szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A magyar építőipari vállalatok labdába sem rúgnak a régió többi országában, de két Mészáros-érdekeltség magyarországi előkelő helyezésének köszönhetően így is befér a régiós top 20-ba.

Nemcsak Magyarországon, hanem az egész Közép-európai régióban a nagy építőipari közbeszerzések döntő többségét hazai cégek nyerik el – derül ki a G7 elemzéséből, amelyet nyolc ország (a visegrádi négyek mellett Románia, Horvátország, Szlovénia és Ausztria) 2018-as elérhető adatai alapján készítettek.

Hiába tűnik úgy, hogy Magyarországon a NER-hez kötődő vállalkozások aránya óriási az építőiparban, a nyolc vizsgált ország közül ötben még nagyobb a helyiek sikeressége, és csak Szlovákiában, illetve Lengyelországban van ez máshogy. Azt viszont megerősítik a számok, hogy a magyar cégek a régió többi országában nem tudnak megrendelést elnyerni – írja a lap. Hasonló mozdulatlanságot csak a román cégek mutatnak, minden más térségbeli ország cégeinek sikerült legalább kisebb munkákat elcsípni egymás területéről.

A közép-európai építőipar királyának az osztrák Porr és a Strabag tűnik. A vizsgált szerződéseken belül náluk nagyon feltűnő, hogy a megrendeléseik nagyobb részét külföldön szerzik. A két cég a régió szinte minden vizsgált országában kapott 2018-ban állami megbízást.

A magyar cégek közül a Duna Aszfalt a regionális toplistánk 9. helyezettje, de az első 20-ba még két Mészáros Lőrinc-érdekeltség is befért: az R-Kord Kft. és a Mészáros és Mészáros Kft. A magyar közbeszerzések legnagyobb nyertesei mégsem a Mészáros-cégek, hanem a Duna Aszfalt, a Colas és a Strabag, de a negyedik és ötödik helyen azért a két Mészáros-érdekeltség áll.

Mészáros Lőrinc és a felesége válnak

A válásuk részleteiről nem kívántak nyilatkozni, azt írják, hogy közös döntést hoztak.

A verseny intenzitása Magyarországon átlagosnak mondható, épp akkora ugyanis, mint a többi ország átlaga: egy közbeszerzésre átlag 3,2 ajánlat érkezik. Magyarországon viszont kimagasló az EU támogatások szerepe, az építőipari kiírások 39 százalékához adott pénzt Brüsszel, miközben a régió átlaga csak 26 százalék.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!