szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Surján László, az Európai Parlament néppárti képviselője szerint embertelen, törvénytelen, szakszerűtlen és értelmetlen a kormány által elindított egészségügyi átalakítás. A politikus pénteken Budapesten arról is beszélt, hogy válságtanácsokat kellene állítani a kórházak élére, és egészségügyi kerekasztal-tárgyalásokra lenne szükség az ágazat rendbetételére.

"Azok a reformok, amelyek 1990-ben megtörténtek, azoknak a véghezvitele hiányzik. Én nem akarom új pályára állítani az egészségügyet, hanem a meglévő hibákat akarnám kijavítani" - mondta Surján László sajtóértekezletén.

A politikus hozzátette, a kormány által meghirdetetett egészségügyi intézkedések egyike sem reformértékű, ráadásul egyre több pénzt vonnak ki az ágazatból, annak ellenére, hogy az egészségügyi kiadások tekintetében Magyarország az utolsó harmadban helyezkedik el Európában az OECD adatai szerint.

A politikus szerint nem lenne szabad gátolni, hogy a beteg megválaszthassa orvosát. Emellett Surján László úgy véli, szakszerűtlen azért vizitdíjat kérni, hogy csökkentsék az orvoshoz fordulások számát. A néppárti politikus hangsúlyozta: törvénytelennek tartja, hogy az orvosoknak naponta jelentést kellene írniuk a betegekről, a páciensekre vonatkozó adatokat pedig egy adatbázisban tárolnák.

Surján László kiemelte, hogy fel kellene gyorsítani a prevenciós programokat, be kellene vezetni az egészségtan oktatását az iskolákban, az összeomlás szélén álló kórházak élére válságtanácsokat kellene kinevezni, és egészségügyi kerekasztalt kellene megalakítani a szakmai szervezetek képviselői és szakpolitikusok részvételével.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Egészségügyi road show indul dietetikusokkal

Hét városban tart az egészséges táplálkozásról, életmódról szóló szakmai előadást és lakossági fórumot a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége (MDOSZ) szeptember 13. és december 12. között – tájékoztatott a szervezet.

Sipos Anett Plázs

A Védegylet szerint az egészségügy privatizációjára készülnek

A Védegylet nevű civil szervezet szerint az egészségügy átalakításáról kiadott Zöld Könyv egy jólfésült propagandaanyag, amely előkészíti az egészségügy privatizációját. Ennek a folyamatnak első lépcsője lehet a patika liberalizáció, ami Solymosi Tamás orvos, a Védegylet egészségügyi munkacsoportjának vezetője szerint a magánpatikák újraosztásával lehet egyenértékű. A civilek meglehetősen részletes és éles kritikát fogalmaztak meg a reformokról.

Plázs

Reformstart az egészségügyben

Vizitdíj, receptdíj, patikaliberó - ezek lesznek az egészségügyi reform első elemei. Bár a részletek még kidolgozatlanok, a döntések máris kiváltották az egyes érdekcsoportok hangos ellenkezését.

MTI Itthon

Gyurcsány: nem félünk hozzányúlni az egészségügyhöz

A kormány nem fél attól, hogy ha kell, hozzányúljon a költségvetéshez, az egészségügyhöz, a közigazgatáshoz - közölte parlamenti felszólalásában a miniszterelnök, hozzátéve: a héten nyilvánosságra hozzák a következő évek átfogó fejlesztési programját, az Új Magyarország Nemzeti Fejlesztési Tervet.