szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Senki sem építkezik, s ez meg is látszik a telkek piacán: szó nincs a lakáspiacon itt-ott látható mocorgásról, a telekpiacan masszívan mozdulatlan.

A tavalyi építőipari mozgások ellenére sem változott a telekpiac mozdulatlansága, 2013-ban folytatódott a piac zsugorodása, igaz, a szűkülés mértéke már nem volt számottevő. A telekpiac valódi élénkülésének legfontosabb feltétele a magánberuházások megindulása lenne, ez azonban egyelőre várat magára. A kedvezőtlen beruházási klíma és a továbbra is magas országkockázat a befektetésekre egyelőre negatívan hatnak – írja a Napi.hu.

Az ingatlanokkal foglalkozó cégeknek az építési telkek piacára vonatkozó várakozásai az előző felméréshez képest egyik körzetben sem változtak érdemben. A beruházási klíma a lassan beinduló gazdasági növekedés ellenére sem kedvező igazán, így az ingatlanfejlesztések élénkülése tovább tolódik. A vállalati szférában a telekállomány növelését tervezők aránya valamelyest meghaladja a csökkentést tervezőkét. A felmérésben a válaszadók többsége az elkövetkező 12 hónapban a telekárak stagnálására számít. Az összesített prognózisok a fővárosi agglomerációban stagnáló, a vidéki körzetekben tovább csökkenő telekárakat valószínűsítenek.

A válság az átlagos budai hegyvidéki telkek árán jelentős nyomot hagyott, reálértéken eléri a 40 százalékot az árcsökkenés. A budapesti telekpiac legdrágább kínálata változatlanul a II. és a XII. kerület panorámás részein található,s ezekben a kerületekben élesen szétvált az ársáv a panorámás és a nem panorámás parcellák árai között. Kevesen hajlandók 150-200 millió forintot fizetni egy ezer négyzetméteres telekért, de még kevesebb az olyan terület, amelyik meg is felel az ilyen árral szemben támasztott elvárásoknak. Ha pedig mégis akad, szupergyorsan gazdát is cserél.

További részleteket itt lehet olvasni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!