szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Jogerősen közigazgatási pert nyert a Magyarországi Református Egyház (MRE) az Oktatási Minisztérium ellen, melynek nyomán remélik, gyógypedagógiai intézményeik hozzájuthatnak az elmaradt támogatáshoz.

Az egyház tavaly szeptemberben azért indított eljárást, mert jogellenesnek tartotta, hogy a minisztérium 2003-ban és 2004-ben megvonta a kiegészítő támogatást a korai fejlesztés, illetve a fejlesztő felkészítés területén - mondta az előző nap született ítélet kapcsán Kocsis Márta jogtanácsos.

Mint hozzátette, a Fővárosi Bíróság új eljárás lefolytatására utasította az első fokon eljárt hatóságot, vagyis az ügy visszakerül az Oktatási Minisztériumba (OM).

Kocsis Márta szerint a tárca nem tehet mást, mint hogy kifizeti a két évre vonatkozó több mint ötvenmillió forintos összeget, miután a miniszter másodfokú határozatának jogellenességét a bíróság megállapította.

A jogtanácsos felidézte: az egyház intézményei korábban megkapták a korai fejlesztésért és a fejlesztő felkészítésért a kiegészítő támogatást, ezt azonban később határozatban visszavonták, az összeget 2003-ban és 2004-ben már nem folyósították. Az viszont csak egy új adatlap lábjegyzetében szerepelt, hogy a fogyatékosokat segítő kiegészítő támogatás csak konduktív célra jár, korai fejlesztésre és fejlesztő felkészítésre nem - tette hozzá. A bíróság kimondta, hogy jogellenes volt az oktatási miniszter döntése, mert nem volt olyan jogszabály-módosítás, amely a finanszírozás megváltoztatását indokolttá tette volna.

Emlékeztetett ugyanakkor arra, hogy az elmúlt év végén a szabályozást módosították, így a 2005. évi költségvetési törvény értelmében jogilag már nem jár a kiegészítő támogatás. Az egyház ezt is sérelmesnek tartja, ez is része annak a "csomagnak", amelyet a 2004. évi költségvetés több pontja ellen eljuttatott az Alkotmánybírósághoz - mondta. Az MRE reményét fejezi ki, hogy a minisztérium "bölcsen és gyorsan meghozza új határozatát, mely után gyógypedagógiai intézményeink hozzájuthatnak elmaradt 2003. és 2004. évi támogatásukhoz" - közölte az egyház kommunikációs szolgálata.

"Bízunk abban, hogy az OM a jövőben nagyobb teret szán a szakmai egyeztetések lefolytatására" - írták. A református egyház mintegy 180 gyermek gyógypedagógiai fejlesztését végzi egészségügyi gyermekotthonaiban (Cegléd, Debrecen, Dunaalmás, Miskolc, Nyíregyháza, Őrbottyán), illetve a Református Pedagógiai Szakszolgálat keretében Kiskunhalason - olvasható az egyház internetes honlapján közzé tett összegzésben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Média

Összerúgta a port a köztévével a református egyház

A református egyház szerint az MTV nem engedte, hogy a vallási műsorban adásba kerüljön az egyház álláspontja a határon túli magyarok kettős állampolgárságáról; az egyház az ORTT-hez fordul. Az MTV elnöke szerint a szerkesztő helyesen járt el.

MTI Itthon

A reformátusok politikai manipulációtól tartanak az ügynökügyben

Várakozással tekint az úgynevezett ügynöktörvény módosítása elé a Magyarországi Református Egyház, ám attól tart, hogy a föltárás már nem lehet teljes és a hiányosságok miatt önző politikai manipulációra és visszaélésre válik alkalmassá - olvasható az egyház zsinatának kommunikációs szolgálata által közölt nyilatkozatban.

Itthon

Perli az oktatási tárcát a református egyház

A Magyarországi Református Egyház szerint az Oktatási Minisztérium jogellenesen szűkítette a gyógypedagógiai, azaz a korai fejlesztésre jutó normatívát, illetve kiegészítő normatívát.