szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Gyakorlatilag a teljes internetes társadalomhoz eljutott valamelyik közelmúltban napvilágra került, rendőrséget érintő bűncselekmény híre – derül ki az NRC Piackutató friss felméréséből, amely a hvg.hu megbízásából készült. A botrány hatására a többség szemében romlott a rendőrség megítélése, abban azonban megosztott az internetes közvélemény, hogy a rendőri vezetők távozása szükséges volt-e?

Az NRC felmérése szerint az internetezők 99 százaléka hallott arról, hogy járőröző rendőröket egy fiatal lány megerőszakolásával gyanúsítanak, az a hír pedig 95 százalékukhoz jutott el, hogy a Széna téri túszdráma során egy rendőr pénzt vitt el a bankfiókból. A másik három – ugyancsak az elmúlt hetekben – napvilágra került ügyről ennél kevesebben hallottak, de ezek az esetek is ismertek az internet használók legalább háromnegyede számára.

Talán nem meglepő, hogy a legtöbben a nemi erőszakot (illetve annak gyanúját) tartják a legsúlyosabbnak: 72 százalékukat ez az eset háborította fel leginkább. Az emberrabló rendőrök lefülelését 12, azt pedig, hogy a móri bankrablás egyik gyanúsítottja is rendőr, 9 százalék tartja az utóbbi hetek legsúlyosabb ilyen jellegű hírének. A „csak” vagyoni jellegű bűneseteket viszonylag kevesen tartják igazán súlyosnak: a túszdrámával összefüggő lopást 5, az autópálya-rendőrök vesztegetési ügyét 3 százalék tartja a legkomolyabb bűnesetnek.

Érdekes, hogy a férfiak és a nők esetében nem figyelhetünk meg különbséget az egyes esetek megítélésében (pedig talán azt várnánk, hogy a nők a nemi erőszakot nagyobb arányban ítélik a legsúlyosabbnak), az egyes korosztályok ítélete között viszont megfigyelhető eltérés. Míg a harminc év alattiak háromnegyede a nemi erőszakot érzi a leginkább elítélendőnek, addig az ötven felettieknek csak 61 százaléka sorolja ezt az esetet az első helyre – körükben ugyanakkor kimagasló (11 százalék) azok aránya, akik a „bankrabló” rendőr esetét tartják a legsúlyosabbnak.

A botrányok hatására az internetezők 24 százalékának a korábbinál sokkal, 36 százalékának valamivel rosszabb lett a véleménye a rendőrségről – és csupán kétötödük véleményét nem befolyásolták az elmúlt hetek eseményei. Leginkább a fiatalok csalódtak: a 18-29 évesek 67 százalékának szemében romlott a rendőrök megítélése – a negyven év felettiek körében ugyanakkor „csak” minden másodiknak romlott a rendőrséggel kapcsolatos véleménye.

Figyelemre méltó, hogy a netpolgárok 38 százaléka úgy véli, a napvilágra került esetek nem egyediek, hanem általános jelenség, hogy a rendőrök komolyabb bűncselekményeket követnek el. Mindenesetre a többség úgy gondolja, a most kirobbant botrányok egyfajta tisztulást idéznek majd elő a testületen belül: 9 százalék jelentős, 44 százalék pedig kisebb javulást vár a jövőben. Az internetezők több mint egytizede ugyanakkor pesszimista: szerintük a rendőrségi morál a jövőben tovább fog romlani.

A rendőrségről alkotott véleménye

Sokkal rosszabb lett 24%

Valamivel rosszabb lett 36 %

Nem változott 40%

Az ügyek kirobbanásának hatására

Jelentős javulást vár 9%

Kisebb javulást vár 44%

Nem vár változást 35%

További romlást vár 12%

A rendőr-bűnözésért a megkérdezettek szerint leginkább az ország erkölcsi, morális állapota tehető felelőssé: 69 százalék szerint az általános erkölcsi válság hozzájárul az ilyen esetek előfordulásához. A rendőrségen belüli alkalmassági vizsgálatok és a kiválasztási rendszer hibái, hiányosságai 62 százalék szerint játszik komoly szerepet – a rendőrök jövedelmét és a rendőri vezetést ugyanakkor csak az internetezők kevesebb mint fele teszi felelőssé.

Ezzel összhangban meglehetősen megosztott az internetes társadalom azzal kapcsolatban, vajon szükséges volt-e a magas rangú rendőri vezetők távozására a botrány kirobbanását követően. Bene László, Gergényi Péter, Dobozi József és Petrétei József rendészeti miniszter távozásával egyaránt a megkérdezettek kétötöde ért egyet – a többség tehát nem a vezetők távozásában látja a problémák megoldását.

A felmérést az NRC Piackutató 2007. május 22-26. között végezte 1000 internet-használó online megkérdezésével. Az adatbázist az TNS-NRC InterBus kutatásának offline adataival súlyoztuk, így az a legfontosabb demográfiai ismérvek tekintetében reprezentatív a legalább hetente internetező 18-69 éves magyar lakosságra nézve.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

HavariaPress Itthon

Mától működik a rendőrség belső ellenőrzése

A gödöllői rendőrkapitány lett annak a mobil ellenőrzési szolgálatnak a vezetője, melynek feladata a rendőrség belső ellenőrzése. A 15-20 fős, országos hatáskörű rendőri különítménynek jogosultsága van részt venni bármely parancsnoki eligazításon, illetve felügyelni bármely, állampolgárral szemben folytatott rendőri eljárást.

HavariaPress Itthon

Súlyos millióktól esik el a rendőrség a Múzeum körúti eset miatt

37,2 millió forinttól esik el a rendőrség, mert Budapest főpolgármestere az utóbbi időben elszaporodott, rendőrök által elkövetett bűncselekmények tisztázásáig nem hajlandó aláírni a REBISZ támogatási szerződését. Az ORFK is elismerte, hogy romlott a testület fegyelmi helyzete.

hvg.hu Itthon

Könnyen a rendőrség sorsára juthat az NBH

A Nemzetbiztonsági Hivatal lemondott főigazgatójával képzelte el a kancelláriaminiszter a Cég megújulását, amit várhatóan nem ellenzéki, hanem szocialista oldalról próbálnak majd megfúrni. Ha a reformok nem erősítik a belső elhárítást, az egyre kevesebb feladatot kapó és ezért egyesek szerint „lazuló” NBH könnyen a rendőrség sorsára juthat – vélik a szolgálatokat ismerő forrásaink.

hvg.hu Itthon

Keményít a rendőrség: szigorúbb belső ellenőrzés

Zéró toleranciát hirdetett Kondorosi Ferenc, az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium államtitkára, újraalakul a belső ellenőrzés, és ezentúl zöld számon lehet panaszkodni a korrupt rendőrökre- olvasható az Indexen.