szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Átlagosan másfél-két hónappal rövidebb idő alatt lehet eladni az ingatlanokat most, mint 2013-ban – derül ki az Otthon Centrum friss elemzéséből. Ezzel párhuzamosan az eladóknak jóval kevesebbet kell engedniük az árból: az alku mértéke folyamatos csökkenést mutatva 4 és 10 százalék közé mérséklődött az elmúlt öt évben.

Kedvező a piaci környezet az ingatlaneladók számára, mivel a lakások és családi házak értékesítési ideje drasztikusan lecsökkent 2013 óta, és az áralku mértéke is mérséklődött – derül ki az Otthon Centrum elemzéséből. „A legnagyobb keresletet generáló panellakások esetében jellemző két hónapos átlagos értékesítési idő a válság előtt tapasztaltaknál is rövidebb, de a társasházi téglalakások esetében jellemző három hónapos időtartam is igen kedvező” – mondja Soóki-Tóth Gábor, az Otthon Centrum elemzési vezetője. A családi házak ennél hosszabb idő, átlagosan közel fél év alatt kelnek el, ami azonban így is több mint 50 nappal rövidebb a 2013-ban jellemző 8 hónapos átlagos értékesítési időtartamnál.

Otthon Centrum

Az elemzés szerint az új építésű lakások értékesítéséig átlagosan kétszer olyan hosszú idő telik el, mint a használt lakások esetében, azonban ennél nagyobb különbségek is előfordulnak. Soóki-Tóth Gábor szerint ez azért nem jelent problémát, mert egy társasházi lakás jellemzően másfél éves építési periódusa alatt a kivitelezőnek elegendő idő áll rendelkezésére az értékesítésre.

Az értékesítési idővel együtt az áralku jellemző mértéke is csökkenést mutatott az elmúlt öt évben. Míg 2013-ban átlagosan 13 százalékkal lehetett végül olcsóbban elvinni az adott ingatlant a kezdetben meghirdetett árnál, addig 2018-ban csupán a vételár 7,1 százalékát tudta megspórolni a vevő az eredetileg meghirdetett árhoz képest.

Otthon Centrum

Az áralku értéke a családi házak esetében a legnagyobb, itt a kezdetben meghirdetett ár 10,2 százalékát tudja megspórolni a vevő. A legkisebb árengedmény a panellakások esetében alkudható ki, itt átlagosan 4,3 százalékkal fizet kevesebbet az érdeklődő a tranzakció végén. Ugyanakkor az új építésű lakások esetében a kivitelezési költségek folyamatos emelkedési miatt nem jellemző az alku. „A használt ingatlanok esetében sem mindig lehet alkudni, mivel egy jó elhelyezkedésű és árú használt ingatlanért akár még licithelyzet is könnyen kialakulhat” – magyarázta az elemzési vezető.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!