Itt vannak az arányok: minél több a testsúlya, annál többe kerül az egészségügynek
Az elhízás mértéke komolyan befolyásolja azt az összeget, amennyibe egy ember kerül az egészségügyi ellátó rendszernek – mutatott rá egy amerikai tanulmány. Más szempontból nézve: minél nagyobb a testsúlya, egy kis odafigyeléssal annál több pénzt spórolhat a közösből.
A friss eredmények szerint az elhízással összefüggő problémák komoly, évi 315 milliárd dolláros költséget rónak az amerikai egészségügyi kasszára. Bár a tanulmány az USA költéseiről szól, az alábbi számok arányaikban alighanem más országokban, így nálunk is igazak lehetnek.
A kutatás a testtömegindexet (BMI) veszi alapul, melyet úgy számolhat ki, hogy a méterben mért testmagasságának négyzetével (tehát ha például 180 centis, akkor 1,8-szor 1,8-cal, ami 3,24) elosztja a kilogrammjai számát (például 78-at). Az így kapott érték a szakemberek szerint akkor normális, ha 18,5 és 25 között van. A 25 és 30 közti BMI enyhe túlsúlyt, a 30 feletti pedig elhízást jelez.
A PharmacoEconomics című tudományos folyóiratban publikált tanulmány szerint a 30-as BMI-vel rendelkezők, ha 5 százalékot ledolgoznak testsúlyukból, évente 69 dollárt (kb. 20 ezer forint) spórolnak a mindannyiunk által finanszírozott egészségügynek. Aki 35-ös BMI-vel fogy le 5 százalékot, az 528 dollárt (kb. 150 ezer forint) spórol meg a közösből, akinek pedig 40 a BMI-je, az ugyanilyen arányú fogyással 2137 dollárral (kb. 610 ezer forint) kerül majd kevesebb pénzébe az egészségügyi ellátórendszernek.
A tanulmányt jegyző szakemberek szerint az egészségügy költségeinek csökkentése során nem érdemes a 30-35-ös BMI-vel rendelkezőkre koncentrálni, ezek az emberek ugyanis alig jelentenek pluszkiadást. Mind egészségügyi, mind pénzügyi szempontból célszerűbb az ennél magasabb testtömegindexel rendelkezőkra való fókuszálás.
Az eredményekről beszámoló Vox megjegyzi: ez az elv, miszerint az emberek kis csoportja termeli a költségek jelentős részét, gyakran felfedezhető az egészségügyben. Az Obamacare néven fémjelzett amerikai egészségbiztosítási rendszerben például az emberek 5 százaléka hozza össze a költségek 50 százalékát.