szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Végh József túsztárgyaló szerint az orvos szakértői vélemény visszaigazolja mindazt, amit a bankrablás idején a túszejtővel kapcsolatban érzett. A boncolás megállapította: a túszejtő ivott és valószínűleg kábítószer hatása alatt is állt.

A május 4-én a Széna téri bankban túszokat szedő férfi boncolásáról készült szakértői véleményt csütörtökön ismertették, eszerint a férfi közepes szintű alkoholos befolyásoltság alatt állt, és vélhetően kábítószert is fogyasztott a bűncselekmény előtt. A bankrabló ötmillió forintot és szabad távozást követelt. A kommandósok akkor csaptak le rá, amikor a pénzt adták át neki. A rablóra hat lövést adtak le, a férfi belehalt sérüléseibe. Két túsz lőtt sérüléseket szenvedett.

Végh József a túszejtés után csaknem egy héttel, múlt héten csütörtökön először az MTI-nek beszélt az esetről. Akkor azt mondta, megítélése szerint hullámzó volt a hangulata a túszejtőnek, nem volt türelmes és többször nem tartotta be az ígéretét. Megítélése szerint nem volt kiszámítható a viselkedése és a férfi viselkedéséből arra következtetett, hogy "ugyan pénzért is jött", de úgy érezte, "benne van neki, hogy (...) meghaljon". A férfi ugyanis többször kifejezte, "mielőtt meghal, még néhány rendőrt elvisz magával", és a saját fejéhez is fogta a fegyvert.

A szakpszichológus csütörtökön, a szakértői vélemény ismertetése után azt mondta: amikor "benne vannak" egy ügyben, akkor néhány információból, érzésekből kell véleményt alkotni az elkövetőről, arról, hogy mit tehet, mit lehet tőle várni. Mint mondta, a szakértői vélemény visszaigazolta, hogy helyesek voltak az érzései a túszejtővel kapcsolatban.

Szerinte ha a bankrabló elengedte volna a kezében tartott két fegyvert, vagy csak mozdulatlanul maradt volna, amikor megindult a fegyveres rendőri akció, akkor még ma is élne. Azt gondolom, az ő együttműködése hiányának a következménye volt, hogy így ért véget az akció - fűzte hozzá.

Egy kérdésre válaszolva elmondta: az első kérdése az volt, mi a célja a túszejtőnek. Erre a férfi azt válaszolta, pénzt akar szerezni és el akar menni a helyszínről. Emiatt többször is elindult a kijárat felé. A pszichológus szerint "nagyon meg kellett fontolni", hogy kiengedik-e az utcára a túszejtőt. Mint mondta, az volt a legfontosabb, hogy senki ne sérüljön meg az akcióban.

Végh József beszámolt arról, mi a túszok helyes magatartása egy ilyen helyzetben. Mint mondta, a legjobb, ha mindenki abban a mozdulatban, amiben volt, megáll és nem mozdul, szavai szerint "le kell fagyni". Magyarázatként hozzáfűzte: a támadás pillanatában az elkövetőnek magas a stressz-szintje, és reflexből fog lőni mindenre, ami megmozdul.

A következő, hogy amit a túszejtő mond, azt végre kell hajtani, mégpedig lehetőleg szavakkal kísérve - mondta. Hozzátette: arra is figyelni kell, hogy ha azt mondja, a kezünket tegyük fel, akkor azokat a fülünk mellé kell tenni, ugyanis ha magasabbra tesszük, nem fogja látni, mert csőérzékelése van.

Ha pedig rendőri akcióra kerül sor, a túsztárgyaló azt javasolja, hogy senki ne mozduljon, ne álljon fel és ne üljön le, a legbiztonságosabb, ha úgy marad, ahogy van, mert "aki bejön ilyenkor, tudja, hogy kit hol fog találni".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

HavariaPress Itthon

Nem volt hivatásos katona a túszejtő

Cáfolja a Honvédelmi Minisztérium, hogy továbbszolgáló, vagy hivatásos katona lett volna a Széna téri túszejtő - értesült a HavariaPress.

Itthon

Állítólag édesapja is félt a Széna téri túszejtőtől

Solymári ismerősei szerint hivatásos katona volt, majd zsoldosként harcolt a délszláv háborúkban, utóbb biztonsági őrként dolgozott egy nagyáruházban az a 40 éves férfi, akit pénteken kommandósok lőttek le az OTP Széna téri fiókjában, ahol a bankrablás túszdrámává fajult - írja a Népszabadság.

Hét nap

Széna téri túszdráma

A magyar kriminalisztika első banki túszdrámáját követhették élőben a polgárok múlt pénteken.