szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az SZDSZ nem gondolja, hogy minősítenie kellene az Alkotmánybíróság (Ab) döntését. A Fidesz tiszteletben tartja a döntést, míg a KDNP kifejezetten örül a történteknek.

Az SZDSZ ebbe nem kíván beleszólni - mondta Horn Gábor, a párt ügyvivője, hozzátéve: személyes véleménye szerint, ha valaki egy kitüntetést aláír, abban kell, hogy legyen valamilyen alkotmányos mérlegelési jogköre. Hozzátette: ez a köztársasági elnök számára fontos kérdés volt.
 
"Amikor megszólaltunk ebben az ügyben, akkor nem ebbe a vitába kívántunk beleavatkozni" - hangsúlyozta az ügyvivő. Hozzáfűzte: azt jelezték, hogy rossz gyakorlatnak tartanák, hogy ha éppen aktuális kormánypártok gyakorló politikusokat kezdenének el kitüntetni. Mint mondta, továbbra is meg kellene tartani azt a helyénvaló gyakorlatot, hogy kormányzó pártok még működő, gyakorló politikusoknak - Horn Gyula pedig az - nem adnak kitüntetést. 
 
Fidesz: nem kell feleslegesen irritálni a közvéleményt
 
A Fidesz tiszteletben tartja az Alkotmánybíróság döntését - reagált az ellenzéki párt szóvivője a taláros testület keddi, a kitüntetések adományozására vonatkozó döntésére. Szijjártó Péter kérdésre válaszolva azt mondta, ha egy kérdést már sikerült a múltban tisztázni és lezárni, akkor nem célszerű még egyszer ugyanabba a folyóba belelépni. Senkinek nem jó az, ha feleslegesen irritálják a közvéleményt - tette hozzá. 
 
KDNP: örülnek a döntésnek 
 
A Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) örül annak, hogy az Alkotmánybíróság (Ab) döntése szerint a köztársasági elnök megtagadhatja az elé terjesztett kitüntetések adományozását, és az államfőnek van érdemi döntési joga arra, hogy a köztársaság alkotmányos értékrendjébe ütköző kitüntetések esetén az előterjesztést ne írja alá. Erről a párt országgyűlési képviselője beszélt.
 
Hargitai János szerint Horn Gyula életének, tevékenységének voltak olyan elemei, amelyek ellentétesek a demokrácia normáival, ezért üdvözlendő az Alkotmánybíróság döntése. Az ellenzéki politikus úgy vélekedett: aktív politikusok kitüntetésével kapcsolatban sokkal óvatosabban kellene bánni annál, mint ahogy ezt a kérdést most a kormányfő kezelte.
 
Horn Gyula külföldi kitüntetései kapcsán Hargitai János közölte: a magyar köztársasági elnököt köti a magyar alkotmány szelleme, ami külföldi döntéshozókra nem vonatkozik. Hozzátette: Németországban és Ausztriában érdemei felett értékelik Horn Gyulát. A politikus ezzel arra utalt, hogy a volt magyar miniszterelnök 1990-ben megkapta az egyik legrangosabb német kitüntetést, a Károly-díjat, míg az osztrák államfő 2005-ben a legmagasabb osztrák elismerést a Nagy Arany Érdemrend a Szalaggal kitüntetést adományozta a magyar politikusnak.
 
Az Alkotmánybíróságnak kedden abban a kérdésben kellett állást foglalnia, hogy a köztársasági elnök jogosult-e döntése meghozatala során a kitüntetési előterjesztés formai szempontú, törvényességi vizsgálatán túlmenően a tartalmi vizsgálatra is, és ha igen, akkor milyen alkotmányos mércét kell alkalmaznia. Az Ab értelmezése szerint a köztársasági elnök "kizárólag abban az esetben tagadhatja meg a kitüntetési előterjesztés aláírását, és hozhat ebben a kérdésben önálló (politikai) felelősséggel döntést, ha a kitüntetési előterjesztés a Magyar Köztársaság alkotmányos értékrendjébe ütközik". A kitüntetésre javasolt személy érdemességének vizsgálata során az államfő által alkalmazható mérce a Magyar Köztársaság alkotmányos értékrendje.
 
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök levélben javasolta Sólyom Lászlónak, hogy 75. születésnapja alkalmából tüntesse ki Horn Gyulát a külügyminiszterként és miniszterelnökként az ország érdekében végzett tevékenységéért. "A kormány tiszteletben tartja az Alkotmánybíróság döntését, de a miniszterelnök szándéka Horn Gyula kitüntetésével kapcsolatban nem változott" - mondta Daróczi Dávid kormányszóvivő.  

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI/hvg.hu Itthon

Az alelnök Horn kitüntetését akarja

Az MSZP alelnöke jó esélyt lát arra, hogy a vasárnapi koalíciós egyeztetésen megállapodjanak az egészségbiztosítás átalakításáról. Erről a politikus szombaton Budapesten sajtótájékoztatón beszélt.

Hét nap

Kitüntetésvita

Aktív politikus ne kapjon állami kitüntetést - ezzel kívánja egyszer s mindenkorra intézményesen lezárni a Horn Gyula...

MTI Itthon

Az SZDSZ nem támogatja, hogy Horn állami kitüntetést kapjon

Az SZDSZ nem támogatja Horn Gyula állami kitüntetését - közölte Horn Gábor, ügyvivő az MTI-vel hétfőn. A politikus elmondta: a liberálisok következetesen képviselt álláspontja, hogy aktív politikus ne kapjon állami kitüntetést.

MTI Itthon

Sólyom rövidesen dönt Horn Gyula kitüntetésével kapcsolatban

Az államfőnek át kell tanulmányoznia az alkotmánybírósági határozat szövegét, utána rövid időn belül kialakítja álláspontját Horn Gyula kitüntetése kapcsán - mondta Kumin Ferenc, a Köztársasági Elnöki Hivatal főosztályvezetője kedden.

MTI Itthon

Gyurcsány kitüntetésre javasolja Horn Gyulát

Gyurcsány Ferenc levélben azt javasolta Sólyom László köztársasági elnöknek, hogy tüntesse ki Horn Gyulát 75. születésnapja alkalmából, a külügyminiszterként és a miniszterelnökként az ország érdekében végzett tevékenységéért.