szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egyebek mellett az eredendően megítélt évi 20 millió forintos állami támogatást szeretné visszakapni a Húszan vagyunk még alapítvány, akinek elnöke és egy tagja petíciót adott át Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke megbízottjának.

A Húszan vagyunk még alapítvány olyan betegeket tömörít, akik az 1956-os járványos gyermekbénulás áldozatai lettek. Az alapítványt 1992-ben Tajmel Istvánné hozta létre, aki maga is légzésbénult. Akkor még több mint húsz beteg élt, jelenleg kilencen vannak, közülük hárman kórházi ápolást igényelnek.

Tajmel Istvánné emlékeztetett arra, hogy az alapítványt tavaly decemberben kiemelték a központi költségvetésből. A parlament az idén 17,5 millió forintos támogatást szavazott meg az alapítványnak, ugyanakkor az Egészségügyi Minisztérium ezt az összeget az Országos Orvosi Rehabilitációs Intézetnek utalta át. Az elnök szerint Ari Lajos, az intézet gazdasági igazgatója a légzésbénult betegek életéről semmit nem tud, saját maga döntései szerint utalja ki a pénzt, az alapítvánnyal kötött megállapodást pedig nem tartja be. Szakmailag sem az intézet, sem Ari Lajos nem alkalmas a betegek megfelelő finanszírozására, ellátására - vélekedett Tajmel Istvánné.

Szólt arról is, hogy az évi 20 millió forintos támogatás mellett ötmillió forintot kérnek a betegápolók bruttó bérének kifizetésére, továbbá követelik a betegek szociális megélhetéséhez a rezsik kifizetését, az életmentő készülékek beszerzését, javítását, a szakorvosi ellátások finanszírozását, valamint havonta a gyógyszerköltségek kifizetését.

Ari Lajos, az Országos Rehabilitációs Intézet gazdasági igazgatója közölte, hogy korábban a betegek panaszkodtak az Egészségügyi Minisztériumnál az alapítvány "egyszemélyes pénzelosztására". Ezért döntött úgy a szaktárca, hogy a támogatási összeget az Országos Rehabilitációs Intézetre bízza. Tájékoztatott arról is, hogy az 1956-os járványos gyermekbénulás valamennyi áldozatát meglátogatta, javaslatot tett az állami támogatás elosztására, amit Tajmel Istvánné kivételével az összes beteg elfogadott. Kezdeményezte az egészségügyi miniszternél, hogy a havi 30 ezer forintos szociális ápolási díjat emeljék - jegyezte meg. Ari Lajos beszámolt arról is, hogy az otthon ápolt betegek állami támogatása 210 ezer forintról 230 ezer forintra emelkedett július 1-jétől. Megemlítette azt is, hogy Tajmel Istvánné számlájára négymillió forintot utalt át a betegápolók bérének kifizetésére.

"Állami pénzek felhasználásának tudatos, tervezett, célszerű működtetéséről van szó. Egy fillért nem tudnék én abból, nem is akarnék, ha így lenne is, elvenni, mert elkülönítetten kell kezelni" - fogalmazott a gazdasági igazgató.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!