Vasárnap dönt a VII. kerület arról, hogy bezárjanak-e éjfélkor a bulinegyedként elhíresült belső-erzsébetvárosi vendéglátóhelyek. A lakáskiadók félnek a másnaptól, az ott lakók reménykednek, a rozsdazónák felkészülhetnek.
Az elmúlt öt évben a belvárosi lakások ára a legdrágább belbudai városnegyedek árszintjére emelkedett, az árak gyakorlatilag megduplázódtak. A legnagyobb mértékben a VII. kerületben nőttek, ahol az öt évvel ezelőtti átlagár 227 százalékáért lehetett lakást vásárolni tavaly – derül ki az Otthon Centrum elemzéséből. A lakásárak növekedését az alacsony hozamkörnyezetben felértékelődő lakásbefektetési lehetőség és az olcsó hitelek miatt felerősödött kereslet mozgatta.
Az Otthon Centrum szerint a népszavazás nyomán lényegesen nem fog csökkenni a környék szálláshelyeinek száma, tehát önmagában ez nem fogja drasztikusan rontani a lakásukat bérbeadó tulajdonosok pozícióját. Ha a többség a zárva tartásra szavaz, az főleg az üzlethelyiségek bérleti díjára és bérbe adhatóságára lesz hatással. Az viszont nem várható, hogy a következő egy-két évben drasztikus áresés következzen be Belső-Erzsébetváros lakáspiacán. A lakásárak növekedése mögött eddig is elsősorban a szálláshely-kiadó befektetők támasztotta kereslet állt.
Városrészek átlagárának változása 2013-2017
Otthoncentrum
A növekvő lakásárak és az elszaporodó lakáshotelek egymás közti versenye miatt azonban a néhány évvel korábbihoz képest csökkenő hozamszint már tavaly is érezhetően lanyhább érdeklődést váltott ki a belső városrészek iránt. A bulinegyed „bezárásának” híre tovább hűtheti a lakásbefektetési kedvet.
Az Otthon Centrum által megkötött tranzakciók azt mutatják, hogy a korábbi évekhez képest már egy ideje az egyensúlyi helyzet felé közeledik a belvárosi lakáspiac, így a VII kerület is. A nagy árváltozás 2014 és 2016 között zajlott Erzsébetvárosban, 2016-2017-ben már enyhült az áremelkedés lendülete, és a tranzakciók is folyamatosan csökkentek, függetlenül a bulinegyedről szóló vitától. A következő egy-két évben jóval kisebb, 8-10 százalékos árnövekedésre lehet számítani.
Ha a népszavazás eredményeképpen marad a jelenlegi helyzet, a már kialakulóban lévő egyensúlyi helyzeten nem fog érdemben változtatni, mivel ez a folyamat gyakorlatilag a mostani nyitva tartás mellett érezhetővé vált. Ha a többség a „bezárás” mellett dönt, úgy, Budapest egy fontos turisztikai célpontját veszítheti el. Ez akár a vendégforgalom egy szegmensét is visszavetheti átmenetileg és a szórakozóhelyek várhatóan más kerületekbe helyezik át a székhelyüket – lehet, hogy ez hoz új lendületet az ún. rozsdazóna területei iránt.