szerző:
Mészáros Márton Balázs
Tetszett a cikk?

A várakozások szerint 100 milliárd forintos profitot értek el a biztosítók a lakásbiztosítási piacon tavaly, de 2025-re így is átlagosan mintegy 10 ezer forinttal emelkednek a lakásbiztosítási díjak – a márciusi kampányban viszont mi spórolhatunk tízezreket, de idén sem érdemes kizárólag az ár alapján döntenünk.

A 4,7 millió magyarországi lakóingatlanból 3,3 milliónak van lakásbiztosítása, ez 71 százalékos biztosítási penetrációt jelent – erről Besnyő Márton, a Netrisk ügyvezető igazgatója beszélt a biztosítási portál kedd délelőtti sajtótájékoztatóján. “Ez azt sugallja, hogy a magyar társadalom tudatos” – tette hozzá, ugyanakkor az is igaz, hogy a lakosság ritkán újítja meg ezeket a biztosításokat.

Az igazgató szerint sok esetben túl sokat fizetünk az elavult lakásbiztosításokért, a biztosítások 55 százalékát sosem újítják meg, de aki vált is, az is átlagosan 7 év után. A Netrisk ügyfeleinél ez átlagosan viszont csak 2 év – emelte ki Besnyő. A biztosított lakások 80 százaléka alulbiztosított, azaz a biztosító káreset esetén nem a teljes értéket téríti meg. Ha valaki 7 éve nem újította meg a szerződését, az 230 ezer forinttal fizetett többet, mintha minden évben váltott volna – szemléltette.

2025-ben az MNB adatai szerint 69 934 forint az átlagos éves lakásbiztosítási díj, 18 százalékkal, mintegy 10 ezer forinttal magasabb, mint egy évvel korábban. A netriskes ügyfelek ezzel szemben mindössze 2 százalékkal fizettek többet, mind 2024-benn, átlagosan 35 980 forintot. Budapesten az átlagos éves díj 62 077 forint volt, míg vidéken 65 288 forint a jegybanki adatok szerint, igaz, értelemszerűen a biztosított vidéki ingatlanok átlagosan nagyobb alapterületűek (111 négyzetméter), mint a fővárosiak (87).

Az átlagos legalacsonyabb ajánlat 32 ezer forint körül mozog, míg a legmagasabb ajánlat azonos ingatlanra akár 108 ezer forint is lehet, így akár 76 ezer forintot is spórolhatunk éves szinten a megfelelő biztosítás kiválasztásával, ugyanakkor nem érdemes kizárólag az ár alapján döntetünk. “Gyakorlatilag elfelezhetőek a biztosítási díjak úgy, hogy közben magasabb szolgáltatásra váltunk” – szemléltette a kampány szerepét Besnyő.

Lehet jóval olcsóbb lakásbiztosításra váltani, de kár esetén kevesebbet fizethet a biztosító – interjú az Alfa vezérével

A lakásbiztosítások díja csak akkor csökkenhet érezhetően, ha az ügyfelek kockázata nő – vallja Zatykó Péter, az Alfa Biztosító elnök-vezérigazgatója, aki nem vár piaci átrendeződést a március végéig tartó kampánytól.

A lakástulajdonosok 46 százaléka azért nem vált rendszeresen lakásbiztosítást, mert azt gondolja, hogy az egyes ajánlatok között nincs érdemi különbség. Közel ugyanennyien, 45 százaléknyian időigényes folyamatnak tartják a biztosítóváltást, 38 százalék pedig túl bonyolultnak a Netrisk felmérése szerint.

Jelentősen megváltozott a lakástulajdonosok tájékozódási szokása, a legnagyobb csoport, 49 százalék még mindig személyesen vagy telefonon keresztül, ügynöknél vagy alkusznál informálódik, de 41 százalék már online összehasonlító oldalakon is körülnéz. A Netrisk válaszadóinak 37 százaléka a biztosító honlapján tájékozódott, 34 százalék pedig a biztosító fiókjában személyesen. Összességében a megkérdezettek közel fele, 46 százaléka továbbra is legfeljebb egy forrásból tájékozódik – emelte ki az ügyvezető.

Az összehasonlító oldalak szerepével kapcsolatban a legtöbbeknek az volt fontos, hogy részletesen át tudják nézni több biztosító ajánlatát (38 százalék), de közel ennyien (31) emelték ki azt is, hogy jobb ár-érték arányú biztosítást találtak az online oldalakon. Az ügyfelek 27 százaléka azt is pozitívnak ítélte meg, hogy nem kellett időt töltenie a személyes egyeztetéssel.

Végel Dániel

A Netrisk ügyfelei jellemzően nem rágódnak sokáig azon, hogy melyik biztosítást válasszák, 42 százalékuk kevesebb mint 1 nap alatt hozta meg a döntést, tovább 32 százalék pedig kevesebb mint 1 hét alatt. 19 százalék 1-2 hetet szánt a tájékozódásra, ennél is többet pedig mindössze 7 százalék foglalkozott a megfelelő lakásbiztosítás kiválasztásával.

A tavalyi, első lakásbiztosítási kampány eredményeivel kapcsolatban Besnyő elmondta, hogy 640 ezer szerződés újult meg, ebből 310 ezer biztosítón belül, 330 ezer lakás esetében pedig biztosítót váltottak az ügyfelek. A biztosítást váltó lakások még így is csak az állomány 20 százalékát teszik ki, de az ő esetükben átlagosan 24 százalékkal nőtt az egy négyzetméterre jutó biztosítási összeg, miközben a biztosítás díja hozzávetőlegesen ugyanennyivel csökkent.

A Netrisk részesedése a tavalyi márciusi kampányban 10,6 százalékos volt, miközben korábban a lakásbiztosítási ügyletek mindössze 2 százalékát kötötték a portálon keresztül, ez Besnyő szerint azt mutatja, hogy a piac az online tér felé mozdult el. Ebben a jogalkotó által bevezetett jutaléksapka is szerepet játszott – magyarázta az ügyvezető.

A váltók között 84 százalékról 63 százalékra csökkent a 4 nagy biztosító részesedése (Groupama, Generali, Allianz, Alfa), a Netrisknél mindössze 27 százalék az arányuk. A portálon 10-ből 3 szerződés MFO (az MNB által előírt feltételek alapján meghatározott Minősített Fogyasztóbarát Otthonbiztosítás) volt, 70 százalék pedig valamilyen bővített szolgáltatást vett igénybe ezen felül. A kampány során 77 százalékra nőtt azok aránya, akik a teljes biztosításváltást online intézték, ez korábban 51 százalék volt. Besnyő a digitalizáció további térnyerésére számít az idei kampány során.

Az idei várakozásokkal kapcsolatban a Netrisk ügyvezetője elmondta, hogy akár 30 ezer forintot spórolhatnak azok, akik megújítják lakásbiztosításukat. Akik tavaly már újítottak, ők is további 5-6 ezer forintot takaríthatnak meg Besnyő szerint. “Ha mindenki megújítaná a lakásbiztosítását, 84 milliárd forintot spórolhatna a lakosság” – ismertette a számokat, kiemelve, hogy a piac 2024-es eredménye a várakozások szerint 100 milliárd forint feletti lesz, ami azt jelenti, hogy bőven van még tér az árversenynek. A tavalyi év kedvező volt a biztosítók számára, az elmúlt évek legalacsonyabb kárarányának köszönhető ez a jelentős nyereség – tette hozzá. A Netrisk szerint 800 ezer lakásbiztosítást cserélhetnek le az idei kampány során, a portál a KGFB kampány tapasztalatai alapján számít 25 százalék körüli növekedésre.

MTI / Sóki Tamás

A társasházi biztosításokon több mint 200 ezer forint megspórolható lenne Besnyő szerint, igaz, jelentősek az eltérések Budapest és vidék között, hiszen a fővárosban átlagosan 775 ezer forint a társasházak biztosítási díja, míg a városon kívül csak 549 ezer forint, hiszen Budapesten jellemzően nagyobb társasházak vannak. A 200 ezer forint átlagosan 6 ezer forinttal csökkenthetné a lakók által fizetett közös költségek, de ebben a szegmensben Besnyő jövőre számít jelentős felfutásra a digitalizáció további térnyerésével.

Hogyan és meddig válthatunk lakásbiztosítást? Szerződésünket március 1. és március 31. között cserélhetjük le, de a Netrisk február 17 óta már gyűjti a felmondásokat, a lehetőség március 31-én este 11 óráig elérhető lesz. Az új biztosítás május 1-től fog érvénybe lépni, a régit így április 30-ig kell életben tartani, ekkora azonban rendezni kell a régi szerződéssel kapcsolatos díjtartozásokat. Ha valaki túlfizet, annak 30 napon belül visszafizeti a biztosító. Ha valaki tartamkedvezménnyel kötött biztosítást, elképzelhető, hogy szerződésváltás esetén rá kell fizetnie az előző biztosítás felmondására. Hasonló szempontokat érdemes figyelembe vennie azoknak, akik a lakáshitel mellé kötöttek lakásbiztosítást. Hogy mire érdemes még figyelnünk, azt tavaly ebben a cikkünkben szedtük össze:

Márciusban ingyen válthatunk lakásbiztosítást, összeszedtük, mire érdemes figyelni

Jól és rosszul is lehet járni a márciusi lakásbiztosítási kampánnyal, megnéztük, miért éri meg váltani, és mi az, amire különösen fontos odafigyelnünk az új biztosítás kiválasztásakor.

Borítóképünk illusztráció.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!