Pavló Péter
Pavló Péter
Tetszett a cikk?

Ma már akár 24 óra alatt is fel lehet "építeni" egy házat, a tervekben pedig egyre környezettudatosabb épületek szerepelnek.

Az elmúlt bő egy évtizedben szinte minden a technológia fejlődéséről szólt. Kezdésként ott volt az első iPhone, ami alapjaiban változtatta meg a mobilipart, majd jött a Tesla és az elektromos autók, ami egy több mint 100 éve, szinte változatlan iparágat, az autógyártást gondolta újra. De említhetjük a SpaceX-et, amely az űrkutatásban hozott forradalmat az újra felhasználható rakétával vagy épp a napelemeket, amelyek egyre nagyobb hatásfokkal és főleg egyre olcsóbban termelik számunkra az ingyenáramot.

A technológia fejlődése azonban egy másik, eddig kevésbé szem előtt lévő iparágra, az építőiparra is egyre nagyobb hatást gyakorolt. Azok az építkezési technológiák, amelyek bő 10 évvel ezelőtt még bőven a sci-fi kategóriába tartoztak, az ma már egyre inkább megvalósíthatók, ennek köszönhetően pedig adott esetben nemcsak hatékonyabbá és gyorsabbá, de sokkal környezetkímélőbbé is vált/válik az építkezés.

Házat a nyomtatóból

A kutatók az 1980-as évek óta dolgoznak a 3D-nyomtatáson, ám ahogy a legtöbb fejlesztés, sokáig ennek a kidolgozása is rendkívül lassan haladt. Bár az első ilyen piacképes nyomtatót már az 1990-es években elkészítették, egészen a 2010-es évek elejéig kellett várni arra, hogy a hétköznapi(bb) használatra szánt változat is megfizethetővé váljon. Hamar kiderült: a technológia jóval többről szól, mint jópofa szórakozásról, a 3D-nyomtatás ugyanis elképesztő üzlet, a megfelelő méretű készülékekkel pedig nemcsak sakkfigurákat vagy alkatrészeket, hanem akár házakat is nyomtathatunk.

Az első ilyen tervek egyikét a brit Monolite UK szakembere, Enrico Dinit dolgozta ki, aki 3D-nyomtatott házakat álmodott. A segítségével a szokásosnál négyszer gyorsabban sikerült elkészíteni egy kétemeletes épületet, így már akkor azt jósolták, hogy a technológia forradalmasíthatja az építőipart.

Mindez 2012-ben történt, az azóta eltelt öt évben pedig hatalmas volt a fejlődés: 2014-ben amerikai kutatók egy gigantikus 3D-nyomtatót építettek, ami már képes volt 24 óra alatt kinyomtatni egy komplett házat. A technológia ma ott tart, hogy az oroszok már képesek 24 óra alatt egy komplett 37 négyzetméteres házat kinyomtatni, aminek ára alig 3 millió forint. A gyártó szerint a ház – amibe csak az ablakokat és a bútorokat kellett betenni – 175 évig állhat.

Falazógép

Az építőipar számára azonban nemcsak a 3D-nyomtatás képes a jelenleginél jóval gyorsabban és olcsóbban felhúzható házakat készíteni. Az ausztrál Fastbrick Robotics nevű cég egy másik utat választott: nagyjából 1,5 milliárd forintnak megfelelő ausztrál dollárt költött egy olyan robot kifejlesztésére, ami 1000 téglát képes a helyére tenni óránként.

A cég úgy számol, hogy ha egy átlagos házba 15 ezer téglát építenek be, akkor a Hadrian X két nap alatt elkészítené a szerkezetkész épületet. A gépet egy teherautó hátsó részébe szerelik be, így az egész nagyjából akkora helyet foglal, mint egy szemétszállító kocsi. A Hadrian azonban teleszkópos, így a fejlesztők szerint akár 28 méteres magasságig is képes falazni.

Ehhez elég csak a teherautó hátuljába “bepakolni” az alapanyagot jelentő téglát, a betáplált tervek alapján a többit elvégzi a gép. Igaz, minőségbiztosítási okokból a cégnek továbbra is szüksége van egy kőművesre a munkálatok elvégzéséhez, rajta kívül azonban csak a gép kezelője dolgozik a felépítendő házon.

Zöldebb házak

Az építőipar fejlődését azonban nemcsak a technológia, hanem a globális felmelegedés ellen való küzdelem is előre lendíti. Ennek köszönhetően ma már olyan épületeket is képesek megtervezni és felépíteni a szakemberek, amelyekkel a lehető legkisebb lehet az ökológiai lábnyomunk.

A londoni Curl la Tourelle Head Architecture nevű tervezőiroda például Londonban a Temze partjára tervezett egy olyan iskolát, amely a folyó vizéből nyeri a működéshez szükséges elektromos áramot. Mivel a folyó szintje az árapály jelenség miatt 7 métert is változik, az ebből származó energia képes meghajtani az iskolához telepített vízturbinákat.

Forbes Massie

Az elmúlt években egyre nagyobb teret nyertek azok az építési tervek, amelyekben az épületek megoldást adhatnak a városok legnagyobb problémáira: a növények hiányára. Az elképzelések szerint a jelenleg kihasználatlan háztetőkre komplett parkokat költöztetnének, amelyek segítik megszűrni a levegőben található káros anyagokat, nem mellesleg pedig ismét visszacsempészik a természetet a városba. Ez történt legutóbb például New Yorkban is, ahol a Newtown Creek-i szennyvíztisztító telep ipari épületének tetejét parkosították be a szakemberek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!