szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Alex Mashinskyt, a Celsius Network alapítóját börtönbüntetésre ítélték, mert több százezer ügyfelet vert át magas kamatozású digitáliseszköz-betétekkel.

Bűnösnek vallotta magát Alex Mashinsky, a Celsius Network kriptocég alapítója a bíróság előtt, és elismerte, hogy félrevezető nyilatkozatokat tett cége pénzügyi helyzetéről, valamint manipulatív kereskedésben vett részt a Celsius CEL token árfolyamának felhajtása érdekében – számolt be a Bloomberg.

Az ítélethirdetésre egy olyan időszakban került sor, amikor a Donald Trump-féle adminisztráció gyors ütemben építi le a kriptodevizákkal kapcsolatos nyomozásokat, miközben az igazságügyi minisztérium hangsúlyozta, hogy továbbra is üldözi azokat az ügyeket, amelyekben kriptobefektetőket csaptak be.

Mashinskyt 12 év börtönbüntetésre ítélték, amiért több százezer ügyfelet csapott be, akiket a vállalkozása magas kamatokkal csábított kriptovalutás betételhelyezésre. A szövetségi ügyészek 20 év börtönbüntetést kértek az 59 éves volt vezérigazgatóra.

A Celsius csődje a 2022-es „kriptotél” része volt, amely több milliárd dollárnyi értéket semmisített meg. Joe Biden elnöksége idején egy sor büntetőeljárás indult az ágazat szereplői ellen. Sam Bankman-Fried, akinek az FTX-tőzsdéje négy hónappal a Celsius után összeomlott, jelenleg 25 éves börtönbüntetését tölti csalásért, a Terraform Labs alapítója, Do Kwon pedig még mindig a tárgyalásra vár.

A Celsius azzal lett népszerű, hogy úgy állította be magát, mintha olyan biztonságos lenne, mint egy kriptobank, csak magasabb kamatlábakkal. Mashinsky emellett megnyerő YouTube- és közösségi médiás videókat posztolt. A csúcson a cége nagyjából 25 milliárd dollárnyi eszközzel rendelkezett, 2022 júniusában azonban már nem tudott fizetni, és egy hónappal később csődöt jelentett.

Félnem kell-e a kriptótól? – Kasszakulcs

Hatalmas üzleti lehetőségek és jókora bukások kapcsán szoktak a kriptovaluták bekerülni a hírekbe, de mekkorák valójában a kockázatok? Mi alapján érdemes dönteni, hogy kriptóba tegyünk-e a pénzünk egy részét, és hogyan lehet meglátni, mi az, ami biztonságos?

Az ügyészek szerint a Celsius Network ügyfelei több mint 5 milliárd dollárnyi kriptóhoz vesztették el a hozzáférést, amikor a hálózat 2022 júniusában szüneteltette a kifizetéseket, azóta azonban körülbelül 3 milliárd dollárt visszaszereztek.

A vádalku részeként az Ukrajnában született és Izraelben felnőtt, majd 1988-ban az Egyesült Államokba érkező hatgyerekes Mashinsky azt is elismerte, hogy YouTube-videóiban egy sor félrevezető állítást tett a cége pénzügyi helyzetéről, valamint manipulatív kereskedést folytatott a Celsius CEL tokenje árfolyamának felhajtása érdekében. Az üzletember nagyjából 42 millió dollárt keresett a CEL kereskedéséből.

Bitcoin
AFP / Martin Bureau

A bitcoin újra száguld: hat százalékot ugrott az árfolyam csütörtökön, így február óta először átlépte a 100 ezer dolláros lélektani határt, péntek délben pedig 103 ezer dollár környékén kereskedtek. Az árfolyam azután lőtt ki, hogy Trump elnök az Egyesült Királysággal megkötendő kereskedelmi megállapodásról beszámolt, csütörtökön pedig bejelentették a részleteket. A globális vámháború okozta sok bizonytalanság nem tett jót a kriptovaluták árfolyamának, ám mióta a feszültség enyhülni látszik, az árfolyamok újra elindultak felfelé.

Évtizedekre rács mögé kerülhet a kriptovaluta-piac csodagyerekéből lett főgonosz

Sam Bankman-Fried cégeit játékszerként kezelte, majd rácsodálkozott az összeomlásra.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!