szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Várhatóan egy-két héten belül közzéteszi honlapján a Cozma-ügyben hozott jogerős döntését a Győri Ítélőtábla – közölte Ferenczy Tamás bíró, a táblabíróság szóvivője csütörtökön.

A Raffael Sándor és társai ellen emberölés bűntette és más bűncselekmények miatt indult büntetőeljárásban április 27-én hoztak jogerős ítéletet. Ennek szövegét a Győri Ítélőtábla honlapján azután teszik közzé, ha az ítéletet kézbesítették az ügyészségnek, valamint a vádlotti és a sértetti képviselőknek. Az ítéletet várhatóan május 29-én postázzák az érintetteknek.

Marian Cozmát, az MKB Veszprém és a román kézilabda-válogatott játékosát 2009. február 8-án ölték meg a veszprémi Patrióta lokál előtt. Segítségére siető sporttársait, a szerb Zarko Sesumot és a horvát Ivan Pesicet életveszélyesen megsebesítették.

A jogerős döntésében a Győri Ítélőtábla jelentősen enyhítette a Marian Cozma megölése miatt folyó perben a három fővádlott büntetését. Az első fokon életfogytiglani fegyházra ítélt Raffael Sándort és Németh Győzőt 18-18 év börtönbüntetésre ítélték, míg Sztojka Iván 20 év fegyházbüntetését 8 év börtönre változtatta Nagy Zoltán tanácsa.

A Cozma-ügy vádlottjai
MTI / Krizsán Csaba

A bíróság az indokolás szerint az első-, a másod- és a harmadrendű vádlott esetében a társtettesként, több emberen elkövetett emberölés bűntettének kísérletét, valamint a bűnsegédként, életveszélyt okozó testi sértés bűntettének kísérletét átértékelte, így Raffael Sándort egyrendbeli emberölésben, egyrendbeli társtettesként és egyrendbeli bűnsegédként elkövetett testi sértésben mondta ki bűnösnek.

Navracsics Tibor sajtófőnöke május 14-én közölte, hogy a miniszter a Veszprém Televíziónak adott interjúban azt mondta: az ítélkezési gyakorlat felülvizsgálatát kéri a Cozma-ügy nyomán a bíróságokat felügyelő Kúria elnökétől.

Navracsics Tibor az interjúban hangsúlyozta, hogy a bíróság döntésének megítélését miniszterként nem befolyásolhatja véleményével. Arra vonatkozóan kér szakértői véleményt a Kúria elnökétől, hogy az utóbbi időszak ítélkezési gyakorlata a társadalom elvárásainak megfelelő, kellő szigort mutat-e az olyan kiemelkedő  esetekben, mint amilyen a Cozma-gyilkosság volt – magyarázta.

A Kúria elnöke, Darák Péter május 18-án azt mondta: a Kúria az alaptörvény és a többi jogszabály alapján mindent megtesz az egységes ítélkezési gyakorlat biztosítási érdekében, de az igazságügyi miniszter napokban küldött levele, illetve az abban példaként említett Cozma-ügy vonatkozásában jelenleg nincs tennivalója.

Kónya István, a Kúria büntetőkollégiumának vezetője az eset kapcsán úgy nyilatkozott: az alsóbb fokú bíróságok konkrét ügyeibe a felsőbb bíróságoknak nincs törvényes lehetőségük beavatkozni, csak akkor bírálhatják felül őket, ha a vádhatóság, a védelem vagy a terhelt rendkívüli perorvoslata miatt a Kúria hatáskörébe kerülnek, amire egyébként a Cozma-ügyben van lehetőség.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!