szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Éppen nyolc hónappal a nyomozás megkezdése után május 8-án a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) Gazdaságvédelmi Főosztálya beszüntette a nyomozást Farkas Imre feljelentése ügyében. Az egykori SATeLIT Tv-t üzemeltető TvEgy Rt. tulajdonosa azt állítja, a magyarországi Siemens megzsarolta: 1,5 milliárd forinttal hajlandók voltak támogatni a SATeLIT-et, ám cserébe az összegnek mintegy felét visszakérték.

A nyomozás Farkas Imre feljelentése alapján tavaly szeptember 8-án indult ismeretlen tettes ellen a XIV. kerületi rendőrkapitányságon, majd onnan a BRFK-ra került át. „A nyomozást zsarolás gyanújával indítottuk meg, de ennek a bűncselekménynek a megvalósulását kizártuk.” – közölte a hvg.hu-val Hruska Csaba alezredes, a BRFK Gazdaságvédelmi Osztályának a vezetője. „Ezen túlmenően vesztegetés gyanúja kapcsán is vizsgálódtunk, hiszen a feljelentő azt állította, hogy ő mintegy 720 millió forintot – kenőpénzként – csorgatott vissza a Siemensnek. Ez azonban, ha 2001-ben esetleg meg is történt, már elévült 2004-ben, tehát a nyomozás megkezdése előtt.”

Az alezredes hozzátette: nem leltek adatot és bizonyítékot arra, sem a tanúkihallgatásokon, sem a szakértői véleményekben, hogy a Farkas Imre feljelentésében szereplő dolgok megfelelnek a valóságnak. Így bűncselekmény hiánya, illetve elévülés miatt megszüntették a nyomozást, amelyről a határozatot megküldik Farkas Imrének is.

A hvg.hu megkereste Farkas Imrét, aki utalt arra, fenntartja állításait, csodálkozik a rendőrség eljárásán, és megfontolja, hogy panaszt nyújtson-e be az ügyészségnek.

A Siemens Zrt.-vel kapcsolatban azonban két további ügy is folyik. Az egyik, az a vesztegetési botrány volt, amelyben a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) a közelmúltban vádemelést is javasolt a Siemens egyik igazgatójával szemben. A hírek szerint ugyanis több millió forintért és egyéb ajándékokért olyan információkat „vásárolt” a Honvédelmi Minisztérium két dolgozójától, amelyek segítségével a német hátterű cég kedvezőbb helyzetbe került egy laktanya-felújítási tenderen.

A másik bűnügyben még tart az eljárás az NNI-nél. A vád szerint fél tucat, hajléktalanok által vezetett fiktív cég összesen 1,5 milliárd forint értékben bocsátott ki olyan számlát, többek közt a Siemensnek is, amely mögött nem áll teljesítés. A hajléktalanok vezette „cégeken” keresztül – mint a HVG korábban megírta – olyan tranzakciókat hajtottak végre, amelyek nem zárják ki, hogy a különféle kifizetések mögött a Siemens „hálapénz” juttatásai rejtőznek.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

A Siemens vezetőségéig nyúlik a korrupciós botrány

Már a Siemens vezetőségét "súrolja" a másfél hete kirobbant korrupciós botrány. Hétfői értesülések szerint a müncheni főügyészség a közeli jövőben arra készül, hogy kihallgassa Klaus Kleinfeldet, az egyik legtekintélyesebb európai, illetve német vegyes ipari és elektronikai cég, a Siemens igazgatótanácsának elnökét, a részvényesek pedig "tetőtől-talpig" terjedő átvilágítást követelnek.

MTI Itthon

Elkészült a vádirat a Siemens-ügyben

Már elkészült a vádirat abban az ügyben, amelyben a Siemens egyik volt magyarországi ágazati igazgatója is érintett - olvasható a Magyar Televízió Híradójának weboldalára pénteken feltett írásban. A portál híre szerint a Pest Megyei Főügyészségen megerősítették, hogy öt ember ellen emeltek vádat, s némelyikükre akár több éves börtönbüntetés is kiszabható, mivel a vesztegetés minősített esetéről van szó.

MTI Világ

Lemondott a Siemens felügyelő bizottságának elnöke

Röviddel csütörtök éjfél előtt lemondott a korrupciós ügybe keveredett német Siemens felügyelő bizottságának elnöke. Heinrich von Pierer – aki korábban éveken keresztül a cég első számú embere volt – kijelentette: távozása a vállalat érdeke, nem azért döntött így, mert felelősnek érzi magát a korrupciós ügyben.

Itthon

A Siemens-botrány hullámai

Lassan fél Európa zeng a német Siemens elektronikai cég botrányától, már Ausztriában, Olaszországban is próbálják visszakeresni a feketepénzek mozgását.

Gazdaság

Farkas Imre megmosolyogja a Siemens közleményét

A SATeLIT TV egykori tulajdonosa feljelentést tett a Siemens Rt. ellen. A nagyvállalat 'cserébe' jó hírnév megsértése miatt készül perelni Farkas Imrét. A volt tévétulaj szerint nevetséges blöff a Siemens fenyegetőzése, mely csupán arra jó, hogy eloszlassa a cég körül egyre gyűlő viharfelhőket.

Sipos Anett Itthon

Hajléktalanok fantomcégei – újabb magyar Siemens botrány

Kutrucz László és Baráth László többedmagukkal évekig sikeres hajléktalanoknak számítottak: ügyvezetőkké avanzsáltak a Schrödl András kezdeményezésére alapított cégekben. Ügyfeleik között tudhatták a Siemenset is. A fedél nélküli ügyvezetőket a Nemzeti Nyomozó Iroda most okirat-hamisítással és sikkasztással vádolja.

MTI Világ

Tovább gyűrűzik a Siemens-botrány

Átmeneti csend után tovább gyűrűzik, s ismét egyre nagyobb méreteket ölt a Siemens-botrány. A müncheni hatóságok kedden közölték, hogy vizsgálati fogságba helyezték Johannes Feldmaiert, a mind szerteágazóbb korrupcióval vádolt, nagytekintélyű vegyes ipari és elektronikai cég igazgató tanácsának (IT) egyik tagját.

hvg.hu Itthon

A Siemens haragosára vallottak a gyémántügyben

A gyémántügy néven elhíresült büntetőper tárgyalásán az egyik tanú azt állította, hogy a Siemens magyar érdekeltségeivel perben és haragban álló Farkas Imre vállalkozó fontos szerepet kapott egy fantomcég, a Voluta Kft. ügyvezetőjének kiválasztásában.

MTI Világ

Cáfolja érintettségét a Siemens botrányában az AUA elnöke

Nyomatékosan cáfolta, hogy bármilyen köze lenne a Siemens német ipari és elektronikai cég milliós kenőpénzes botrányához a korrupciós üggyel kapcsolatban hírbe hozott osztrák Alfred Ötsch, az AUA légitársaság igazgatótanácsának jelenlegi elnöke, a Siemens egyik korábbi ágazati vezetője.

MTI Világ

Egymást áztatják a Siemens fejesei

A Siemens korrupciós botránya egyre inkább érinti az Európa egyik legtekintélyesebb ipari és elektronikai vállalatának számító cég jelenlegi és korábbi vezetőségét.