szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Várakozással tekint az úgynevezett ügynöktörvény módosítása elé a Magyarországi Református Egyház, ám attól tart, hogy a föltárás már nem lehet teljes és a hiányosságok miatt önző politikai manipulációra és visszaélésre válik alkalmassá - olvasható az egyház zsinatának kommunikációs szolgálata által közölt nyilatkozatban.

"A Magyarországi Református Egyház várakozással tekint az úgynevezett ügynöktörvény módosítása elé, hiszen ez esélyt jelenthet saját múltunk földolgozására" - közölték. Mint írták, azt várják a törvénytől, hogy egyszer és mindenkorra tisztázza, hogyan is működött az elmúlt negyven év hatalmi struktúrájának egyik eleme és ebben a rendszerben mi volt az egyház szerepe valójában.

A rendszerváltáskor az egyháznak nem volt lehetősége beletekinteni az érintett iratokba - mutattak rá, felidézve: a Magyarországi Református Egyház ezért 1990-ben úgy döntött, hogy minden akkor hivatalban lévő egyházvezető lemond pozíciójáról, két éve pedig a zsinat az önkéntes átvilágítás mellett foglalt állást. Ekkor sokan kérték önkéntes átvilágításukat. "Jól tudjuk, voltak olyan lelkészek és egyháztagok, akik a rendszer jellegéből következő nyomásnak engedve egzisztenciális félelemből vagy karriervágyból ügynöki tevékenységükkel ártottak szolgatársaiknak és egyházuknak. Tettükért maguk tartoznak felelőséggel Isten és az érintettek előtt" - fogalmaztak. A Magyarországi Református Egyház egyetért azokkal, akik szeretnék megnyugtatóan lezárni az ügynökkérdést. "Ugyanakkor, miután már a politikai rendszerváltás előtt és azt követően a fellelhető iratok közül sokat megsemmisítettek félő, hogy a föltárás ma már nem lehet teljes, objektív és tárgyilagos, ugyanakkor éppen a hiányosságok miatt önző politikai manipulációra és visszaélésre válik alkalmassá" - közölték.

Az egyház úgy látja: amennyiben a törvény módosítása nem teszi lehetővé, hogy a rendszer működésének ebbe a részébe valóban belelássunk, abban az esetben csak arra alkalmas, hogy valós társadalmi problémákról terelje el a figyelmet, és igazságtalanságával emberi tragédiákat okozzon anélkül, hogy a múlt tisztázását, földolgozását segíthetné. "A körülötte keltett hangulat azonban arra is utalhat, hogy ügynöktörvény-tervezet alkalmas lehet arra, hogy azt pusztán politikai előnyszerzésre használják. A jelenség, hogy a parlamentben most vitatott ügynöktörvény elfogadása előtt, egy névtelen, ismeretlen hátterű listát a politikai közélet és a média komolyan vesz, maga teszi kétségessé, hogy az elfogadott törvény elérheti rendelt célját" - közölte az egyház.

Álláspontja szerint az ügynöktörvény értelme kérdőjelezőik meg ilyenkor, hiszen miközben a magyar társadalom morális szükségletének tekintik az ügynökmúlt föltárását, a morális válság jelének tekinthető a névtelenül nyilvánosság elé tárt adathalmaz és annak fogadtatása is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Több mint száz katolikus pap volt ügynök?

Mintegy hatvan katolikus egyházi emberről bizonyítható, hogy ügynöki jelentéseket írt a szocializmus idején - nyilatkozta a Népszabadságnak Adriányi Gábor, a Németországban élő katolikus teológus, egyháztörténész, aki több mint négy évtizede, a hatóságok zaklatásai elől menekült el Magyarországról.

MTI Itthon

Cserhalmi ügynök nem az a Cserhalmi

Cserhalmi György színművész nem azonos a hét végén napvilágot látott "ügynöklistán"szereplő azonos nevű személlyel - ezt a színművész hétfőn közleményben tudatta.

Itthon

Ügynöklisták: Kiszely Gábor óvatosságra int

A Szakértő ’90 listájának megjelenésével előállt új helyzetről, a lista megítéléséről kérdezte a hvg.hu Kiszely Gábor történészt, a Terror Háza Múzeum szakmai igazgatóját.

hvg.hu Itthon

Kommunisták az ügynökhálózaton kívül és belül

Máig tartja magát az a legenda, hogy az egykori állampárt tagjait és funkcijait nem szervezte be az állambiztonság ügynöknek vagy informátornak. Valójában azonban a párttagok sem éltek rezervátumban. A hvg.hu által közölt lista ezt példázza, illetve azt bizonyítja, hogy a Szakértő ’90 által feltett ügynöklistáról „érdemtelenül” maradtak le az MSZMP-tagok.

MTI Itthon

Kocsis püspök: "nem voltam ügynök"

"Nem voltam ügynök, nem köteleztem el magam senkinek, mindig a lelkészi esküm szerint végeztem a munkámat" – jelentette be Kocsis Elemér nyugalmazott református püspök, akinek neve szerepel a vasárnap közzétett legújabb ügynöklistán.

MTI Itthon

Gyurcsány: gyalázatos és szégyenletes az ügynökügy

Gyurcsány Ferenc "gyalázatosnak és szégyenletesnek" nevezte a rosszízű, méltatlan politikai vádakat és azt, hogy emberek sorsával játszanak. A miniszterelnök erről a nyilvánosságra hozott újabb "ügynöklistával" kapcsolatban beszélt hétfői, napirend előtti felszólalásában a parlamentben.