szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az idei első félévben kétszer annyi lakóingatlant kényszerértékesítettek a magyarországi bankok, mint az előző évek átlaga volt – derül ki a Magyar Nemzeti Bank statisztikáiból.

2013 eleje óta 5857 lakóingatlant kényszerértékesítettek a a magyarországi bankok, és ebből 1415 az idei első félévre esik. 10 évvel a Lehman Brothers csődje után naponta átlagosan nyolc lakóingatlant vesznek el a családoktól – írta a Portfolio.

Az idei első félévben összesen 3235 darab lakóingatlant kényszerértékesítettek amiatt, hogy a tulajdonos nem fizette a hitelt. Ebből 732 darab került a Nemzeti Eszközkezelőhöz, ami azt jelzi, hogy kezd betelni az intézmény kvótája: egy év alatt 76 százalékkal esett vissza az általa "megmentett" családok száma. 1415 ingatlant viszont maguk a pénzügyi intézmények kényszerértékesítettek, ami egy év alatt 33 százalékos növekedést jelent.
Az év első negyedéve, amikor eddig rekordszámú, 787 lakóingatlant kényszerértékesítettek a bankok, a legtöbb eset Budapesten, Pest és Borsod-Abaúj-Zemplén megyében történik.

Bár 2017 tavaszán szigorítottak a végrehajtási törvényen, így csak a becsérték legalább 100 százalékán lehet lakóingatlant árverezni. A Portfolio információi szerint a kormány költségvetési okok miatt nem tervezi, hogy a bedőlt jelzáloghitellel rendelkezők megmaradt közel kétharmadát bevonja a programba.

A magyar bankrendszer 90 napon túl nem teljesítő lakossági hiteleinek aránya 5 százalék környékére csökkent, de miközben a bankoknak már csak 300 milliárd forintnyi bedőlt hitellel tartozik a lakosság, négy év alatt ennek csaknem a duplája követelésvásárlókhoz került át. Az éppen tíz éve kezdődött magyar hitelkatasztrófa 50 ezer elveszített lakástulajdont eredményezett.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!