szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Fidesz öt feltétel teljesülése esetén támogatja Horváth Ágnes új egészségügyi minisztert - mondta Pesti Imre, az ellenzéki párt országgyűlési képviselője.

URLguru

További hasznos weblapokat szeretne a témában? Esetleg Ön osztana meg másokkal érdekes linkeket? Kattintson az URLguru.hu oldalra!

A Fidesz abban az esetben támogatja az új egészségügyi minisztert, amennyiben a kormány visszavonja a vizitdíjat és a kórházi napidíjat, felülvizsgálja a kórházbezárásokat, valamint a beutalási rendet és az ágyszámelosztást, illetve letesz a több-biztosítós rendszer bevezetéséről, és abbahagyja a pénzkivonást az egészségügyből - jelentette ki Pesti Imre. A képviselő Horváth Ágnes hétfői bizottsági meghallgatása előtt „világossá kívánta tenni” a Fidesz álláspontját.

A politikus szerint a vizitdíj és a kórházi napidíj visszavonását az indokolja, hogy az „utóbbi időben” közel hárommillió ember vált szegénnyé, így sokak számára kifizethetetlen a két díj. A fideszes képviselő szerint a kórházbezárások újragondolására azért van szükség, mert több európai szintű intézmény, így az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet, a svábhegyi gyerekkórház vagy a szülészetek megszüntetése álláspontja szerint erősen megkérdőjelezhető, és továbbra sem tudni, hol kezelik tovább a betegeket.

Szerinte végérvényesen el kell halasztani a több-biztosítós rendszer bevezetését, mert szakmai konszenzus van arról, hogy drágább, és nem hoz nagyobb egészségnyereséget, mint a Fidesz által támogatott egybiztosítós modell. Kérdésre válaszolva ugyanakkor elmondta: a Fideszben még nem döntöttek arról, hogy a több-biztosítós modellt ellenző népszavazási kezdeményezés mögé álljanak-e.

Mint mondta, újra kell gondolni a beutalási rendszert és a az ágyszámelosztást is, mert egyes intézmények olyan nagy területet és ehhez olyan szűk kapacitást kaptak, hogy nem tudják ellátni a betegeket. Pesti Imre ötödik feltételként azt nevezte meg, hogy a kormány fejezze be a pénzkivonást az egészségügyből, mert elfogadhatatlan, hogy a konvergenciaprogramban 250 milliárdos forráskivonás terveznek az ágazatból.

Kérdésre, hogy mennyi esélyt lát a feltételek teljesülésére, és mit lép a Fidesz, ha a kormány nem tesz eleget ezeknek, Pesti azt mondta: nem pesszimista, hiszen a szilárdnak indult egészségügyi reform folyamatosan puhul, sok vita van a koalíciós partnerek között, például a több-biztosítós modellt nem támogatják a szocialisták, de a főváros is sokszor szembement és szembemegy a minisztériummal. Kijelentette: az elmúlt időszak szörnyű pusztítást jelentett az egészségügyben, olyan káosz alakult ki, amely alapjaiban veszélyezteti a betegellátást.

Az MSZP nevében reagáló Kökény Mihály közölte: az egészségügyi reformot illetően nem fognak letérni a kormányprogramban kijelölt útról. Az Országgyűlés Egészségügyi Bizottságának elnöke hozzátette: a szocialisták az egészségügyi reform folytatását, és a korábban kialakult ellentétek kezelését várják Horváth Ágnestől. A miniszterjelölt dinamikus, nyitott személyiség, aki képes továbbvinni a reformot - mondta Kökény Mihály.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Horváth Ágnest és Fodor Gábort jelöli miniszternek az SZDSZ

Horváth Ágnest jelöli egészségügyi miniszternek a Szabad Demokraták Szövetsége ügyvivői testülete - tudta meg az MTI szerdán este az ügyvivői testülethez, illetve a kormányhoz közeli forrásból. Fodor Gábort környezetvédelmi miniszternek jelöli az SZDSZ.

MTI Itthon

Horváth Ágnest támogatja Demszky

Demszky Gábor szabad demokrata főpolgármester nem lát alkalmasabb jelöltet az egészségügyi miniszteri posztra, mint Horváth Ágnes államtitkárt.

MTI Itthon

Az SZDSZ vegyes egészségbiztosítási modellt javasol

Az országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) "egy része" Állami Egészségbiztosítóként működne a jövőben az elképzelések szerint, és a kötelező biztosítások terén megnyitnák a piacot a magánbiztosítók előtt - vázolta fel Horváth Ágnes egészségügyiminiszter-jelölt a tárca elképzelését csütörtökön Budapesten.

Itthon

Keresztútnál az egészségügyi reform

Bár a miniszter váratlanul feladta, az egészségügyi reform korántsem fejeződött még be. Az ezermilliárd forintos kérdés az, hogy az átszervezés üzleti biztosítókra hárul-e, vagy a meglévő egyet kell alkalmassá tenni e feladat elvégzésére.