szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Tavaly közel felére esett vissza az adásvételek száma Pest megyében, de átlagosan is öt százalékkal csökkentek a tranzakciók. A földár viszont felfelé kúszik, országosan egy év alatt ötszázalékos volt a drágulás, 2010 óta több mint két és félszeresére emelkedett a termőföld hektáronkénti ára. Megyénként nagyok az árkülönbségek.

Az új uniós támogatási ciklus meghatározó lehet a földpiaci folyamatokban – derül ki az Agrofórum cikkéből, amelyben a NAV adatait feldolgozó OTP Termőföld Értéktérképét elemzik. Az elemzésből kiderül, hogy egyre kevesebb adásvétel történik, korábban megyénként is több ezer hektár cserélt gazdát, tavaly már csak Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében érte el a 4 ezer hektárt a tranzakciók során értékesített terület nagysága. Pest megyében ugyanakkor 40 százalékkal kevesebb földet értékesítettek 2020-ban. Az is biztos, hogy már négy megyében drágább a föld hektárja 2 millió forintnál, de nem mindenütt egyformán emelkednek az árak: Bátonyterenyén 462 ezer forintért is lehet venni földet, míg Balatonfüreden akár 4 és fél millió forintba is kerülhet egy hektár.

A földárak is fokozatosan kúsznak felfelé, nincs kiugró változás ugyan, de évről évre 5-7 százalékkal araszolnak felfelé az árak, tavaly 2019-hez képest 5 százalékkal került többe a termőföld átlagosan, tehát a művelési ágtól függetlenül. Ha ez utóbbi szerint térképezzük fel a földpiacot, akkor az derül ki, hogy a kert-gyümölcsös kategória ára emelkedett a legnagyobb mértékben, itt átlagosan 13 százalékkal kellett többet fizetni a 2019-es árakhoz viszonyítva, a szőlő ára 7, a gyep, szántó pedig 5 százalékkal került többe. A legnagyobb drágulás Fejér megyében volt, itt a tavaly előttihez képest 18 százalékkal többért lehetett csak földet vásárolni 2020-ban, míg Pest megyében 10 százalékkal mentek fel az árak. Tavaly is a legtöbben szántót vásároltak, a tranzakciókkal érintett területek 71 százalékát ez a művelési ág tette ki, de ebben a kategóriában is a korábbi évhez képest 10 százalékos visszaesés volt tapasztalható a NAV adatbázisa szerint.

A 2021-es évre mind a tranzakciók számában, mind az árakban további növekedés prognosztizálható, a szakértő szerint ez a koronavírus lecsengése utáni gazdasági újra indulásnak, és az idei évben elinduló osztatlan közös tulajdon megszüntetését célzó programnak is köszönhető. Az új uniós ciklus hatása kevésbé látható egyelőre, de az OTP elemzője szerint nyilván nem marad hatás nélkül a 2023-tól hatályos új szabályok szerinti támogatási rendszer.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!