Céges bankkártyák – Hogyan osszunk?
Folyamatosan bővül a céges bankkártyapiac. A kínálaton egyre inkább látszik, hogy a neobankok megjelenése versenyre készteti a hagyományos bankokat is.
Az utolsó rohamban még 1850 bedőlt hiteles ingatlan került be az adósmentő programba, ezek felvásárlására és tehermentesítésére a kormány 6,3 milliárd forintot csoportosított át a költségvetésben. Az utolsó körben mentett hitelesek kapásból vissza is vásárolhatják az ingatlanjaikat nagyon kedvező feltételekkel az eszközkezelőtől. A programba összesen több mint 36 ezer ingatlan került be, bérlőik választhatnak, hogy egy összegben vagy részletre vásárolják-e vissza az ingatlanjaikat, esetleg maradnak az állam bérlői.
A kormány egy március 5-ei határozattal 6,3 milliárd forintot csoportosított át a költségvetésben a bedőlt hiteles ingatlanok állami felvásárlására, és így a hitelesek megmentésére létrehozott Nemzeti Eszközkezelő Zrt. (NET) számára „ingatlanvásárlások és ingatlanberuházások” céljára. Az adósmentő program részben véget ért, az eszközkezelő új ingatlanokat már nem vásárol, az erről rendelkező törvényjavaslatot november 21-én terjesztették az országgyűlés elé. A milliárdos átcsoportosításra azért volt mégis szükség, mert a november 21. előtt beadott belépési szándéknyilatkozatokat a NET és a bankok még befogadták, ennek eredményeképp a NET 2019-ben további 1850 ingatlant vesz meg – közölte a hvg.hu-val Bártfai-Mager Andrea nemzeti vagyon kezeléséért felelős miniszter sajtóosztálya.
A plusz 1850 ingatlan nagyon nagy szám, legalábbis ahhoz képest, hogy az eszközkezelő fennállása során összesen 36 ezer ingatlant vásárolt. Ahhoz képest mondjuk már kevésbé, hogy még mindig van az országban körülbelül 80-90 ezer, a válság előtt kötött, mára bedőlt lakáshitel-szerződés, ezekben az ingatlanokban 300-400 ezer ember lakik. 2018-ban novemberig szűk 2274 kilakoltatás történt, 2016-ban 3474, 2017-ben pedig 3667 – írta meg az atv.hu. Bártfai-Mager Andrea sajtóosztálya korábban a HVG-nek azzal indokolta az eszközkezelő-program lezárását, hogy az „átmeneti eszköz és krízismegoldás volt a bajba jutott devizahitelesek megsegítésére”.
Sok bérlőnek egyéb adóssága van, nem akar ingatlant a nevére venni
A mentőprogram vége nem csak azt jelenti, hogy a NET (az utolsó rohamban érkezetteket leszámítva) már nem vásárol több ingatlant. A felvásárolt, és a volt tulajdonosoknak kedvezményes áron bérletbe kiadott lakásokat és házakat a NET visszavásárlásra kínálja a bérlőknek, akiknek most kell eldönteniük, hogy megvásárolják-e egy összegben, kedvezményes áron vagy részletfizetéssel az ingatlant, esetleg maradnak bérlők változatlan kondíciókkal. A visszavásárlás feltételeivel kapcsolatban több bérlő fogalmazott meg kérdéseket, a részletekről a NET az alábbi tájékoztatást adta a hvg.hu-nak:
Sok bérlő panaszkodik arra, hogy nem tud élni sem az egyösszegű, sem a részletfizetéses visszavásárlással, mert egyéb, végrehajtható adóssága van, és ha ingatlan kerül a nevére, akkor arra ezt az adósságot rá lehet terhelni. A NET arra hívta fel az ilyen helyzetben lévő bérlők figyelmét, hogy az ingatlant közeli hozzátartozójuk is megvásárolhatja, azonos feltételekkel.
Ha ezt a lehetőséget választják, akkor nem az ő nevükre kerül az ingatlan, így az ő adósságukat sem lehet majd ráterhelni. Továbbá emlékeztettek rá, hogy a NET ügyfelei nem kevés segítséget kaptak és kapnak: „amikor az állam megvásárolta a bajba jutott devizahitelesek lakásait, akkor
megszabadította őket a banki jelzáloghitelüktől
(az adósok átlagosan 9 millió forint hitel visszafizetése alól mentesültek). További jelentős segítséget jelent, hogy az ingatlan visszavásárlása során a tulajdonszerzés kapcsán felmerülő anyagi és eljárási kötelezettségeket az állam viseli.”
Kedvező feltételek
A bérlők egyébként a fentieken túl rendkívül kedvezményes áron vásárolhatják vissza az ingatlanjaikat.
Ami az egy összegben visszavásárlókat illeti:
Utóbbi kedvezmény fejében a kedvezmény mértékéig az állam javára bejegyzett jelzálogjog és 5 évig fennálló elidegenítési és terhelési tilalom kerül bejegyzésre, így az ingatlant nem lehet eladni, elajándékozni stb., nem lehet rá hitelt felvenni. Viszont a jelzálogjog és az elidegenítési és terhelési tilalom törölhető a kedvezménynek megfelelő összeg megfizetése esetén.
Ami a részletfizetést választó bérlőket illeti:
Mindezért cserébe a vételár teljes összegének megfizetéséig az állam javára bejegyzett jelzálogjog és elidegenítési és terhelési tilalom kerül bejegyzésre, vagyis a részletfizető ügyfelek nem fogják tudni eladni, elajándékozni stb. az ingatlant, és hitelt sem vehetnek fel rá. A részletfizetéssel hat hónapot lehet majd büntetlenül csúszni, utána az ügyfélnek egy összegben kell kifizetnie a vételárat, ha nem akarja, hogy kihúzzák alóla az ingatlant.
A konferenciaközpont tényleg megy a levesbe
Visszatérve a 6,3 milliárd forintos átcsoportosításra, az összegből egy milliárd forint a rendkívüli kormányzati intézkedésekre szolgáló tartalékból érkezett. A legnagyobb szelet, 5 milliárd forint pedig a budapesti konferenciaközpont megvalósítására betervezett keretből.
Pontosan szólva a pénz nem a keretből érkezett, hanem maga az egész keret került át az eszközkezelőhöz. Ezzel immár biztos: a konferenciaközpontból 2019-ben (sem) lesz semmi. A központ a Müpa és a Nemzeti Színház között épült volna fel, megvalósítása évek óta csak döcög. 2015-ben közbeszerzésen a Finta Stúdió nyerte el a lehetőséget, hogy megtervezze a 4-5 ezer fős létesítményt. Aztán 2018 őszén kormányhatározat rendelkezett egy 3-4 ezer fős rendezvényközpont (nem kongresszusi vagy konferenciaközpont!) tanulmánytervének elkészítéséről, méghozzá ugyanoda, és a Művészetek Palotájával összehangolva – számolt be róla a HVG.
A Müpa vezérigazgatója, Káel Csaba ahhoz a körhöz tartozik, amelyben a rendezvényszervezésből diplomázott Orbán Ráhel is osztja tanácsait a magyarországi turizmus irányítóinak. Miután pedig a Müpát a kormány egyik legtöbbet foglalkoztatott építésze, Zoboki Gábor tervezte, közbeszerzési kötelezettségek ide vagy oda, a bennfentesek már tudni vélik, hogy az újabb épület kitalálását is Zobokira bízzák. Már csak azért is, mert a kormányhatározat szerint a tervezéskor ki kell aknázni a két épület közös üzemeltetésében rejlő előnyöket.
„Nem tudom értelmezni a döntést, de nem mondtam le róla, hogy megépüljön az ország számára rendkívül fontos kongresszusi központ” – mondta a HVG érdeklődésére Finta József építész.
Folyamatosan bővül a céges bankkártyapiac. A kínálaton egyre inkább látszik, hogy a neobankok megjelenése versenyre készteti a hagyományos bankokat is.
Részletesen bemutatjuk az ilyen esetben felmerülő kötelezettségeket, amelyekkel számolni kell.
Egyre több szektorban kötelező a felelősségbiztosítás. Mire nyújt valódi védelmet? És mikor fizetjük hiába a díjat?
Július 1. fontos határidő a megváltozott a gazdasági tevékenységek egységes ágazati osztályozási rendszerének (TEÁOR) változása miatt.
Borítékolható volt az Ukrajna csatlakozása elleni, a „nemzeti konzultációknál több, a népszavazásnál kevesebb” voksolás eredménye, amelynek nem csak a nemzet állítólagos egységének demonstrálása volt a célja, hanem a kampánygépezet éles tesztelése is.
Az Ügyvédkör elnökét és egy volt belügyminisztert kérdeztünk.
Ma egy éve szűnt meg a kötelező akciózás, a kormány azonban nem tudta elengedni.
Visszaállt a háború kitörése előtti vámrendszer az EU és Ukrajna között.
Még mindig téma a szombati budapesti Pride a világsajtóban.
A szakértő szerint Európa vezetői végre ráébredtek a geopolitikai veszélyekre.