szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A látszerész üzletek többségében kedden nem váltják be az Országos Egészségbiztosítási Pénztár szemüveg vényeit.

Ezzel az akcióval tiltakoznak az optikusok egy január 1-jétől hatályba lépő miniszteri rendelet ellen - közölte az MTI-vel a Magyar Látszerész Szövetség elnöke. A tiltakozással, amelyhez az ország mintegy ezer üzletének 80 százaléka csatlakozik, a közvélemény figyelmét kívánják felhívni arra, hogy a jövő év elejétől várhatóan egyáltalán nem fognak vényre szemüveget készíteni.

A hatályba lépő rendelet ugyanis megkérdőjelezi a látszerészek eddigi szemüveg-készítési és forgalmazási képesítését, amely alapján a szakemberek évtizedek óta dolgoznak - mondta sajtótájékoztatón Keresztúri Gábor.

Közölte: a jogszabály szerint mivel a szemüveg gyógyászati segédeszköznek minősül, ahhoz külön gyógyászati segédeszköz-forgalmazási képesítés kell, amelyet több hónapig tartó, mintegy 100 ezer forintos tanfolyam elvégzése után kaphatnak meg az optikusok. E nélkül nem köthetnek szerződést az OEP-pel.

A szakmai szervezetek ezt elvi kérdésnek tekintik, ezért a jogalkotóktól azt várják, hogy halasszák el hat hónappal a jogszabály hatályba lépését és ezen idő alatt tárgyaljanak az érdekképviseletekkel arról, hogy a rendelet módosításával a látszerészek mentesüljenek a tanfolyam elvégzésének kötelezettsége alól.

A lakosság közel 50 százaléka visel szemüveget, amelyet két-három évente kell cserélni, így évente mintegy másfélmillió szemüveget váltanak ki. Ezeknek 70 százaléka készül OEP-támogatással, ami általában a szemüveg árának 15-20 százalékát jelenti, de olcsóbb szemüvegek esetében elérheti az 50 százalékot is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gazdaság

Haladék a gyógyszergyártóknak az OEP-megállapodás aláírására

Bombariadó miatt kedden kora délután kiürítették az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) és az Országos Nyugdíjfolyósító Intézet közös épületét, ezért a gyógyszergyártók este tíz óráig írhatják alá a megállapodást árbevételük vállalt csökkentéséről.