szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Új akadémikusokat választ hétfőn, zárt ülésen a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) közgyűlése; az elnökség 41 rendes, 28 levelező, 23 külső és 31 tiszteleti tag megválasztását javasolja .

A választáskor figyelembe kell venni, hogy a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) elnökségének határozata szerint az Akadémia tagjainak létszáma nem lehet több 365-nél, az alapszabály értelmében pedig a 70 évesnél fiatalabb akadémikusok száma nem haladhatja meg a 200-at - olvasható a tudós testület közleményében.
 
Szavazati joggal az Akadémia hazai, rendes és levelező tagjai rendelkeznek, létszámuk jelenleg 337 fő. Levelező taggá az választható, aki magyar állampolgár, az MTA doktora, vagy azzal egyenértékű tudományos fokozattal rendelkezik, és tudományát elismerten és különösen alkotó módon műveli. Rendes tag az a levelező tag lehet, aki megválasztása óta jelentős tudományos eredményeket ért el.
 
A külföldi akadémikusok az MTA külső és tiszteleti tagjai. Külső taggá az a tudós választható, aki külföldön él, nem magyar állampolgár, de magát magyarnak vallja, tudományát magas színvonalon műveli és kapcsolatot tart a magyar tudományos élettel. Tiszteleti tag az a külföldön tevékenykedő tudós lehet, aki szaktudományát nemzetközileg kiemelkedő színvonalon műveli és a magyar tudomány különleges megbecsülésére tarthat számot.
 
Az MTA rendes tagjának 42 tudóst jelöltek, köztük van Falus András immunológus, Kádár Béla, az Antall-kormány nemzetközi gazdasági kapcsolatokért felelős minisztere, Sótonyi Péter, a Semmelweis Egyetem egykori rektora és Tulassay Tivadar, az intézmény jelenlegi vezetője.
 
A levelező tagságra jelöltek listáján 154 tudós neve olvasható. A jelöltek között szerepel Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek, Chikán Attila, az Orbán-kormány gazdasági minisztere, és Kolosi Tamás szociológus. Külső tagnak 27 tudóst ajánlottak.
 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Az MTA elnöke marxizmus-kritikája miatt kapott levelet

A Magyarországi Munkáspárt 2006 levelet intézett Vizi E. Szilveszterhez, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) elnökéhez és a Magyar Rádióhoz, mivel álláspontja szerint az akadémikus egyoldalú és sarkos véleményt fogalmazott meg a marxizmusról a közszolgálati médiumban tavaly december 30-án elhangzott beszélgetésben - közölte Wirth Ádám filozófus a párt szombati budapesti sajtótájékoztatóján.

MTI Itthon

Rendkívüli közgyűlést hív össze az MTA

Rendkívüli közgyűlésen, a tervek szerint október végén dönt a belső megújulással összefüggő alapszabály-módosításról a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) - erről kedden fogadtak el határozatot a tudós testület tagjai Budapesten.

MTI Tech

Kolozsvárra terjeszkedne az MTA

Kolozsvári területi bizottság létrehozását tervezi az eddigi öt grémium mellett a Magyar Tudományos Akadémia (MTA).

MTI Tech

Megállapodást kötött az MTA és a szabadalmi hivatal

Együttműködési megállapodást kötött a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) és a Magyar Szabadalmi Hivatal elnöke, a három évre szóló dokumentumot Vizi E. Szilveszter, az MTA elnöke és Bendzsel Miklós, a Magyar Szabadalmi Hivatal elnöke látta el kézjegyével az Akadémia székházában.