szerző:
Bank360.hu
Tetszett a cikk?

A havi lakáshitel folyósítás sorozatban négy hónapig döntötte meg az addig elképzelhetetlennek látszó rekordokat, júliusban azonban vége szakadt ennek a nagy menetelésnek. Alacsony intenzitású hitelezésről így sem beszélhetünk, a 132,5 milliárdos forintos hitelkihelyezés így is példátlan az elmúlt években megszokott számokhoz képest. A kamatok meglepetésre még nem emelkedtek érdemben a júliusi hónapban, így bár némi visszaesés látható, hirtelen fékezésre a jövőben sem érdemes számítani a lakáshiteleknél.

Az MNB júliusra vonatkozó adatai szerint 132,5 milliárd forintos összegben folyósítottak lakáshiteleket, ami éppen csak, hogy alatta maradt a júniusi 136,7 milliárdos havi hitelkihelyezésnek. Tavaly júliusban még a 80,3 milliós folyósítás is kiemelkedő összegnek számított, idénhez képest azonban már közel kétharmaddal, 64,9 százalékkal magasabb havi hitelezés jellemezte a lakáspiacot.

A rekordszintű hónapokhoz több tényező is hozzájárulhatott. A koronavírus alatt tervezgetett lakásvásárlást sokan most nyáron bonyolították le, emellett pedig a jegybanki kamatemelések miatt mások azon igyekeztek, hogy minél előbb tető alá hozzák a megállapodást, és még időben, a kamatdrágulást megelőzően vegyék fel a lakáshitelt.

Megnőtt az építési célú lakáshitelek aránya

A folyósított lakáshitelek döntő részét, majdnem 70 százalékát júliusban is használt lakások vásárlására fordították, az új lakásokat pedig ebben a hónapban is megszokott számban, az összes hitelfelvétel nagyjából 10 százalékában keresték.

Megnövekedett viszont az építésre és bővítésre felvett hitelek összege, 12,7 milliárd forintot tett ki ebben a hónapban, és az összes folyósítás majdnem 10 százalékát tette ki. Habár a válság előtt szinte minden hónapban elérte az építésre felvett lakáshitelek aránya a kétszámjegyű értéket, a 12,7 milliárd forint új rekordot jelent a szintén rendkívül magas folyósítási számok mellett. A felújításra és korszerűsítésre felvett hitelek összege kissé csökkent, 11,1 milliárd forintot tett ki júliusban. Ez arra is utalhat, hogy az államilag támogatott lakásfelújítási hitelt már valamivel kisebb számban keresik.

Stagnált a hitelköltség júliusban

Hiába a kamatemelési ciklus, júliusban még nem mutatott drágulást az MNB statisztikája. Az átlagos évesített kamat még csökkent is 4,11 százalékra a júniusi 4,13 százalékról. Az átlagos THM pedig június után júliusban is 4,41 százalékos értéket vett fel. Az átlagos kamatfixálás továbbra is magas maradt, júliusban 109,9 hónapra rögzítették lakáshitelük kamatát átlagosan a hitelfelvevők.

A kamatemelés hatását azonban nem lehet elkerülni, ami a jelenlegi ajánlatokon is látszik. A Bank360 Lakáshitel kalkulátora alapján ugyanis a biztonságos kamatfixálás mellett már alig lehet olcsóbbat találni az átlagos költségszinteknél. Egy 14 millió forintos hitelt 20 éves futamidőre 4,27 százalékos THM mellett lehet felvenni, ha a legutóbbi mediánbérnek megfelelő jövedelmet, 223 ezer forintot a bankba érkeztet az igénylő. A törlesztőrészlet 86 245 forint, a teljes visszafizetendő 20 698 800 forint ebben az esetben.

4 százalékos éves THM alatti hitelt viszont már csak úgy lehet elérni, ha rövidebb, 5 éves kamatfixálást alkalmaz az igénylő. A THM így akár 3,82 százalékos is lehet. Ebben az esetben a törlesztő 82 941 forint, a teljes visszafizetendő pedig 19 924 690 forint.

A következő hónapokban is magas lehet a lakáshitel folyósítás

A lakáshitelek igénylői a már említett koronavírus-járvány és a kamatemelés miatt egy időszakra sűríthették be hitelfelvételüket, amit a bankok csak némileg megnövekedett hitelbírálati idővel tudnak feldolgozni. Így a csúcson tartózkodó hitelfolyósítás mérséklődése is csak lassan, hónapok során várható, így még a következő hónapokban is magas lehet

* * * Milliókat lehet spórolni a legolcsóbb lakáshitel kiválasztásával!

A lakásvásárlás előtt állóknak sokszor hitelre is szükségük van céljuk megvalósításához. A jelenlegi gazdasági környezetben még fontosabb megtalálni a legolcsóbb ajánlatot, amivel akár milliók is megtakaríthatók. Ehhez érdemes a Bankmonitor lakáshitel kalkulátorát használni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!