szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A miniszterelnök a Nap-keltében beszélt a holokausztról, a kormányok felelősségéről és a Matula Magazinról.

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök szombaton reggel egy televíziós műsorban hangsúlyozta: bocsánatot kell kérni a holokauszt történéseiért. "Bocsánatkérésnek kell lennie. Megbocsátani azoknak a kormányoknak, annak a kornak, annak a világnak, amely ezt hagyta, segítette, bátorította, sőt kitalálta, azt gondolom, utólag sem kell" - mondta a Magyar Televízió Nap-kelte című műsorában Gyurcsány Ferenc, aki csütörtökön az auschwitz-birkenaui volt kényszermunka- és  megsemmisítő táborban vett részt a holokauszt emléknapja alkalmából rendezett nemzetközi megemlékezésen.
  
Mint mondta, a mindenkori miniszterelnök közjogi szerepe akarva-akaratlanul folytatója a magyar államiságnak, és ebből a szerepből azt kell mondani: a legelső kötelessége minden kormánynak, hogy védje a polgárait.

A riporter kérdésére a Matula Magazinról, amely a világhálón egy név begépelése után kiírja, hogy az adott ember zsidó-e, a miniszterelnök azt mondta: nehéz eldönteni, hogy az alkotók szándéka a görbe tükör állítása, vagy valóságos bántás volt. Hozzátette: vannak ügyek, amelyekben nem szabad próbálgatni, hogy meddig terjed a köz érzékenysége.

Mint mondta, nagy a felelőssége annak, aki a származással, vallással, kulturális identitással játszik, és lehetőséget teremt indulatok keletkezésére, mint ahogy annak is, aki görbe tükröt akar állítani.

"Jó, hogy ha az a görbe tükör pontosan csiszolt, és olyan anyagból van, amely nem repedhet, a szilánkjai nem karcolhatnak, mert ha ez megesik, és még ha szándéka ellentétes is, akkor veszélyesen mély sebeket nyithat, vagy új sebeket okozhat" - mondta Gyurcsány Ferenc.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Gyurcsány: lehessen dolgozni Magyarországon

A száz lépés politikája foglalkoztatáspolitikát érintő elemeit ismertette Gyurcsány Ferenc miniszterelnök hétfőn az Országgyűlésben napirend előtt, hangsúlyozva: a cél az, hogy lehessen és megérje dolgozni Magyarországon.

MTI Világ

Megnyílt az arab világ első Holokauszt-múzeuma

Az arab világ első Holokauszt-múzeumát nyitotta meg Khaled Kaszab Mahamid arab ügyvéd Názáretben, a Mária-kút közvetlen közelében. Egy teremben és az oda vezető folyosón a Jad Vasem Múzeumtól kapott 80 fotót állított ki az európai zsidóság ellen elkövetett népirtásról.

Hárs Géza Kult

Maus: a holokauszt-képregény magyarul

A vészkorszak elbeszélésére tett eddigi legkülönösebb kísérlet: képregény antropomorf egerekkel és macskákkal. A comics-történelem egyik legfontosabb műve most végre a hazai könyvespolcokra is felkerülhet. Összeállításunkban más, sok vitát kiváltott holokauszt-műveket is szemlézünk.

MTI Világ

Börtönt kapnak Romániában a holokauszttagadók

A holokausztnak és hatásainak nyilvános tagadását hat hónaptól öt évig terjedő börtönbüntetéssel sújtó törvénytervezetet fogadott el nagy többséggel csütörtökön a román felsőház.

MTI Világ

Gyurcsány beszélt egy megemlékezésen Auschwitz-Birkenauban

A múltra való emlékezés és emlékeztetés fontosságát hangsúlyozta Gyurcsány Ferenc kormányfő csütörtökön az auschwitz-birkenaui volt kényszermunka- és megsemmisítő táborban, ahol a holokauszt emléknapja alkalmából több mint ötven ország képviselőinek részvételével nemzetközi megemlékezést tartanak.

eurohirek.hu Világ

A német fiatalok fele nem hallott a holokausztról

Csak minden második 18 és 24 év közötti német fiatal számára világos, hogy a holokauszt a nácik által végrehajtott népirtást jelenti - derült ki a ZDF német televízió és a Die Welt által megrendelt felmérésből.

Hét nap

ÚJ HOLOKAUSZTMÚZEUM

A nácik által kiirtott 6 millió zsidó személyes emlékezéseken és dokumentumokon alapuló bemutatása céljából kedden...