerrel – csökkenteni, a helyhatóságok részesedése nő az adófizetésből, s így közelebb kerülünk ahhoz az egyes szakértők által vallott közgazdasági ideához, hogy helyi szinten keletkezzenek és maradjanak az adóforrások – részletezi a Népszabadság.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!