szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nehéz félévet hagyunk magunk mögött, amelyben a nehézségek nagyobbik részét mi magunknak kerestük - mondta a miniszterelnök napirend előtt a parlamentben kormánya munkáját értékelve. Egyben hitet tett a reformok folytatása mellett.

"Kár lenne tagadni, hogy nehéz félévet hagyunk magunk mögött.(...) Nehéz félévet, amelyben a nehézségek nagyobbik részét, bárhogy is csűrjük vagy csavarjuk a szót, összességében mi magunknak kerestük" - fogalmazott Gyurcsány Ferenc felszólalásában, amelynek elején a Fidesz és KDNP elhagyta az üléstermet.

A miniszterelnök szerint túlságosan sokáig próbálták elhalasztani azt a szembenézést, amely nélkül egy ország nem tehető kellően sikeressé és kellően erőssé. Hangsúlyozta, a reformok nem kerülhetők el. mert hatékonyabb, fenntarthatóbb működésre van szükség a közszolgáltatásokban.

Hozzátette: a kormány arra fog törekedni, hogy a következő évek programja nyitottabb legyen, és pontosabban mutassa be az egymást követő lépéseket a maguk összességében is. Gyurcsány szerint ugyanis akik csak a költség-racionolaizálást, adott esetben a csökkentéseket hangsúlyozzák a  változásokból, azok félrevezetik a társadalmat.

"Szerettük, nagyon sokat szerették a változatlanság zárt biztonságát, és azt gondolták, talán megúszható a változások biztonságára való felkészülés" - vélekedett.
 
Hozzátette: az elmúlt években politikusok és saját maga sem akart szembesülni azzal, hogy az "új világnak" az egyik fő jellemzője, hogy mi lettünk a felelősek saját magunkért.
 
Gyurcsány Ferenc önkritikát fogalmazott meg, és azt mondta, az elmúlt négy-öt évben a szocialisták is inkább próbáltak visszahozni valamit abból a világból, amikor az állam felelőssége a polgárokért felülírta a polgárok saját felelősségét.
 
"Magyarország az azt megelőző húsz évben belefáradt az alkalmazkodások, a változások sokaságába, és mindenki azt mondta, egy picikét jobb lenne nyugodtabban élni" hangoztatta. Szavai szerint mindezt csak tetézte a magyar politika korábbinál is nagyobb vetélkedése.
 
Azt mondta, az emberek nem hibáztathatók azért, hogy szerették a 2000-2006 közötti időszakot, mert magasabb lett a jövedelmük, a nyugdíjuk, jobban éltek a hétköznapokban.
 
"Ez nagyon-nagyon ráfért az emberekre. Szociálisan ez szükséges volt. Hogy ésszerű volt-e és kellő felelősséggel alátámasztott a másik oldalon, a legkevesebb, hogy azt mondhatjuk, ez vita tárgya" - jelentette ki a miniszterelnök. Hangsúlyozta: a népszerű és az ésszerű összeegyeztetésével komoly gondok voltak az elmúlt időszakban.


A Fidesz frakcióvezetője az elmúlt 16 év legigazságtalanabb kormányzati politikájának nevezte mostanit a miniszterelnök napirend előtti felszólalására reagálva hétfőn a parlamentben, és világossá tette azt is, hogy pártja továbbra sem tárgyal Gyurcsány Ferenccel; az MDF viszont egyeztetést kezdeményezett a kormányfővel a középosztály érdekében. 
 
Navracsics Tibor szerint az igazságtalan kormányzati politika miatt jövőre az ország kettészakadásának veszélye fenyeget. 
 
Dávid Ibolya, az MDF elnöke azt mondta: a kormány intézkedései miatt a középosztály válságban van, ezért tárgyalásra kezdeményezett a miniszterelnökkel arról, hogy mi történt az elmúlt hat hónapban ezen társadalmi csoport érdekében.  Emellett a kormányfő figyelmébe ajánlotta az MDF válságintézkedési csomagját, amely  - mint mondta - következő egy évben a középosztályt akarja helyzetbe hozni. 
 
Semjén Zsolt, a KDNP frakcióvezetője azt mondta: ha továbbra is ebbe az irányba halad az ország hajója, akkor el fog süllyedni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!