Újraindul az óriásteleszkóp építése a vulkán tetején
Több mint kéthónapos megszakítás után szerdán újraindítják a világ egyik legnagyobb teleszkópja, a harminc méteres tükörátmérőjű TMT építését Hawaiin, a Mauna Kea vulkán csúcsán. A munkálatokat áprilisban függesztették fel az őslakosok tiltakozása miatt.
A 4,1 milliárd dolláros, azaz 1100 milliárd forintos projekt amerikai és kanadai egyetemek, illetve japán, kínai és indiai intézetek együttműködésében valósul meg.
A jelenlegi csillagászati teleszkópoknál lényegesen nagyobb TMT 30 méter átmérőjű főtükre 492 darab, egyenként 1,4 méteres szegmensből áll majd. A gigantikus berendezésnek köszönhetően a tudósok tanulmányozhatják többek között az első galaxisok születését és a csillagvárosok evolúcióját, valamint vizsgálhatják, hogy ezek milyen kölcsönhatásba lépnek a szupermasszív fekete lyukakkal.
A Mauna Kea ideális a teleszkóp megépítésére, hiszen az év 300 napján tiszta az égbolt, s minimális a fény- és a levegőszennyezettség mértéke. Ugyanakkor az őslakos hawaiiak tiltakoznak a tervek ellen, mivel szent helynek tartják a hegyet: úgy tartják, hogy Hawaii istene a vulkán tetején lakik, ráadásul ott van legszentebb és legmélyebben tisztelt őseik temetkezési helye is.
A munkálatokat áprilisban függesztették fel, amikor a rendőrség több mint egy tucat tüntetőt vett őrizetbe, akik a hegycsúcsra vezető utak lezárásával próbálták megakadályozni az építkezést.
A projektet jegyző nonprofit társaság választmányának elnöke, Henry Yang közleményben jelentette be, hogy a testület kéthavi konzultációk után döntött a folytatásról. Mint kiemelte, a szünetet a munka jobb megszervezésére fordították.
"Biztosak vagyunk abban, hogy a korlátozott idejű és kiterjedésű földhasználat során kellő gondossággal bánunk e becses területtel egy olyan, az emberiség egészét szolgáló projekt megvalósítása érdekében, amellyel megismerhetjük a világegyetem titkait, kitágítjuk a tudomány határait" - fogalmazott Henry Young.
A jóhiszeműség teljes hiányának értékelte a választmány döntését Kealoha Pisciotta, a hat felperes egyike, akik az építkezés megakadályozása érdekében bírósághoz fordultak.
David Ige kormányzó szerint a nonprofit társaság vezetőségének jogában állt dönteni az építkezés folytatásáról, ugyanakkor, mint kijelentette, tiszteletben tartja a tiltakozók jogait is, akik bírósági keresetet nyújtottak be. A Hawaii Legfelsőbb Bíróság augusztus 27-re tűzte ki az ügy meghallgatását.