szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kedvezően alakult a magyar női kézilabda-válogatott számára a december 2. és 16. közötti franciaországi olimpiai kvalifikációs világbajnokság szerdai, párizsi sorsolása.

Németh András vb-n bronzérmes, a tavalyi Eb-n ötödik csapata az első körben a legutóbbi vb-t kihagyó Kongóval, a vb-18. Japánnal és az Eb-9. Spanyolországgal mérkőzik az E jelű csoportban. A kvartett két legjobb csapata - papíron a magyar és a spanyol gárda - jut tovább a középdöntőbe, ahol a román-lengyel-kínai-tunéziai és a német - dél-koreai - ukrán-paraguayi csoportok két-két továbblépőjével mérkőzik. Az ág nem könnyű, de a másik oldal is hasonló erősségű mivel ott szerepelnek az előző Európa-bajnokság dobogósai: Norvégia, a címvédő Oroszország és az olimpiai negyedik Franciaország.

A vb-csoportok
A csoport: Kazahsztán, Argentína, Horvátország, Franciaország
B csoport: Ausztrália, Macedónia, Brazília, Oroszország
C csoport: Dominikai Köztársaság, Angola, Ausztria, Norvégia
D csoport: Tunézia, Kína, Lengyelország, Románia
E csoport: Kongó, Japán, Spanyolország, Magyarország
F csoport: Paraguay, Ukrajna, Koreai Köztársaság, Németország
A magyar érdekeltségű oldalon (D, E és F csoport) a Németh-csapat mellett vélhetően a spanyolok, a vb-ezüstérmes románok, a lengyelek vagy a kínaiak, illetve az Eb-negyedik, vb-hatodik németek, az olimpiai ezüstérmes, vb-nyolcadik dél-koreaiak, vagy az utóbbi három olimpián aranyérmes dánokat búcsúztató, Athénban harmadik, vb-10. ukránok léphetnek tovább. 

A tornán olimpiai kvóták, illetve kvalifikációs tornára szóló indulási jogok szerezhetők. Az aranyérmes automatikusan résztvevője a pekingi játékoknak, amelyre eddig csak az Európa-bajnok Norvégia és a rendező KÍna szerzett kvótát. A vb 2-7. helyezettje pótselejtezőn indul, azonban ezen túl még egy európai csapat is részt vehet ilyen tornán márciusban, mivel ez a földrész a legerősebb.

A december 2. és 16. közötti vb-n 24 válogatott szerepel hat négyes csoportban. Az alapszakaszból (rendező városok: Nantes, Saint-Brieuc, Lyon, Nimes, Toulon, Pau) kvartettenként két-két gárda jut tovább a középdöntőbe (rendező városok: Dijon, Metz), a csoportharmadikok Beauvais-ben a 13-18., a csoportnegyedikek pedig Plaisirben a 19-24. helyért folytatják. A negyeddöntőktől kezdve pedig a párizsi Bercy Csarnok ad otthont az összecsapásoknak.

A férfi Eb kalapjai
1. kalap: Franciaország, Spanyolország, Dánia, Horvátország
2. kalap: Németország, Oroszország, Izland, Szlovénia
3. kalap: Lengyelország, Norvégia, Szlovákia, MAGYARORSZÁG
4. kalap: Fehéroroszország, Montenegró, Svédország, Csehország
A sorsolási hét nem ért véget: a januári, norvégiai férfi Eb csoportsorolását pénteken este rendezik Oslóban. Skaliczky László szövetségi kapitány olimpiai negyedik, vb-kilencedik, az utóbbi Eb-n 13. gárdáját a harmadik kalapba sorolták. A január 17. és 27. közötti, 16 csapatos Eb-n négy négyes csoportot sorsolnak. A kvartettekből a legjobb három-három jut tovább a középdöntőbe. A csoportküzdelmeknek Drammen, Bergen, Stavanger és Trondheim ad otthont, és az utóbbi két városban lesz a középdöntő is, míg Lillehammer rendezi az elődöntőt, a bronz- és az aranymeccset.
   
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Emelt fővel búcsúzott a kézilabda válogatott

Két vereség után utolsó csoportmérkőzésén 35-31-re győzött az eddig veretlen izlandi csapat ellen, és így emelt fővel búcsúzott a svájci Európa-bajnokságtól a magyar férfi kézilabda-válogatott.

MTI Itthon

Férfi kézilabda-vb: kikaptunk a horvátoktól

Elszenvedte első vereségét a magyar válogatott a németországi férfi kézilabda-világbajnokságon: a középdöntő 2. fordulójában Skaliczki László szövetségi kapitány együttese 25-18-ra kikapott az esélyesebbnek tartott olimpiai bajnok horvát csapattól.